Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Noskaties VIDEO! Joprojām daudz neskaidrību par obligāto visu suņu saskaitīšanu

Zanda Bērziņa

2015. gada 3. jūnijs 09:10

2186
Noskaties VIDEO! Joprojām daudz neskaidrību par obligāto visu suņu saskaitīšanu

2016. gada 1. jūlijā visiem Latvijas suņiem būs jābūt oficiāli saskaitītiem – čipētiem un datiem reģistrētiem Lauksaimniecības datu centrā. Suņu saimniekiem ir laiks tieši viens gads ar mazu astīti, bet neskaidrību arī ir gana. Tās arī centīšos apkopot, cerot, ka kāds sadzirdēs un gada laikā skaidrība atausīs un visi likumā noteiktajā datumā pamodīsimies atbildīgi un dokumentus sakārtojuši. 

Meklējot interneta dzīlēs par gaidāmām izmaiņām likumdošanās, var atrast oficiālos paziņojumus un rakstus, kā tad saimnieki tiks sodīti, ja kaut kas nebūs kārtībā. Vienīgi portālā www.dzivniekupolicija.lv ir uzrakstīts visiem saprotamā valodā un iespēja noklausīties Latvijas Radio raidījumu “Kā labāk dzīvot”, kas veltīts tieši čipēšanas tematikai. Tiem, kuri meklē un lasa internetā, šo resursu arī iesaku. Mani bažīgu rada to cilvēku informētība, kuri internetu nelieto. Tāpēc 31. maijā, dodoties uz Smilteni, kur akcijas “Balta, balta mana sirds” ietvaros biedrības “Labo un radošo darbu apvienība” teltī notika sarunas par atbildību, sagatavoju testu – 5 jautājumus, no kuriem 4 bija tieši par gaidāmajām izmaiņām likumdošanā. Testu Smiltenē aizpildīja 47 suņu saimnieki un … tikai 3 no viņiem pilnībā atbildēja pareizi uz visiem jautājumiem. Piebildīšu, ka ar katru cilvēku centos izrunāt un izstāstīt, ko viņš vēl nezina. 

Tas, ka suņa saimnieks nezina, kā dabā izskatās čips, varbūt arī nav liela nelaime. Nelaime sākās, atbildot uz jautājumu, kad tad visiem suņiem Latvijā ir jābūt piereģistrētiem un kur čipa dati ir reģistrējami. 2016. gada 1. jūliju zināja nosaukt puse no aptaujātajiem suņu saimniekiem. Tas nozīmē, ka cilvēks nav iepazinies ar izmaiņām likumā. Kā nezināšanas iemeslu daudzi minēja, ka oficiālās publikācijas nelasa, jo tās parastam cilvēkam nav saprotamas, bet populāra skaidrojuma līdz šim nav bijis. Interesants bija fakts, ka vairāki suņu saimnieki šogad jau paspējuši apmeklēt savu vetārstu ikgadējā vizītē, bet dakteris neko par obligāto čipēšanu nav minējis un nav piedāvājis šo manipulāciju. Mīļie veterinārārsti pilsētās un novados, lūdzu, ņemiet vērā, ka šobrīd ļoti daudziem saimniekiem Jūs esat vienīgais informācijas avots! Jau rīt saviem apmeklētājiem stāstiet, skaidrojiet un, ja dzīvnieka veselības stāvoklis atļauj, piedāvājiet sačipēt un reģistrēt. Paldies! 

Tikai 3 cilvēki no 47 aptaujātajiem atbildēja pareizi uz jautājumu, ka čips ir jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā (LDC). No četriem piedāvātiem variantiem pārējiem šķita, ka reģistrācija notiek vietējā pašvaldībā vai portālā www.dzivniekupolicija.lv . Cilvēkiem bija jāstāsta, kas tas tāds LDC un kāda ir reģistrēšanas procedūra. Arī es pati kā 2 suņu saimniece ļoti, ļoti ceru, ka līdz 2016. gadam tie ļaudis, kuri brīvi darbojas internetā, reģistrāciju varēs veikt on – line režīmā. Un arī šīs rindkopas beigās es atkal uzrunāju mīļos vetus – lūdzu, palīdziet mīluļu saimniekiem arī ar reģistrēšanas procedūru. Esiet godprātīgi un informāciju neatstājiet tikai savās kladītēs, bet ievadiet datu bāzē. Esmu ilgu laiku darbojusies lielākajā Latvijas dzīvnieku patversmē Līčos, kur nonāca un joprojām nonāk daudzi čipēti suņi ar nereģistrētiem čipa datiem. Viņu saimnieki, nākot pakaļ dzīvniekam,  bija pilnīgi pārliecināti, ka, veicot čipēšanu, ārsts informāciju ir reģistrējis. 

Tagad es pievērsīšos paša čipēšanas pakalpojuma pieejamībai. Proti, arī pati dzīvoju mazpilsētā, kur nav veterinārārstu prakses. Šis jautājumus tikšanās reizē satrauca vairākus gados vecus Ziemeļlatvijas iedzīvotājus. Kā ar sabiedrisko transportu, nogādāt savu mīluli, kurš nekad nav bijis tālāk par savu sētu, pilsētā, kur ir dakteris? Čipēšanas pakalpojums jau tā nav lēts, bet maksāt ārstam par mājas vizīti cilvēki nevar atļauties. Es griežos ar priekšlikumu, lūgumu pie pašvaldībām – pavisam ne tik senos laikos pagastos organizēja izbraukuma dzīvnieku vakcinācijas ( tas ir fantastiski, ja tā notiek joprojām !!! ), būtu taču iespēja noorganizēt ar izbraukuma čipēšanu – ziemā, kad lauku darbi apdarīti. Novadu vadītāji, lūdzu, palīdziet saviem cilvēkiem. Es saprotu, ka no 2016. gada 1. jūlija sodi par nečipētiem dzīvniekiem birs jūsu kasē, bet tas būtu ļoti cilvēcīgi nākt pretī tiem, kuri fiziski nevar nokļūt uz rajona centru. Lūdzu, par to padomājiet! 

“Labo un radošo darbu apvienība” ir gatava braukt uz pagastiem, novadiem populāri skaidrot, ka sunim zem ādas narkozē nešūs veselu datoru, ka čipu nevar redzēt no Mēness un spiegi caur Jūsu mīluļa čipu nenoklausīsies Jūsu sarunas. Čips ir nepieciešams, lai jebkurā nelaimīgā situācijā, kas var atgadīties ar Jūsu mīluli – vetārsts, policija vai patversme pēc iespējas īsākā laikā Jūs atrastu un kopā palīdzētu dzīvniekam, kā arī risinātu un skaidrotu situāciju, kāpēc tā ir noticis. Virs katras Latvijas patversmes vārtiem deg visi iespējamie brīdinājuma signāli – pamesto un noklīdušo dzīvnieku ir pārāk daudz. Reģistrēta informācija par čipētu dzīvnieku ir vienīgais veids, kā saukt pie kārtības cilvēkus, kuri negrib saprast, kas ir atbildība. Savukārt atbildīgam saimniekam, čips ir vēl viens drošības garants.