Divos liellopu ganāmpukos atklātas Q drudža antivielas. Drīkst nodot pienu tikai pārstrādei
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izmeklē atsevišķus liellopu abortu gadījumus, kas notikuši divos ganāmpulkos Latvijā, jo ir aizdomas, ka abortus varētu būt izraisījis Q drudzis.
Saskaņā ar dzīvnieku infekcijas slimību apkarošanas plānu, PVD ir jāizmeklē visi liellopu abortu gadījumi, lai pārliecinātos, vai tos nav izraisījusi kāda no dzīvnieku infekcijas slimībām, tostarp Q drudzis.
Nevienā no abiem ganāmpulkiem nav konstatētas dzīvnieku saslimšanas ar Q drudzi, taču laboratoriski ir atklātas Q drudža antivielas abortējušo dzīvnieku asinīs. Tas liecina par to, ka liellopi ar šo slimību ir saskārušies un slimība visticamāk šajos ganāmpulkos ir cirkulējusi.
Drudzis govīm izpaužas ar temperatūras paaugstināšanos, izslaukumu samazināšanos un abortiem. Taču dzīvnieki var slimot arī bez acīmredzamām pazīmēm.
Q drudzis ir zoonoze – slimība, ar kuru var slimot gan dzīvnieki, gan cilvēki, tādēļ cilvēkiem, kuri aprūpē dzīvniekus, ir jāievēro biodrošības pasākumi un jānodrošina regulāra veterinārā uzraudzība, nekavējoties informējot veterinārārstu par jebkuru dzīvnieku saslimšanu.
Gadījumā, ja Q drudzis tiks konstatēts, saimniecības nevarēs nodot pārstrādei ne pienu, ne gaļu, jo Q drudzis tiek ārstēts ar antibiotikām un to atliekvielas paliek gan pienā, gan gaļā.
Tā kā šobrīd Q drudzis nav konstatēts nevienam liellopam, abas saimniecības, kuras ir nonākušas PVD redzeslokā, joprojām drīkst nodot pienu pārstrādei.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka Q drudzis nav vienīgā zoonoze, ar kuru dzīvnieki var slimot, tādēļ drošāk uzturā ir lietot termiski apstrādātu pienu (govs un kazas), neatkarīgi no tā, no kādas saimniecības – lielas vai mazas piens ir nācis.
Q drudzi dzīvniekiem ārstē ar antibiotikām.
Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra informācija, cilvēks ar Q drudzi var inficēties tieša kontakta ceļā ar inficētiem dzīvniekiem - aitām, kazām un liellopiem, īpaši to dzemdību materiālu.
Slimības ierosinātājs var izdzīvot sausos putekļos mēnešiem ilgi, tādēļ inficēties iespējams arī ar Q drudža ierosinātājiem piesārņotu sienu, salmiem, dzīvnieku vilnu, ieelpojot putekļus, vai caur sīkiem ādas nobrāzumiem.
Reti, taču iespējams inficēties ar ērču kodieniem vai dzerot nepasterizētu pienu no inficētiem dzīvniekiem.
Papildus informācija par Q drudzi cilvēkiem pieejama šeit - http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/840/q-drudzis-un-ta-profilakse
PVD pārbaudes turpinās.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19