Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Plāņi nav nekāda čuhņa

Inga Karpova

2010. gada 29. aprīlis 09:38

3441
Plāņi nav nekāda čuhņa

"Lai beidz runāt, ka Plāņi ir baigā bedre un čuhņa. Es varu parādīt daudz vairāk bedru. Mani kaitina, ja kāds prasa, kā es varu dzīvot Plāņos. Tad saku, lai atbrauc un paskatās, kā mēs te dzīvojam. Plāņos esot daudz dzērāju. Pasakiet, kur viņu nav. Smiltenē viņi sēž pilsētas centrā, pie mums - savās mājās," kaismīgi savu dzimto pusi aizstāv 35 gadus vecā Nadīna Pliskava.

Nadīna ir viena no tiem daudziem tūkstošiem bezdarbnieku, kas iesaistījušies tā saucamajā simtlatnieku projektā. Tas nebūtu nekas īpašs, ja vien viņa kā vairums simtlatnieku strādātu apkārtnes uzkopšanā.

Vada dramatiskos kolektīvusJāteic, jaunajai sievietei ir paveicies, jo viņa var darīt to, kas padodas un ir tuvs sirdij. Nadīna pēc profesijas ir kultūras pasākumu organizatore, tāpēc nākamos sešus mēnešus viņa Plāņu tautas namā vadīs divus bērnu dramatiskos kolektīvus un aerobikas nodarbības pieaugušajiem, kā arī piedalīsies vietējās kultūras dzīves aktivizēšanā un organizēšanā. Kolektīvu nodarbības sākas pēcpusdienā un ilgst līdz pat vēlai vakara stundai.

Plāņu pagasta iedzīvotāja par bezdarbnieci kļuva pirms pusotra gada. Viņa strādāja kādā celtniecības firmā par sagādnieci, bet, sākoties dižķibelei, darbavieta bankrotēja. Beidzoties bezdarbnieku pabalstam, plānēniete pieteicās šim projektam un veiksmīgi sagaidīja savu rindu.

Pavisam Plāņos un Jaunklidzī nodarbināti vairāk nekā 20 bezdarbnieku, kas pārsvarā strādā apkārtnes sakopšanā.

Plāņu tautas nama vadītāja Sarmīte Caune atzīst, ka sen Plāņu pagasta apdzīvotās vietas nav bijušas tik sakoptas. Lielās talkas dienā pat īsti neesot bijis ko darīt, tāpēc netālu no tautas nama ierīkots volejbola laukums un nokrāsota satiksmes autobusu pietura.

Negrasās pamest LatvijuLai arī stipendija par darbu nav visai liela, Nadīna slavē šo iespēju arī laukos cilvēkiem strādāt un nopelnīt iztikai. Viņa ir ļoti optimistiska būtne, kas ne vien ir savas dzimtās vietas patriote, bet arī viena no tiem, kura negrasās labākas dzīves meklējumos pamest Latviju. Nadīnai ir šāda iespēja, jo brālis un māsa jau devušies uz ārzemēm pelnīt iztiku.

Viņa uzskata, ja vien cilvēkam ir apgriezieni un uzņēmība, tad var dzīvot arī Latvijā. Ja gribas izjust pilsētas atmosfēru, viņa divas reizes nedēļā dodas uz Smilteni, lai piedalītos vietējā Tautas teātra mēģinājumos un izrādēs. Un tā jau 13 gadus. Pašlaik viņa kopā ar bērniem aktīvi un radoši gatavojas Pogu ballei.

Tā būs veltīta četriem Plāņu pamatskolas 9. klases beidzējiem, kuri par skolā pavadītajiem gadiem saņems piemiņas veltes. Nadīna bija arī viena no tiem aktīvajiem un drosmīgajiem vecākiem, kuri neļāva likvidēt vietējo skolu. Sieviete apzinās, ka skolas nākotne tuvākajos gados ir apdraudēta, jo bērnu pagastā paliek arvien mazāk.

Toties būs bērnudārzs un, ja paveiksies, sākumskola, kā arī taps ģimenes atbalsta centrs. Sieviete tic, ka dzimtajai vietai ir nākotne, tikai pašiem iedzīvotājiem jākļūst aktīvākiem un jāgrib mainīties, cerot, ka viss izdosies.