Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kāda uzņēmējdarbības forma Jūsu biznesam ir vispiemērotākā?

2010. gada 30. marts 09:12

1127
Kāda uzņēmējdarbības forma Jūsu biznesam ir vispiemērotākā?

Nereti uzņēmējdarbības sākumā pietūkst līdzekļu, lai algotu profesionālus padomdevējus, un nepietiekamu zināšanu dēļ tiek pieņemti kļūdaini lēmumi un veidotas sarežģītas attiecības ar valsts institūcijām. Rezultātā - iecere attīstīt savu biznesu, radīt jaunas darba vietas un jaunus produktus aizkavējas vai pat paliek nerealizēta.

Topošajam uzņēmējam der atcerēties, ka sekmīgam biznesam ar labu ideju vien nepietiek. Ir vajadzīgas daudzpusīgas zināšanas ne tikai konkrētajā biznesa jomā, bet arī tieslietās, grāmatvedībā un nodokļu jautājumos.

Kāda uzņēmējdarbības forma konkrētajam biznesam ir vispiemērotākā un ar kādiem "spēles noteikumiem" jaunajiem uzņēmējiem jārēķinās, skaidrots jaunajā grāmatā Pirmie soļi komercdarbībā. SIA vai IK: darbības uzsākšana, grāmatvedība un nodokļi.

Grāmatu sērijā Praktiskie Padomi klajā laidusi izdevniecība Lietišķās informācijas dienests.

Jaunā grāmata ir veltīta uzņēmīgiem cilvēkiem, kuri vēlas veidot savu uzņēmumu vai nupat kā ir uzsākuši komercdarbību.

Grāmatas autore Latvijas Lauksaimniecības universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras docente, vairāku grāmatu un publikāciju autore Inguna Leibus aplūko divas populārākās uzņēmējdarbības formas - sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) un individuālo komersantu (IK).

Inguna Leibus, izmantojot konkrētus piemērus, norādes uz attiecīgajiem tiesību aktiem, skaidro, kādās situācijās konkrētā uzņēmējdarbības forma ir piemērotāka, kā to reģistrēt, kā nepieciešamības gadījumā pārtraukt saimniecisko darbību, kā kārtot grāmatvedību, kādus nodokļus maksāt, ar kādām valsts institūciju pārbaudēm rēķināties un kā apstrīdēt šo institūciju lēmumus u.c.

"Nodokļu un grāmatvedības zināšanas palīdzēs ne vien labāk sagatavot biznesa plānu, uzsākot darbību, bet arī vēlāk - veiksmīgāk plānot naudas plūsmu, sakārtot uzņēmuma grāmatvedību, pareizi aprēķināt nodokļus, izmantot iespējamās nodokļu atlaides un atvieglojumus, izvairīties no nodokļu uzrēķiniem un sodiem," grāmatas ievadā uzsver Inguna Leibus.

Daži populārāko uzņēmējdarbības formu salīdzinājumi no jaunās grāmatas:

IK reģistrējoties Komercreģistrā, pamatkapitāls nav nepieciešams. Uzņēmumu reģistrā jāiesniedz pieteikums, jāsamaksā 20 latu valsts nodeva un 16 lati par reģistra ieraksta izsludināšanu laikrakstā Latvijas Vēstnesis.

SIA dibināšana ir darbietilpīgāka, jo nepieciešams izstrādāt un parakstīt dibināšanas dokumentus, izveidot sabiedrības pārvaldes institūcijas, apmaksāt pamatkapitālu, organizēt dibinātāju naudas iemaksu noguldīšanu bankā un saņemt izziņu par izdarīto ieguldījumu, organizēt mantiskā ieguldījuma novērtēšanu, samaksāt valsts nodevu par ierakstīšanu Komercreģistrā un maksu par reģistra ieraksta izsludināšanu laikrakstā Latvijas Vēstnesis, kā arī iesniegt Komercreģistra iestādei pieteikumu.

Reģistrējoties par nodokļu maksātāju, būtisku atšķirību starp IK un SIA nav. Atšķiras vienīgi paša uzņēmēja kā sociāli apdrošināmas personas statuss: IK jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam, bet SIA īpašnieks tiek reģistrēts kā darba ņēmējs. Ja SIA īpašnieks atlīdzību par valdes pienākumu pildīšanu nesaņem un nav noslēdzis darba līgumu ar savu SIA, viņš kā darba ņēmējs netiek reģistrēts.

IK formas darbības izbeigšana ir salīdzinoši vienkāršāka, ātrāka un lētāka procedūra. SIA likvidācijai nepieciešami papildu naudas līdzekļi, lai algotu grāmatvedi finanšu pārskatu sagatavošanai. SIA likvidāciju nav iespējams veikt, kamēr nav apmierinātas visas kreditoru prasības jeb pieteikta maksātnespēja. Savukārt saimnieciskās darbības pārtraukšana uz laiku iespējama jebkuras saimnieciskās darbības ietvaros.

IK kā fiziska persona par saimnieciskās darbības saistībām ir atbildīgs ar visu savu personīgo mantu.

SIA īpašnieks var būt daba attiecībās ar savu sabiedrību. IK nevar būt darba attiecībās ar savu firmu, jo ir pašnodarbinātais, kas pats par sevi aprēķina un maksā nodokļus: valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli.