“Klusais slepkava” uzbrūk arvien vairāk sievietēm
Šo slimību, kas nogalina sievietes, ārsti dēvē par "kluso slepkavu". Pēc statistikas datiem, dzemdes kakla vēzis ir otrais biežāk sastopamais audzējs līdz 45 gadu vecumam. Latvijā ik mēnesi no šīs slimības mirst ap 10 sieviešu, bet 20 sievietēm šo slimību diagnosticē.
Izrādās, ar dzemdes vēzi inficēties nav iespējams tikai tad, ja partneri dzimumattiecībās viens otram ir pirmie un vienīgie uz visu mūžu. Vīruss tiek pārnests dzimumkontakta laikā vai arī saskaroties ādai dzimumorgānu rajonā. Prezervatīvs no inficēšanās nepasargā.
Izeja - skrīnings un vakcinācija Tādējādi neatkarīgi no iedzimtības, vecuma un ģimenei raksturīgām slimībām, šīs infekcijas risks rodas jau no pašām pirmajām seksuālajām attiecībām un saglabājas visu turpmāko sievietes dzīvi. Turklāt slimība var uzbrukt ilgi pēc inficēšanās brīža. Dzemdes kakla vēža attīstība parasti norit vidēji 10 līdz 20 gados, kaut gan audzējs var attīstīties arī viena vai divu gadu laikā. Ir bijušas pacientes, kurām dzemdes kakla vēzis konstatēts jau 19 gadu vecumā.
Dzemdes kakla vēža obligāts priekšnosacījums ir cilvēka papilomas vīrusa (HPV - Humana Papillomavirus) onkogēno jeb augsta riska tipu infekcija. 16. un 18. HPV vīrusa tips līdz pat 80 procentiem gadījumu izraisa dzemdes kakla vēzi. 15 līdz 20 procentos gadījumu šo slimību izraisa citi vīrusa paveidi.
"Es vēlos, lai jūs, mīļās lasītājas, saprastu un zinātu - tikai regulārs skrīnings apvienojumā ar vakcināciju var efektīvi aizsargāt sievietes no dzemdes kakla vēža," pie "Ziemeļlatvijas" auditorijas vēršas Valkā praktizējošā ginekoloģe Vija Batalauska. Ar nožēlu un satraukumu viņa secina, ka saslimšanas gadījumu kļuvis pārāk daudz, tāpēc sieviešu izglītošanas labad apkopojusi gan internetā pieejamos materiālus par dzemdes kakla vēzi, gan arī balstās uz savu un kolēģu praksi.
Vakcinēs 12 gadus vecas meitenesKolēģes nostāju sieviešu izformēšanā, kā pasargāties no "klusā slepkavas" atbalsta Smiltenē praktizējošā ginekoloģe Dace Jēkabsone.
"Ne jau visām sievietēm, kuras inficējas ar HPV, uzreiz būs vēzis. Ar HPV inficējas ļoti daudz sieviešu, un viņu organisms pats cīnās ar vīrusu. Ja tas neizdodas, ir ļoti svarīgi atklāt agrīno vēždraudes stadiju, ko var izārstēt. Priecājos, ka manā praksē tagad nav bijis ielaistu dzemdes vēža gadījumu," saka D. Jēkabsone.
Diemžēl vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi ir salīdzinoši dārga. Vakcinēties nepieciešams trīs reizes pusgada laikā, un viss kurss izmaksā orientējoši no 150 līdz 200 latiem (atkarībā no vakcīnas cenas). Taču ārstes mudina izsvērt, - vai tas ir daudz, ja svaru kausos likta dzīvība?
V. Batalauska atgādina, ka onkoloģiskās saslimšanas mūsdienās skar arvien plašāku un diemžēl arī jaunāku cilvēku loku.
Ne velti šogad septembrī valsts imunizācijas programmā Latvijā uzsāks 12 gadus vecu meiteņu vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu. Pašreiz plānots, ka meitenes vakcinācijas programmas ietvaros saņems visas trīs nepieciešamās devas, un vecākiem neko nevajadzēs maksāt.
"Ir pierādīts, ka aptuveni 50 līdz 80 procenti sieviešu, kurām ir dzimumattiecības, kādā savas dzīves posmā inficējas ar cilvēka papilomas vīrusu," brīdina V. Batalauska.
Vīrusu organismā nejūtSieviete vīrusa klātbūtni organismā parasti nejūt, - ja nu vienīgi saskaras ar vīrusa labdabīgo jeb zema riska tipu infekciju. Tā izpaužas kondilomu jeb dzimumkārpu veidā. Vairumā gadījumu sievietes organisma imūnsistēma no vīrusa atbrīvojas jeb attīrās dažu mēnešu laikā. Tas pazūd, neatstājot negatīvu ietekmi uz veselību.
Diemžēl pret šo vīrusu nav iespējams iegūt dabīgu imunitāti. Ja organisms nespēj tikt galā ar infekciju paša spēkiem un tā kļūst nepārejoša, pamazām rodas izmaiņas dzemdes kakla šūnās, kas var izraisīt ļaundabīgo audzēju. Lai inficētos, sievietei nav jābūt bijušiem vairākiem seksuālajiem partneriem, - pilnīgi pietiek ar vienu, kuram ir bijušas vismaz vienas iepriekšējās dzimumattiecības ar citu partneri.
Ārsti skaidro, ka dzemdes kakla ir iespējams viegli un laikus diagnosticēt un veiksmīgi ārstēt, ja vien tā atklāta agrīnā vēždraudes stadijā. Sievietes, kuras regulāri veic onkocitoloģiskās uztriepes pārbaudes, ir pakļautas daudz mazākam dzemdes kakla vēža attīstības riskam. Taču ne visas šās slimības formas var laikus atklāt ar uztriepes analīzes palīdzību.
"Skrīnings un vakcinācija!" vēlreiz efektīvāko metodi atgādina V. Batalauska. Vēl viņa aicina māmiņas, kuru meitām šogad valsts programmas ietvaros tiks piedāvāts vakcinēties pret dzemdes kakla vēzi izraisošo vīrusu, ar izpratni izturēties pret šo lielisko iespēju un pasargāt savas meitas no saslimšanas ar "kluso slepkavu".
Jautājumi, ko pacientes visbiežāk uzdod ginekologam (apkopojusi ārste Vija Batalauska)
- Es saprotu, ka arī gadījumā, ja man ir pastāvīgs partneris, es tik un tā esmu pakļauta riskam. Bet vai šādā gadījumā man ir vērts potēties?
- Jā. Monogāmija nebūt neizslēdz HPV infekcijas risku. HPV infekcijas risks ir atkarīgs no visām tām iepriekšējām attiecībām, kas Jums un Jūsu partnerim ir bijušas pirms Jūsu kopdzīves. Vakcinēties ir iespējams (un nepieciešams) arī šādā gadījumā, jo, iespējams, ka kāds no HPV onkogēnajiem tipiem cirkulē jūsu monogāmajās attiecībās. Vakcinējoties sieviete iegūst aizsardzību gan pret atkārtotu inficēšanos ar to vīrusa tipu, kas viņai jau bijis un kas iekļauts vakcīnas sastāvā, gan arī aizsardzību pret sākotnēju inficēšanos ar citiem vēzi izsaucošajiem HPV tipiem, kas iekļauti vakcīnas sastāvā.
- Vai prezervatīvs patiešām mani nevar aizsargāt no HPV infekcijas?
- Nē, prezervatīvs pilnībā neaizsargā no HPV infekcijas, jo tās pārnešanai nav nepieciešams dzimumakts. Pietiek vien ar ciešu ādas kontaktu dzimumorgānu rajonā, jo infekcija neatrodas spermā, bet gan uz ādas, arī aiz dzimumlocekļa priekšādiņas. Samazinot šo ādas - ādas kontaktu, sarūk arī inficēšanās risks. Tādējādi prezervatīvi var sniegt zināmu aizsardzību, taču ne pilnībā aizsargāt no HPV infekcijas. Arī ar higiēnas ievērošanu vien būs par maz. Infekciju nav iespējams nomazgāt.
- Cik ilgi vakcīna darbojas?
- Ir veikti aprēķini, kas liecina par vismaz 20 gadu vakcīnas iedarbību. Pagaidām nav konstatēta nepieciešamība veikt atkārtotu vakcināciju.
- Ja es regulāri veicu skrīningu, vai ar to nepietiek?
- Protams, skrīnings ir ļoti svarīgs, bet ne visas dzemdes kakla formas var laikus atklāt ar uztriepes analīzes palīdzību. Ir tādas vēža formas, piemēram, adenokarcinomas, kas atrodas dziļāk dzemdes kakla audos, un tās ir grūti konstatēt ar onkocitoloģiskās uztriepes analīzes palīdzību. Tas iespējams tikai ļoti vēlīnā posmā, kad ārstēšanas iespējas ir praktiski sarukušas līdz minimumam. Šo adenokarcinomu skaits pasaulē palielinās tieši jaunām sievietēm. Šai vēža formai ir ļoti slikta prognoze. Izdzīvošanas iespējas ar šo diagnozi ir tikpat kā nereālas. No šīs vēža formas var pasargāt tikai vakcinācija, jo vakcīna darbojas tieši pret tiem HPV tipiem, kas ir galvenie adenokarcinomu izraisītāji. Diagnostikā palīdz ultrasonogrāfiskā izmeklēšana.
- Man ir 41 gads un regulāras dzimumattiecības. Vai tad vakcīna pret dzemdes kakla vēzi nav domāta tikai jaunām meitenēm pirms dzimumdzīves uzsākšanas? Vai man ir vērts vakcinēties?
- Latvijā, arī pasaulē, ir divi saslimšanas viļņi ar dzemdes kakla vēzi: 35 līdz 39 un 55 līdz 59 gadus vecām sievietēm. Slimība no inficēšanās brīža attīstās aptuveni 10 līdz 20 gadu laikā (retāk divu gadu laikā). Tas nozīmē, ka sievietes ir inficējušās ar HPV aptuveni 15 līdz 29 vai 35 līdz 49 gadu vecumā.
Turklāt ir svarīgi zināt, ka sievietei ar gadiem imūnās sistēmas aizsargspējas samazinās. Var gadīties arī tā, ka dzimumattiecībās pat ar vienu stabilu partneri cirkulē kāds onkogēnais HPV vīruss, kas sievietei visu laiku izmaiņas nav radījis, bet ar gadiem, samazinoties imūnās sistēmas spējām, pēkšņi tas pats vīruss rada izmaiņas, kas var tālāk attīstīties līdz vēzim. Sieviete brīnās, jo partneris jau nav mainīts. Kamēr vien sievietei ir dzimumattiecības, viņai ir risks no jauna vai atkārtoti inficēties ar kādu onkogēno HPV tipu, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Tāpēc būtu ieteicams sevi pasargāt vakcinējoties.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19