Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Diagnoze trusenītei Pūkai

Baiba Vahere

2015. gada 28. decembris 12:13

1913
Diagnoze trusenītei Pūkai

Desmit mēnešus jaunā trusenīte Pūka Smiltenes tehnikuma veterinārajā klīnikā ieradās, jo ikdienišķo dienas kārtību, kurā lielāko laika daļu līdz šim aizņēma spēlēšanās, bija izjaukusi pastiprināta šķaudīšana ar seroziem (bālganiem) izdalījumiem. 

Pūku klīnikā sagaidīja nākamās veterinārārsta asistentes Egija Balode un Diāna Bormane, kuras vispirms trusenīti nosvēra un sagatavoja izmeklēšanai. Ikdienā pieradusi pie daudz mīļuma, Pūka jau pavisam drīz jutās kā mājās un jauniešu nopietnā gatavošanās truša pareizai turēšanai izmeklēšanas laikā izrādījās velti. Precīzāk – šīs zināšanas noderēs citā reizē, kad nāksies palīdzēt kādam garausim ar šerpāku raksturu. Vienam otram piecgadīgam bērnam pret ķermeņa temperatūras mērīšanu reizēm mēdz būt vairāk iebildumu kā Pūkai, kura šo procedūru izturēja ar tādu pašcieņu, ka jau pavisam drīz visiem klātesošajiem bija skaidrs, ka trušu jaunkundze ar termometru un fonendoskopu pārgājusi uz “Tu”. 

Par laimi, saimnieces bažas par iespējamo infekciju izrādījās veltas. Visticamāk, Pūku skārusi viena no šā brīža modes problēmām gan cilvēkiem, gan viņu uzticamākajiem draugiem – dzīvniekiem – alerģiska reakcija uz putekļu vai pelējuma sēni. Klīnikas vadītāja, veterinārārste Līga Stode rekomendēja Pūkai pamainīt barību, ierastā siena vietā piedāvājot citu. Reizēm alerģisku reakciju dzīvniekam var izraisīt siens, kura sastāvā daudz ziedputekšņu. Pirms lietošanas sienu vēlams papurināt, lai no tā izbirst iespējami daudz putekļu un ziedputekšņu. Dzīvniekam nevajadzētu dot sienu, kurš, jau atverot iesaiņojumu, smird pēc pelējuma. Barībai jābūt svaigai, zeltainai vai iezaļganai, smaržojošai pēc vasaras un saules pielietas pļavas. 

Alerģiskas reakcijas gadījumā vēlams biežāk mazgāt māju, maksimāli novēršot dzīvnieka saskarsmi ar putekļiem. Mazgāšanas līdzeklim nevajadzētu pievienot ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus. 

Alerģiskā reakcija var būt arī pārejoša, saistīta ar pārmaiņām dzīvnieka organismā augšanas laikā. Ja mīļdzīvnieks sāk klepot un šķaudīt, lielāka vērība jāpievērš imunitātes stiprināšanai un veselīgam, vitamīniem bagātam uzturam.

Tā kā Pūkai vēl ļoti patīk spēlēties un viņa joprojām intensīvi iepazīst šo pasauli, tad jārēķinās ar to, ka truša bērns var iebāzt savu deguntiņu visneiedomājamākajās vietās. Un viņš jāsargā tāpat kā desmit mēnešus vecs cilvēka bērns.

Atveseļošanās vienmēr noris ātrāk, ja mājdzīvniekam ir mīļas attiecības ar saimnieku. Pūka zina, ka, atgriežoties mājās, saņems savu mīļāko kārumu hurmu. Nekādus īpašus medikamentus viņai lietot nav nepieciešams. Visticamāk, jau pavisam drīz trusenīte atkal jutīsies agrāk. “Taču, ja radušās šaubas, vienmēr gudrākais ir atbraukt pie ārsta,” iesaka L.Strode. “Arī dzīvnieku tāpat kā cilvēku veselības traucējumus vieglāk novērst, ja problēma nav ielaista.”