Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kas jāzina par zobu balināšanu un kāpēc šo procedūru iesaka veikt tikai pēc 18 gadu vecuma?

2016. gada 28. janvāris 00:00

284
Kas jāzina par zobu balināšanu un kāpēc šo procedūru iesaka veikt tikai pēc 18 gadu vecuma?

Domājams, skaists un žilbinošs smaids ir viena no vēlmēm ikvienam no mums. Kurš gan nevēlās baltus zobus, kā kinozvaigznēm no plakātiem un filmām? Bet cik vienkārši tas ir sasniedzams?

Mūsdienās ar skaistuma kultu un sekošanu saviem elkiem ir pārņemti tieši jaunieši – viņi cenšas atdarināt modi, matu sakārtojumus, kosmētikas izmantošu, jā arī smaida žilbinošo baltumu. Tomēr, līdz 18 gadu vecumam zobu balināšana, kas ir viens no ātrākajiem veidiem, kā tikt pie žilbinoši balta smaida, nemaz nav atļauta. Kāpēc, kas ietekmē mūsu zobu krāsu un kāpēc ar šīm procedūrām tomēr vajadzētu būt uzmanīgiem?

Informāciju par praktiski visu meklējam internetā – kā labāk darīt vienu vai otru lietu, kā izvēlēties, ko izmantot un tā tālāk. Informāciju par zobu baltināšanu internetā varam atrast bez liekas piepūles, tieši tāpat, kā šādu procedūru iespējams veikt mājas apstākļos, pat nedodoties pie speciālista. Un tomēr – iespējams, pirms izlemjam par iespēju zobus balināt mājās, labāk iepazīties ar ekspertu un speciālistu viedokli par to, kas īsti ir droši, pareizi un kā vislabāk veikt zobu balināšanu, galvenokārt, nenodarot bojājumu saviem zobiem.

Ja tiek ievēroti visi brīdinājumi un zobu balināšana veikta pareizi – nekāds kaitējums notikt nevar, bet kā tad ir pareizi un, kas ir tie brīdinājumi, kurus noteikti vajadzētu zināt?

Sākumā – kas būtu jāzina par pašiem zobiem? Zobu krāsu ietekmē dažādi faktori – iedzimtība, vecums (ar laiku zobu virsma kļūst plānāka, savukārt zobu pamatmasa dzeltenīgāka), uzturs, dzērienu pigmenti (kafija, tēja, vīns, kola), kaitīgie ieradumi (smēķēšana, tabaka). Zobu krāsu ietekmē arī vispārējas saslimšanas, dažādu medikamentu lietošana un terapijas, kā arī slikta mutes higiēna un nelaboti zobi.

Kad esam sapratuši, kas īsti ietekmē mūsu zobu krāsu, jāsaprot, vai ikviens drīkst balināt zobus. Teorētiski – jā, ikvienam ir iespējams balināt zobus, bet vai tas ir iespējams. Ja ir neredzamas zobu plaisas, kariess, nekvalitatīvas plombas, cauri zobi vai citas zobu problēmas – tad zobu balināšanas rezultātā var rasties gan negatīvas komplikācijas, gan no tā var ietekmēties pats balināšanas rezultāts. Pirms sākt zobu balināšanu mājās, būtu nepieciešams doties pie zobārsta un veikt pienācīgu izmeklēšanu, nosakot, ka nav nekādu draudu un riska faktoru zobu balināšanai.

Arī tad, ja vēlamies zobus balināt mājās, nevis zobārsta kabinetā, būtu vajadzīga rūpīga konsultācija pie speciālista, pārliecinoties, ka visu esam sapratuši pareizi. Balinot zobus mājās, zobārsts, lai gan sniegs konsultāciju, nekad nespēs garantēt rezultātu. Iespējams, balinoši līdzekli noturēsim par ilgu, vai par maz, zobi var kļūt jūtīgāki, pirmais rezultāts nebūt nebūs tik žilbinošs, kā būsim cerējuši un tā tālāk. Tāpat, arī nelielas nepareizas darbības var rezultēties ar gana nepatīkamām sekām – ja balinošo vielu kapēs (tās, kuras liekam uz zobiem), gadās ieklāt par daudz balinošās vielas vai paturēt to ilgāk, nekā lietošanas instrukcijā paredzēts – varam apdedzināt smaganas. Ja gadās vielu norīt – var rasties problēmas ar kuņģi. Protams, šādas lietas nedarām apzināti, tomēr gadoties situācijai satraukums būs daudz lielāks, nekā tad, ja zobu balināšanas procedūra tiek veikta pie speciālista – kā pienākas.

Balinot zobus, uz tiem iedarbojas spēcīgas ķīmiskas vielas, kas iziet cauri zobu virsmai un balina zobu pamatmasu. Lai novērstu šādu ķīmisko savienojumu nelabvēlīgo ietekmi uz vēl nenobriedušu, neizveidojušos organismu, nav ieteicams zobu balināšanu veikt līdz 18 gadu vecumam. Pastāvīgo (īsto) zobu šķilšanās sākas sešu gadu vecumā un beidzas vidēji 12 gados. Pēc zobu izšķilšanās mutes dobuma vides ietekmē turpinās zoba ārējā apvalka pārmaiņas – emaljas nobriešana. Ķīmiski emaljas ārējā slānī tiek iekļauti dažādi minerāli (fluors, cinks). Pastāv pētījumi, kas pierāda, ka līdz zoba emalja sasniedz savu maksimālo cietības pakāpi vajadzīgi 10 gadi.

Kas jāzina, pirms ķeramies pie zobu balināšanas – pirmkārt, zobiem un smaganām patiešām jābūt veseliem. Nedrīkst būt aplikums un zobakmens un pirms zobu balināšanas ir jāveic mutes dobuma higiēnas procedūra – ārējā pigmenta noņemšana, atsedzot zobu dabīgo krāsu. Ja zobiem ir plombas, porcelāna platītes, kroņi vai tilti, jāņem vērā, ka tie balināšanai nepakļaujas. Pēc balināšanas tos ir iespējams nomainīt, pieskaņojot jauniegūtajai krāsai. Bet, ja zobi ir bojāti, mutē ir vecas, nekvalitatīvas plombas, dziļas plaisas zobu virsmā, aplikums, zobakmens, smaganu saslimšanas, paaugstināta zobu jutība, zobu nodilums, zobu virsmas nodilšana vai nopietnas vispārējās saslimšanas – zobus balināt noteikti nevajadzētu! Efekts, kādu iegūsim, var būt tikai sliktāks.