Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Uzbrūk pilsētas centrā

Sandra Pētersone

2016. gada 4. februāris 00:00

396
Uzbrūk pilsētas centrā

Kaut ko tādu – dienas vidū Smiltenes centrā piedzīvot pavadā vesta suņa uzbrukumu un tikt sakostam – nez vai kāds varētu iedomāties. 
Taču tieši tā aizvadītajā piektdienā atgadījās kādai Smiltenes novada iedzīvotājai. Viņu Dārza ielā pie pasta ēkas rokā sakoda  Rodēzijas ridžbeks jeb Āfrikas lauvu suns.Suņa saimnieks, Smiltenes baptistu draudzes mācītājs Roberts Šulcs “Ziemeļlatvijai” skaidro, ka nekad agrāk savam sunim nebija novērojis agresiju pret cilvēkiem, un sola turpmāk ievērot dzīvnieku turēšanas labturības prasības,  lai viņa ridžbeks neradītu apdraudējumu citiem.
Suns gāja pavadāDārza ielā gājēju satiksme ir intensīva. Gājēju vidū ir daudz skolēnu, jo šajā ielā atrodas Smiltenes Centra vidusskola un Smiltenes tehnikuma dienesta viesnīca, kā arī pa Dārza ielu uz savu skolu iet   ģimnāzisti. “Ja manā vietā būtu augumā mazs bērns, seja viņam varētu būt pagalam,” “Ziemeļlatvijai” pieļauj cietusī sieviete (savu vārdu publikācijā viņa lūdz neminēt).Piektdien ap pulksten 14.30 viņa gājusi no vienas domes ēkas Pils ielā uz otru pašvaldības ēku Dārza ielā. Netālu no pasta pa ietvi pretī nācis vīrietis, pavadā vedot suni. “Vīrietis gāja pa ietves vidu, es – pa vienu maliņu, suns – pa otru. Tiklīdz vīrietis ar suni nonāca man blakus, tā suns vīrietim momentā bija garām un cauri vējjakas piedurknei iekoda man rokā,” atceras sieviete.Sāpējis ļoti, no brūces pilējušas asinis, taču tā vietā, lai piedāvātu palīdzību, suņa saimnieks esot tikai vairākas reizes atvainojies un aizgājis projām. Sieviete pat  nepaguva uzvaicāt, vai suns ir potēts pret trakumsērgu, un joprojām ir šokēta par tādu vienaldzību. Vēlāk kolēģes palīdzējušas noskaidrot, kas tas bijis par vīrieti. Izrādījies, tas ir vietējās baptistu draudzes mācītājs Roberts Šulcs. Taujāts, vai tā ir taisnība par palīdzības nesniegšanu, viņš uzsver, ka vēlējās palīdzēt sievietei, taču tas nebija iespējams, jo pavadā turējis suni, kurš tikko jau uzvedies neprognozējami. Kas zina, kā suns rīkotos, ja saimnieks spertu soli tuvāk suņa uzbrukuma mērķim.“Svēts suns mani sakoda,”  tagad skumji pasmaida cietusī sieviete. Viņa vēlāk sazinājusies ar suņa saimnieku un saņēmusi apliecinājumu, ka suns ir vakcinēts pret trakumsērgu, tāpēc  pieticis tikai ar poti pret stingumkrampjiem.  Sieviete par notikušo mutiski informējusi Valsts policiju, taču “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka oficiālu iesniegumu nerakstīs, jo suņa saimnieks labprātīgi piekritis segt izdevumus par medikamentiem.Par notikušo viņa piekrita publiski pastāstīt, lai aktualizētu suņu pārvadāšanu pilsētas teritorijā. Ja sunim saimnieks būtu uzlicis uzpurni, nekas tāds nebūtu noticis, ir pārliecināta cietusī.
Simtprocentīgi atbildīgs ir saimnieksTomēr pilsētās un ciemos publiskās vietās pietiek tikai ar to, ja suni viņa  īpašnieks vai turētājs ved pavadā. Uzpurnis sunim ir jāuzliek tikai tad, ja viņu īpaši izveidota komisija atzīst par bīstamu saskaņā ar attiecīgiem normatīvajiem aktiem un nosaka turpmāko rīcību bīstama suņa turēšanai. Bīstamam sunim jābūt arī sarkanai atšķirības lentei.To nosaka Ministru kabineta noteikumi “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”.Rodēzijas ridžbeks ir Dienvidāfrikā izveidotas medību šķirnes suns, kuru Āfrikā izmanto  lauvu medībās, taču tas nav bīstams suns, skaidro sertificēts suņu apmācības instruktors, eksperts Jānis Pavlovskis. Viņš ir apmācījis pat vairākus ridžbekus, un tie visi bijuši “mīļi, forši suņi, kuri labi pakļaujas apmācībām”.Taču bīstams var būt jebkurš suns, kuru saimnieks apmāca uz agresivitāti, proti, sargāt, uzbrukt, parādīt neuzticību pret apkārtējām personām, norāda J. Pavlovskis.“Jebkurā gadījumā un jebkurā vietā suņa saimniekam ir jānodrošina tas, lai viņa suns neapdraudētu cilvēkus un citus dzīvniekus un nenodarītu kaitējumu dabai. Suņa saimnieks ir pilnā mērā atbildīgs par  sava suņa uzvedību. Jāatceras, ka nekad neviens saimnieks arī nevar būt simtprocentīgi pārliecināts  par savu suni, jo iekost var vismīlīgākais suns. Manā redzējumā katrs suns ir obligāti jāaudzina. Tas nenozīmē, ka viņš obligāti jāved uz suņu skolu, taču ir jābūt pastāvīgai kontrolei no saimnieka puses, novēršot suņa neadekvātas darbības,” uzsver J. Pavlovskis.Roberts Šulcs savas ģimenes Rodēzijas ridžbeku raksturo kā suni, kurš līdz šim agresivitāti pret cilvēkiem nav izrādījis, gluži pretēji, kad mājās ieradušies ciemiņi, arī mazi bērni, bijis pret viņiem draudzīgs. Tāpat Šulcu ridžbeks ir gājis suņu skolā. Ir bijis tikai viens gadījums, kad viņš saplēsās ar citu suni, piebilst R. Šulcs.  Cita informācija ir Smiltenes novada pašvaldības policijai. “Aizvadītajā gadā bijuši divi gadījumi, kad šis suns apdraudēja cilvēkus,” informē pašvaldības policijas priekšnieks Normunds Liepa.J. Pavlovskis pieļauj, ka šāda Rodēzijas ridžbeka uzvedība varētu būt skaidrojama ar ļoti vājo un nekontrolēto šķirnes suņu vaislas darbu, kad suņu biznesa darboņi peļņas nolūkā kucēnus vienkārši “būvē”  un sapāro arī psihiski nenosvērtus suņus.Internetā sludinājumu portālos “Ziemeļlatvija” novēroja, ka Rodēzijas ridžbeka kucēna cena svārstās amplitūdā no 150 līdz 1200 eiro.
Citā gadījumā var ierosināt krimināllietuŠajā gadījumā cerams, ka  R. Šulcs pildīs solīto un darīs visu, lai šis ridžbeks nenodarītu nevienam kaitējumu.Valsts un pašvaldības policija aicina ikvienu suņa īpašnieku būt atbildīgam par savu četrkājaino mīluli, jo par dzīvnieku labturības prasību pārkāpšanu draud sods – atbilstoši nodarījuma smagumam vai nu tiek uzsākta administratīvā lietvedība, vai pat kriminālprocess.Šajā konkrētajā gadījumā cietusī sieviete nav vēlējusies tālāku policijas iesaistīšanos, nav arī saņemta informācija no medicīnas iestādes, tāpēc valsts policijā lieta nav ierosināta, skaidro Jānis Vehi, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks. Tas nozīmē arī to, ka suņa saimnieks sodu nesaņems.“Taču policija šādas lietas, kad suņa uzbrukumā cieš cilvēki, uztver nopietni, un 99 procentos gadījumu tiek uzsākta administratīvā lietvedība vai kriminālprocess, saucot suņa īpašnieku pie atbildības. Ja personai tiek konstatēti jau viegli miesas bojājumi, tiek uzsākts kriminālprocess, ja maznozīmīgi - lietvedība pēc Administratīvi pārkāpumu kodeksa,” skaidro J. Vehi.