Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Izsolē nonāk parādnieces dzīvoklis

Sandra Pētersone

2016. gada 9. februāris 00:00

1110
Izsolē nonāk  parādnieces dzīvoklis

Pirmdien, 15. februārī, zem izsoles āmura nonāks privatizēts divistabu dzīvoklis Smiltenē, kura īpašniece uz šo brīdi iekrājusi 7016,92 eiro lielu komunālo maksājumu parādu.
Lai piedzītu parādu, pret dzīvokļa īpašnieci ar prasību Valkas rajona tiesā vērsās  SIA “Smiltenes NKUP”.
Īrnieki aizgājuši raudādami“Smiltenes NKUP” ir Smiltenes novada domes kapitālsabiedrība, kas nodrošina  novada iedzīvotājus un  uzņēmumus ar centralizētiem ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumiem, kā arī nodarbojas ar nekustamā īpašuma apsaimniekošanu Smiltenes pilsētas daudzdzīvokļu mājām. “Ziemeļlatvija” jau informēja, ka uzņēmuma vadības politika ir samazināt iedzīvotāju parādu apjomu par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem, vēršoties tiesā un piedzenot parāda summu no parādnieku dzīvokļu (arī privatizētu) izsolēm.Smiltenē  jau bijuši gadījumi, kad parādnieki izsoles rezultātā zaudējuši savus mājokļus bez citas dzīvesvietas ierādīšanas, par ko jau rakstījām. Tagad kārta pienākusi kādas sievietes īpašumā esošam divistabu dzīvoklim Dakteru ielā 24-47 ceturtajā stāvā. Izsoles sākumcena ir 8250 eiro.Pretendentu pieteikšanās izsolei jau ir noslēgusies, informē izsoles rīkotājs zvērināts tiesu izpildītājs Māris Vanags, taču piebilst, ka sīkāku informāciju viņš nedrīkst atklāt.“Ziemeļlatvijas” rīcībā nav  kontaktu, kā sazināties ar parādnieci, tāpēc neizdevās  noskaidrot, kāpēc sieviete iekrājusi tik lielu parāda summu. Minētā dzīvokļa durvis ir aizslēgtas. Durvju zvans nedarbojas. Durvju apšuvumā redzams izdedzināts caurums.Kāda šās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja zina stāstīt, ka 47 dzīvoklī  kādu laiku dzīvojusi īpašnieces dēla ģimene, reizēm atnākusi arī pati īpašniece, bet aptuveni gadu šajā dzīvoklī mājojuši īrnieki -  jauna ģimene, kas pirms vairākiem mēnešiem raudādama aizgājusi projām, jo  izlikta tāpēc, ka dzīvoklis ejot uz izsoli. Pati īpašniece dzīvojot citur.Šobrīd SIA “Smiltenes NKUP” uzsācis tiesvedību gandrīz 20 parādnieku lietās, un process par dzīvokļu izsolēm turpināsies, brīdina uzņēmuma valdes loceklis Aigars Vīvuliņš.  “Tas labi, ka vēršas pret parādniekiem,” saka jau minētā kaimiņiene, “citādi beigās varbūt pat sanāk tā, ka mājai rudenī nepieslēdz siltumu lielo parādu dēļ. Kāpēc jāsoda tie, kuri maksā? Es arī nestādos priekšā, kā var iekrāt 7000 eiro lielu parādu.”
Parādnieki iekļūs banku “melnajā” sarakstāSākot no šā gada, “Smiltenes NKUP” arī ir ieviesis jaunu praksi, kas var sabojāt dzīvi komunālo maksājumu parādniekiem, uzsācis sadarbību ar akciju sabiedrību “Kredītinformācijas birojs”. “Turpmāk saistību neizpildes gadījumā ziņas par iedzīvotāju parādu neatkarīgi no parāda apmēra tiks nodotas AS “Kredītinformācijas birojs” informācijas apstrādei, lai, saskaņā ar Kredītinformācijas biroja likumu nodotu šo informāciju tālāk trešajām personām, piemēram, bankām  kredītspējas vērtēšanai vai to kredītrisku pārvaldībai. Tas nozīmē, ka, piemēram, tad, kad  cilvēks gribēs paņemt kredītu automašīnas, telefona vai kādas citas preces iegādei, viņam to var atteikt, jo kredītvēsture būs sabojāta,” brīdina A. Vīvuliņš.“Smiltenes NKUP” vadība cer, ka uzsāktā sadarbība ar AS “Kredītinformācijas birojs” uzlabos situāciju ar parādniekiem Smiltenes novadā, jo iedzīvotāji nevēlēsies iekļūt parādnieku “melnajā” sarakstā.“Secinām, ka nemaksātāji pārsvarā ir ļaunprātīgi parādnieki, kuri pēc regulāras atgādināšanas labākajā gadījumā savu parādu nomaksā,  bet citādi saka - “tu man tāpat neko nevari izdarīt, cīnies un liec tiesā”. Vēl esam ievērojuši, ka uzmanīgiem vajadzētu būt dzīvokļa īpašniekiem, kuri savu mājokli izīrē, jo paziņojumu par parādu izsūtām uz īpašnieka deklarēto dzīvesvietu, kur to saņem īrnieks. Ir bijuši  vairāki gadījumi, kad īrnieks par komunālajiem pakalpojumiem nemaksā. Taču mēs prasību vēršam pret dzīvokļa īpašnieku,” uzsver A. Vīvuliņš.Jau šobrīd “Smiltenes NKUP” secina, ka komunālo maksājumu kopējais parāds Smiltenē samazinās. Vājā vieta vienīgi ir centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi, jo šajā jomā parādnieku skaits palielinājies. Tas skaidrojams ar to, ka uzņēmums tagad nodrošina ar centralizēto ūdensapgādi un notekūdeņu novadīšanu arī  Smiltenes novada pagastus.“Mūsu šā gada mērķauditorija ir ūdens un kanalizācijas parādnieki,” uzsver A. Vīvuliņš.  
Naudu vajag 17 ielāmTaujāts, kā komunālo maksājumu parādu nasta ietekmē “Smiltenes NKUP” darbību, A. Vīvuliņš skaidro, ka uzņēmumam samazinās reālie apgrozāmie līdzekļi. Teorētiski nauda ir, jo rēķini ir piestādīti, taču praktiski tās nav.Piemēram, Smiltenē perspektīvā uzņēmums plāno 17 ielās vai to posmos paplašināt ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus (trešo kārtu) un jau izsludinājis iepirkumu par plānoto darbu projektēšanu un autoruzraudzību. Šobrīd iepirkums ir izskatīšanas stadijā.“Kad īstenosim šo projektu, būs vajadzīgi ievērojami līdzekļi. Pašreiz izmaksas  tikai ūdenim un kanalizācijai  lēšam aptuveni 1,5 miljona eiro vērtībā, no kuriem mūsu uzņēmuma līdzfinansējums būs vairāk nekā 200 tūkstoši eiro,” informē A. Vīvuliņš.Ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu paplašināšanas Smiltenē trešās kārtas projektā iekļautas 17 ielas vai to posmi: Kalēju, Augstā, Priežu, Zaķu, Cērtenes, Krasta, Mazā Jaunā iela, Valmieras, Lazdu, Ābeļu, Tepera stadions un Līgo iela (Smiltenes pagasts), Cēsu, Līkā, Raiņa, Līvu, Ceriņu, Drandu iela. Kopējais plānotā pieslēguma garums kanalizācijas tīkliem ir septiņi kilometri, ūdensvadam – četri kilometri.