Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Februāris liek sarosīties dārzkopjiem

Aivars Zilbers

2016. gada 11. februāris 00:00

147
Februāris liek  sarosīties dārzkopjiem

Pēdējā ziemas mēnesī tie, kuriem niez pirksti, lai iegremdētu tos zemē, jau sāk domāt, ko sēs siltumnīcās un dārzā.
Arī Valkas novada domes lauku attīstības un kooperācijas speciāliste Sniedze Ragže uzskata, ka februāris ir mēnesis, kurā  dārzkopji ne tikai meklē sēklas, bet jau sāk strādāt ar tādām puķēm kā pelargonijas un petūnijas.“Janvāra beigās dažādas sēklu pārdošanas firmas organizēja seminārus, kuros informēja par jaunumiem, un tagad audzētājiem laiks izšķirties, kādas sēklas iegādāties un ko audzēt,” saka S. Ragže.
Pērk tikai profesionālās sēklasDaudzu gadu garumā viņa jau ir ieguvusi pieredzi to iegādē un pēdējos 10 gados pērk tikai profesionālās sēklas. “Lielākoties pērku profesionālās tomātu un gurķu sēklas. Tām nav skaistu iepakojumu ar krāsainiem zīmējumiem, bet šīs paciņas ir lielākas. Piemēram, gurķu paciņās ir 100 un 150 sēkliņu,  tomātiem to ir vēl vairāk. Turklāt šīs sēklas jau ir apstrādātas ar augu aizsardzības līdzekļiem, kas pasargā tās no dažādām slimībām,” skaidro S. Ragže. Tomātus parasti S. Ragže sēj februāra beigās. “Tas ir atkarīgs no laikapstākļiem. Jau no 21. februāra raugos, kad izdevīgāk iesēt. Līdz martam šis darbs ir jāpadara,” skaidro S. Ragže. Viņa piebilst, ka tomāta stādam jāaug divi mēneši, līdz tas kļūst pietiekami stiprs. Saimniece stādus siltumnīcā iestāda aprīļa beigās. “Ja uznāk aukstums, tad nesam iekšā elektriskos sildītājus. Siltumnīcās audzēju tikai indeterminantas šķirnes tomātus. Tie ir gara dzinuma augi bez pazarēm. Man ir arī hibrīdi. Šie tomāti aug labi, dod dāsnu ražu un maz slimo. Pēdējos gados tiem arī garšas īpatnības ir labākas,” stāsta S. Ragže.Tiem, kuri tikai šogad plāno izveidot dārzu, S. Ragže iesaka jau tagad domāt, ko un kā darīs. “Ja ir nodoms celt siltumnīcu, jau jābūt skaidram, kam un kāda tā būs. Ja nolemts siltumnīcā audzēt tomātus, tad tai jābūt iespējami augstai. Maza siltumnīca, protams, ļaus ieekonomēt plēvi, tā prasīs mazāk līdzekļu, bet tajā arī siltā gaisa nebūs daudz. Tomāti var ciest, ja āra temperatūra nokrītas līdz -2 grādiem. Lielākās siltumnīcās jāsāk domāt, ko darīt, ja gaiss atdziest līdz -4 grādiem. 
Tomātu sēklas var droši sēt arī citu gaduTomātu sēklas var iegādāties, īpaši nebaidoties par to dīgtspēju, jo tās, atšķirībā no puķu sēklām, dīgstspēju saglabā daudzus gadus. Ja kāda būs slima, tā neuzdīgs. Taču, ja grib, lai visas uzdīgst, vislabāk iegādāties profesionālās sēklas, kas gan maksā krietni dārgāk, bet ir drošas. Ar puķēm gan var iepirkties. Tās pirmajā gadā dīgst labi, otrajā - mazāk, bet trešajā gadā var arī neviena neuzdīgt,” apliecina S. Ragže. Pērkot šīs sēklas, jāraugās, lai paciņas iekšpusē būtu vakuuma iepakojums. Tomātu sēklas var droši iegādāties vairumā. Ja neiesēs visas, mierīgi varēs to izdarīt nākamgad. Daudzu gadu laikā Sniedze pārliecinājusies, ka vislabākie ir ‘Rally’ šķirnes tomāti, arī ‘Beorange’ dzeltenie ir ļoti kvalitatīvi.Valkas pagasta zemniece Iveta Markova arī atzīst, ka vislabāk ir iegādāties profesionālās sēklas. “Es nodarbojos ar puķu audzēšanu. Jau rudenī dažas šķirnes iestādīju. Tagad sēšu martā. Kopumā man ir apmēram 20 šķirņu. Labas sēklas mūspusē grūti iegādāties. Pasūtu tās firmā “Onava”,” saka I. Markova. Savukārt valcēniete Meta Skrastiņa stāsta, ka pēdējā laikā audzē tikai to, kas viegli kopjams. Arī viņa atzīst, ka Latvijā vispār labas sēklas grūti nopirkt. Meita braukā un meklē, kur var dabūt iespējami labākas. M. Skrastiņa, tāpat kā S. Ragže, no tomātiem par labākajiem atzīst šķirni ‘Rally’.