Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ugunsdzēsējs nevar būt karstgalvis

Inga Karpova

2016. gada 12. februāris 00:00

579
Ugunsdzēsējs nevar būt karstgalvis

Vakar visās Eiropas Savienības valstīs atzīmēja vienotā ārkārtas palīdzības izsaukuma numura 112 dienu. Tas “Ziemeļlatvijai” bija labs iemesls, lai jaunajās mājās apciemotu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas ugunsdzēsējus.
Mūs plašajās un mūsdienīgi ar visu nepieciešamo darbam un atpūtai iekārtotajās telpās laipni sagaida Valkas daļas komandieris Salvis Stepiņš. Viņš ir priecīgs, ka laikrakstā “Ziemeļlatvija” regulāri izlasāmas publikācijas ne tikai par notikušajām ugunsnelaimēm, bet arī par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu. “Ziemeļlatvija” ir viens no pieciem plašsaziņas līdzekļiem, kurš saņems VUGD Goda rakstu un noderīgu dāvanu – dūmu detektoru. Tā dienests pateiksies laikraksta kolektīvam par to, ka regulāri tiek atspoguļots dienesta darbs, popularizēts tālruņa 112 numurs, kā arī lasītāji izglītoti par drošības jautājumiem.
Svarīgi atcerēties trīs ciparus Paši ugunsdzēsēji numura 112 dienu neuzskata par svinamiem svētkiem, bet gan par lielisku iespēju, lai vēlreiz iedzīvotājus informētu un izglītotu par šo vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru. Turklāt šonedēļ S. Stepiņš viesojas novada skolās, lai bērniem saistoši un interesanti stāstītu un demonstrētu, kā rīkoties ārkārtas gadījumos. Gan bērniem, gan arī pieaugušajiem ir svarīgi atcerēties trīs ciparu virkni – 112.      Valkas daļas komandieris skaidro, ja notikusi nelaime Latvijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības valstī, nekavējoties jāzvana uz tālruni 112. Svarīgi atcerēties, ka zvanītājam, kurš dežurantu informē par notikušo nelaimi, jāgaida, kamēr pirmais telefonu noliek operatīvā dienesta darbinieks. Praksē ir gadījumi, ka zvanītājs steigā un uztraukumā “nober” savu sakāmo un nomet telefona klausuli. Tā nevajadzētu rīkoties, jo dežurantam ir jāpaspēj ne tikai uzklausīt un informāciju pāradresēt attiecīgajiem dienestiem, bet arī piefiksēt tālruņa numuru, no kurienes tiek saņemta informācija par nepieciešamību sniegt palīdzību. Tas nepieciešams, lai vajadzības gadījumā varētu atzvanīt un uzdot papildu jautājumus, piemēram, kā ērtāk nokļūt nelaimes vietā? Latvijā veikta aptauja par numuru 112, kurā iegūti pozitīvi rezultāti. Proti, iedzīvotāji zina par šo vienoto tālruņa numuru, bet, ja uzdod papildu jautājumu, kā jāizsauc, piemēram, ātrā medicīniskā palīdzība, cilvēki apjūk. Tas pierāda, ka nevajadzētu galvu “piesārņot” ar lieku informāciju, bet tikai jāiegaumē trīs ciparu numurs – 112. Izrādās, ka Latvijā šis vienotais ārkārtas palīdzības izsaukuma numurs darbojas jau 19 gadus. Taču nenāk par sliktu ik pa laikam iedzīvotājiem par to atgādināt, jo nelaimes brīdī cilvēki bieži apjūk un aizmirst pat viselementārākās lietas.
Perspektīva un prestiža profesija Viesojoties jaunajā depo, kurā vīri mitinās kopš aizvadītā gada jūnija, tiešām jūtams, ka te radīti visi vajadzīgie komforta apstākļi, lai pirmajā vietā būtu šīs profesijas galvenā misija – palīdzēt visiem, kuriem tas nepieciešams. Paši darbinieki atzīst, ka joprojām nav pieraduši pie tādiem plašumiem, jo iepriekšējā depo telpas bija pat pārāk šauras, toties ar patīkamu auru. Jauno depo regulāri apmeklē bērnudārzu audzēkņi un skolēni. Pašlaik te ir apskatāma ceļojošā izstāde par ugunsdzēsības vēsturi. Ja ir interese to apskatīt, kā arī iepazīties ar šīs cēlās profesijas knifiem, apskatīt glābēju auto parku, laipni aicināti. S. Stepiņš iesaka gan iepriekš sazināties ar viņu zvanot uz mobilo tālruni 29101755, lai vienotos par apmeklējuma laiku. Daļas komandieris apgalvo, ka pēdējā laikā jūtama jauniešu interese par iespēju apgūt glābēja profesiju. Tikai jāatceras, ka glābējam ir jābūt ne tikai fiziski labi sagatavotam, sportiskam, veiklam, bet arī gudram, ar savu stingru nostāju un pārliecību par to, ko dara. Valkas daļā strādājošie ir atvērti ikvienam jaunam cilvēkam, kurš vēlas savu nākotni saistīt ar šo ikvienam cilvēkam svarīgo un noderīgo profesiju.  Mūsdienās tā ir perspektīva un prestiža profesija, kuru pēc vidējās izglītības iegūšanas var apgūt koledžā Rīgā. Mācoties trīs gadus iespējams iegūt virsnieka pakāpi. Turklāt šogad VUGD darbiniekiem, līdzīgi kā Iekšlietu sistēmā strādājošajiem, paaugstināja atalgojumu.     Uz jautājumu, kādam tad jābūt īstam ugunsdzēsējam, visi kā viens nodārdina: “Noteikti - ar galvu! Šo darbu nevar darīt karstgalvji, kuri vispirms dara un tikai pēc tam domā.” UZZIŅAIUz 112 jāzvana, ja:- izcēlies ugunsgrēks- apdraudēta cilvēka dzīvība vai veselība- nepieciešama medicīniskā palīdzība- nepieciešama policijas palīdzība- jūtama gāzes smaka- noticis ceļu satiksmes negadījums- noticis negadījums uz ūdens- noticis negadījums uz dzelzceļa- radies vides piesārņojums- atrasts aizdomīgs priekšmets- dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklīAvots: www.vugd.gov.lv