Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Solījumi iedzīvotājiem doti “no Amerikas”

Sandra Pētersone

2015. gada 21. jūlijs 00:00

1265
Solījumi iedzīvotājiem doti “no Amerikas”

Grundzālieši šobrīd ir palikuši bez konkrētas atbildes, kurš tad īsti grib iegūt dolomītu karjerā pie Grundzāles un kurš ir atbildīgais par pašvaldības noteikumu ievērošanu šajā procesā. 


Pērn vasarā Grundzāles un Palsmanes pagastu iedzīvotāju parakstus savai vēstulei vāca Lielvārdes novada sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Mark Invest Latvia”, solot šo pagastu iedzīvotājiem dolomītu pie Grundzāles iegūt tā, lai apkārtējiem iedzīvotājiem nepasliktinātos dzīves kvalitāte un apkārtējai videi tiktu nodarīts mazāks kaitējums. 

 Pēc tam vēstule ar savāktiem 184  parakstiem tika iesniegta pašvaldībai.Izrādās, solījumus devis uzņēmums (SIA “Mark Invest Latvia” - redakcijas piezīme), kas, pēc šogad februārī publicētās “Dienas Biznesa” informācijas, pieder Amerikas Savienotajās Valstīs reģistrētajai SIA “MarkInvest L.L.C” un kura amatpersonas nav zināmas. Proti, “Lursoft” datu bāzē  uzņēmuma “Mark Invest Latvia” ailītē “Amatpersonu saraksts” nav neviena ieraksta.


Peļņas vietā zaudējumi

 Pēc “Lursoft” datu bāzes datiem 2013. gadu SIA “Mark Invest Latvia” noslēdzis ar 5 534 735 eiro lielu apgrozījumu un zaudējumiem 477 822 tūkstošu eiro apmērā. Datu par SIA “Mark Invest Latvia” 2014. gada apgrozījumu un peļņu vai zaudējumiem “Lursoft” datu bāzē šobrīd nav.Uzņēmuma norādītais darbības veids ir grants un smilts karjeru izstrāde, māla un kaolīna ieguve. Pēc “Lursoft” pieejamās informācijas, likvidācijas procesa un aktuāla maksātnespējas procesa uzņēmumam nav.

 Jau rakstījām, ka SIA “Mark Invest Latvia” solījumu vēstule bija viens no faktoriem, ko ņēma vērā Smiltenes novada deputāti, kad pērn augustā apstiprināja Grund­zāles pagasta teritorijas plānojuma 2008.-2020. gadam grozījumu galīgo redakciju. Šis lēmums faktiski nozīmēja pašvaldības atļauju iegūt dolomītu jaunos karjeros Grundzāles pagastā, tai skaitā īpašumos “Kalna Kades” un “Bemberu pļavas” (netālu no Grundzāles ciema), kuru jaunais īpašnieks tagad ir cits Lielvārdes novada uzņēmums – SIA “Īpašumi EG”.2014. gadā  ar grozījumiem teritorijas plānojumā pašvaldība pēc zemes īpašnieka  (toreiz pavisam citas Lielvārdes novada firmas “Mark Invest AB”) iesnieguma mainīja zemes izmantošanas mērķi minētajiem īpašumiem no lauksaimniecībā izmantojamas un meža zemes uz derīgo izrakteņu (dolomīta) ieguves teritoriju.

“Izrādās, ka publiskajā apspriešanā tikusi ņemta vērā arī vēstule, kurai ar publisko apspriešanu nav nekāda sakara (“Mark Invest Latvia” vēstule – redakcijas piezīme). Tad kā var apgalvot, ka šajā lietā nav lobēšanas?” pērn vasarā pēc novada deputātu lēmuma savu sašutumu “Ziemeļlatvijai” pauda grundzālietis Aivars Melbārdis. Publiskajā apspriešanā toreiz tika iesniegta arī vēstule, kurā  “pret” zemes lietošanas mērķu maiņu parakstījās 144 Smiltenes novada iedzīvotāji, pārsvarā grundzālieši, taču pašvaldība izlēma citādi.


Rodas bažas par shēmošanu

Tagad izrādās, ka dolomītu pie Grundzāles grasās izstrādāt pavisam cits uzņēmums, vai arī varbūt “tie paši vēži, tikai citā kulītē?”. Skaidrības šobrīd nav. Par to pārliecinājās arī tie grund­zālieši, kuri aizvadītajā  ceturtdienā ieradās Grundzāles pagasta pārvaldē uz tikšanos ar  uzņēmuma SIA “Īpašumi EG” valdes locekli Edgaru Garkakli un projektu koordinatori Innu Grozovu.  “Ziemeļlatvija” jau informēja, ka  pēc SIA “Īpašumi EG” lūguma un Vides pārraudzības valsts biroja  lēmuma ir sākusies ietekmes uz vidi (IVN) procedūra dolomīta atradnes “Dzeņi” iecirkņiem “Kalna Kades – 1” un “Kalna Kades – 2”  jeb potenciālajiem jaunajiem karjeriem pie Grundzāles. 

Grundzālē ceturtdien notika IVN sākotnējās sabiedriskās apspriešanas sanāksme. Vēl līdz šai ceturtdienai, 23. jūlijam, interesenti, arī iedzīvotāji,  var sūtīt rakstiskus priekšlikumus par paredzētās darbības (dolomīta ieguves) iespējamo ietekmi uz vidi Vides pārraudzības valsts birojam (e-pasts vpvb@vpvb.gov.lv).Potenciālajam Grundzāles karjeram tuvējo dzīvojamo māju iedzīvotājus joprojām visvairāk satrauc divas lietas: dolomīta spridzināšana un tas, kā dolomīta ieguve ietekmēs gruntsūdeņu līmeni un vai rezultātā neizžūs akas. Savas bažas ceturtdien Grundzāles pagasta pārvaldes ēkā sanākušie iedzīvotāji izteica arī SIA “Īpašumi EG” pārstāvjiem un Smiltenes novada domes amatpersonām, kuras piedalījās sanāksmē: Grundzāles pagasta pārvaldes vadītājai Aldai Zvejniecei, izpilddirektoram Kārlim Lapiņam, Juridiskās nodaļas vadītājam Mārim Rungulim un Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītājai Sarmītei Daudzietei.

“Kādu garantiju jūs dodat par ūdeni, par spridzināšanu?” E. Garkaklim sapulcē taujāja grundzāliete Ērika Trifanova. “Pēc šīs sapulces es jūs varu aizvest un parādīt, kāds izskatās velvju pagrabs, kas kara laikā, bumbām sprāgstot, nesabojājās, bet, strādājot iepriekšējā karjerā (dolomīta atradnes “Dzeņi” iecirknis “Purgaiļi” – redakcijas piezīme), vienā dienā pataisīja pagrabu sabrukušu. Ticības jums, piedodiet, nav nekādas. Ir vienkārši bail. Bet mums šeit jādzīvo,” savu noskaņojumu atklāja Ē. Trifanova.Vai nebūs vesela shēma – viens tur licenci, otrs izstrādā, trešais izved un neviens ne par ko neatbild? Tādas bažas ir A. Melbārdim, ņemot vērā iepriekšējo negatīvo pieredzi ar dolomīta ieguvi karjerā “Purgaiļi”.

 Smiltenes novada dome mierina,  ka atšķirībā no “Purgaiļos” notikušajām darbībām šoreiz ir izstrādāti strikti pašvaldības saistošie noteikumi, kas būs jāievēro dolomīta ieguvē arī potenciālajos jaunajos karjeros pie Grundzāles.“Te visu pasākumu lielākoties kontrolē pašvaldība, kura izstrādāja noteikumus, kas saistīti ar plānojumu. Noteikumos ir ļoti ievērotas iedzīvotāju vēlmes, un pašvaldībai ir vislielākā iespēja to visu kontrolēt,” sanāksmē uzsvēra E. Garkaklis.


Atbildes sapinas pretrunās

Kad IVN procedūra beigsies, tad biroja atzinums un noslēguma ziņojums tiks nosūtīts Smiltenes novada domei, un pašvaldības ziņā būs, vai šos dokumentus akceptēt, vai ne. Ja ĪVN tiks akceptēts, tad derīgo izrakteņu ieguves licence tiks izsniegta SIA “Īpašumi EG” uz laiku līdz 25 gadiem. Uz sanāksmē klāt­esošo vairākkārtēju jautājumu,  pie kā konkrēti vērsties, ja notikumi netiks ievēroti, kā pirmais “ķēdes posms” tika norādīta Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece.

Savukārt uz grundzāliešu jautājumu, kurš tad īsti izstrādās karjerus pie Grundzāles, firmas “Īpašumi EG” pārstāvju atbildes nonāca pretrunā cita ar citu. “Īpašumi EG”, atbildēja E. Garkaklis.  “Tas, kurš saņem licenci. Cits jau nevar izstrādāt. Šobrīd izsniedz licenci tikai tiem, kuri veic darbību,” kolēģi papildināja I. Grozova, bet uz citu jautājumu atbildēja, ka tagad “nestrādājam, mums šobrīd nav jaunu objektu”.“Tad, kad rosināja grozījumus teritorijas plānojumā, grozījumu iesniedzējs bija “Mark Invest AB”. Kas ir mainījies gada laikā?” savukārt E. Garkaklim un viņa kolēģei taujāja Smiltenes novada domes Juridiskās nodaļas vadītājs Māris Rungulis.

“Pārlikām visus īpašumus vienā uzņēmumā,” atbildēja E. Garkaklis, ar to domājot uzņēmumu “Īpašumi EG”. “Viens “Mark Invest” nodarbosies ar karjeru izstrādi, otrs “Mark Invest”... Asfalta rūpnīca tiek būvēta Tīnūžos. Būs asfalta ražošana,” tālāk skaidroja E. Garkaklis.Ja tiek ievērots princips, ka par dolomīta ieguves noteikumu ievērošanu atbild licences turētājs, tad   ĪVN akceptēšanas gadījumā juridiski tā būs SIA “Īpašumi EG”.Pēc “Lursoft” datiem, SIA “Īpašumi EG” apmaksātais pamatkapitāls ir 2842 eiro. Norādītie uzņēmuma darbības veidi ir sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana un nespecializētā vairumtirdzniecība. SIA “Īpašumi EG” apgrozījums 2014. gadā bijis 0 eiro. 

Darbinieku skaits uzņēmumā ir viens cilvēks.  Acīmredzot tas ir uzņēmuma valdes loceklis Edgars Garkaklis.SIA “Īpašumi EG” pieder SIA “Īpašumi EG”. Taču Grundzāles dolomīta gadījumā firmu pārgrupēšana jau sāk iezīmēties kā tendence, tādēļ jautājums, no kā tad īsti  nākotnē prasīt atbildību, ir aktuāls. Smiltenes novada dome sola šim jautājumam pievērst pastiprinātu uzmanību, lai tiktu ievēroti pašvaldības saistošie noteikumi par dolomīta ieguvi pie Grundzāles un lai neciestu iedzīvotāji.Šobrīd vismaz daļa grundzāliešu uz “Ziemeļlatvijas” jautājumu, vai tic tam, ka dolomītu pie Grund­zāles uzņēmēji iegūs, ievērojot pašvaldības noteikumus, atbild ar smīnu.

Tomēr iedzīvotāji rakstīs savus priekšlikumus Vides pārraudzības valsts birojam, tai skaitā aicinot IVN izstrādē pievērst uzmanību tam, kā dolomīta izstrādes gadījumā funkcionēs “Kalna Kadēm” un “Bemberu pļavām” piegulošā meliorācijas sistēma.“Vajadzētu izpētīt, kā cauri šiem īpašumiem izbūvētā meliorācijas sistēma ietekmēs pārējos meliorācijas objektus, tai skaitā šosejas otrā pusē, ja vienā no meliorācijas grāvjiem tiks ievadīti dolomīta karjerā atsūknētie ūdeņi. Visi šie objekti  ir savstarpēji saistīti,” norāda grund­zālietis Valdis Bormanis.