Smiltenes vēsturi palīdz izzināt pletīzeri un taureņi

Vecais pletīzers ir tik smags, ka ar vienu roku to grūti pacelt. Uz gludekļa nolaidies mazs, dzeltens, trausls taurenis, lai drīz atkal viegli aizlidotu debesīs.
Smiltenes kultūras un sporta centra kafejnīcā otrdien atklātā interaktīvā izstāde "Pletīzers un taurenis" kopā sasaista šķietami nesavienojamas lietas.
"To, kas kas izdarīts un bijis, simbolizē pletīzers. Radošumu, idejas un domas, kas mums galvās lidinās, simbolizē taureņi. Pa vidu visam ir dzīve, - tas, kas ar mums notiek ikdienā," ideju skaidro izstādes iniciatore, Smiltenes kultūras un sporta centra pasākumu organizatore Zinaida Bērza.
Septiņas segas septiņās krāsāsIzstādē apskatāmi veci gludekļi un austas segas no Ilzes Krūmalas kolekcijas, kas tagad veido Smiltenes muzeja fonda krājumus. Redzams arī Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) "Smiltene" audēju jaunākais veikums projektā "Septiņi loki", ko atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Tās ir septiņas Vidzemes svītrainās segas septiņās krāsās.
Dzintra Kalniņa noaudusi Vidzemes rožu un zaļo segu, Vineta Sīmane - sīksvītraino un melnbalto ar rožu celiņa joslu, Ida Brūvele - dzelteno, Ausma Dūle - biešu sarkano, Raita Leite - zilo ar dzelteno joslu. Skaistās segas aplūkojamas pat kā gleznas, lai novērtētu krāsu pārejas un ieaustos ornamentus.Pirms ķerties pie darba, audējas izpētīja vēsturiskos materiālus.
"Vidzemes svītrainajās segās ir krāsu un svītru bagātība. Izvēlējāmies, lai būtu pārstāvēti visi segu varianti," stāsta TLMS "Smiltene" vadītāja Inese Kauliņa. Smiltenes kultūras un sporta centra direktore Gunita Ozoliņa sola vēlāk parādīt TLMS "Smiltene" veikumu arī novada pagasta iedzīvotājiem.
Izstādes centrā ir liels Smiltenes makets. Tā autors smiltenietis Guntis Priedīte parādījis, kāda izskatījās pilsēta aizvadītā gadsimta trīsdesmito gadu pirmajā pusē. Makets pie pletīzeriem un taureņiem nav nokļuvis nejauši. Šogad Smiltenes pilsētai aprit 90 gadu, un izstāde aizsāk šī notikuma atzīmēšanu.
Centrā - pilsētas maketsIzstādē apmeklētāji var līdzdarboties - skatīties vecās fotogrāfijās, kāda Smiltene izskatījās agrāk, un meklēt šīs vietas G. Priedītes darinātajā maketā. Tur ieraugāmas arī tādas ēkas, kas jau sen nozudušas no zemes virsmas, piemēram, 30. gadu nogalē nojauktais Naužēna krogs Smiltenes centrā un kara laikā nopostītais lepnais latviešu biedrības nams.
Autors savu darbu izveidojis pēc vecajām fotogrāfijām, sākot strādāt 80. gadu nogalē pēc Smiltenes vēstures pētnieka Jura Zušmaņa ierosinājuma. Makets savulaik bija izlikts izstādē G. Priedītes darba vietā ceļinieku uzņēmumā "8CBR".
"Varētu darbu turpināt, ja vien būtu vieta, kur maketu glabāt," spriež G. Priedīte, jo visa pilsēta uz esošajām planšetēm nav satilpusi. Pēdējos gados viņš lielizmēra darbu glabāja savā garāžā. Pirmie apmeklētāji par izstādi izsakās atzinīgi. "Ir vērts redzēt. Vienīgi par godu pilsētas jubilejai vajadzēja kaut ko vēl smilteniskāku. Kopumā izstādes ideja ir jauna un radoša," spriež smilteniete Māra Gāle.
Izstādi "Pletīzers un taurenis" var apskatīt darba dienās no pulksten 13.00 līdz 17.00.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19