Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ideja brīvdienām: Zoodārza apmeklējums!

Ideja brīvdienām: Zoodārza apmeklējums!

Dzīvnieku ģimeņu dienas – jau šajās brīvdienās!

14. un 15. maijā aicinām ikvienu, jo sevišķi ģimenes, apciemot Rīgas Zoodārzā mītošās dzīvnieku ģimenes. Pavasarī dzīvnieku ģimenēs notiek visaktīvākā rosība: tiek izspēlēti, izdziedāti vai izdejoti riesta rituāli, raktas alas, būvētas migas vai vītas ligzdas, dētas olas, laisti pasaulē mazuļi, tad seko pēcnācēju aprūpe… vienvārdsakot, darba pilnas ķepas vai knābji. 

No plkst. 12.00-16.00 zoodārzā darbosies izzinoši pētnieciskā darbnīca “Dzīvnieku sabiedrības”, kuras galvenais temats būs dzīvnieku sabiedrības. Tātad, kādas ir dzīvnieku ģimeņu vai grupu formas un kā tas palīdz sugai izdzīvot.

Lai Dzīvnieku ģimeņu dienas būtu saulainākas, Rīgas zoodārzs, sadarbībā ar uzziņu dienestu 1188, piedāvā īpašas atlaides Ģimeņu dienu apmeklētājiem – 50% atlaide no pamatcenas. Atlaidi iespējams iegūt, ja uzziņu dienesta 1188 mājaslapas kuponu sadaļā izdrukāsiet īpašo kuponu. Ar šo kuponu ieejas biļete 14. un 15. maijā pieaugušajam maksās tikai 3,00 €, bet bērnam, studentam un pensionāram - tikai 2,00€. 


Somainās caunas un Dzīvnieku ģimeņu dienas

Pavisam nesen no Vācijas uz Rīgas Zooloģisko dārzu atceļojušas četras somainās caunas – viena mātīte un trīs tēviņi. Ir paredzēts izveidot vairojošos pāri, savukārt abi pārējie tēviņi jau ir apskatāmi Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīcijā. Līdz šim Rīgā šīs sugas pārstāvji nav mituši.

Dzīvnieki ir ļoti ziņkārīgi, intensīvi apsaimnieko voljēru un aktīvi urķējas, meklējot kaut ko ēdamu. Somainās caunas ir plēsēji un pārtiek no kukaiņiem, kāpuriem, tārpiem, kā arī sīkiem dzīvniekiem. Agrāk šie baltiem plankumiem nosētie somaiņi bija sastopami Austrālijā un Tasmānijā, taču dažādu slimību un izmedīšanas dēļ, tās dzīvo vairs tikai Tasmānijā. Somainās caunas ir ierakstītas Pasaules Sarkanajā grāmatā kā daļēji apdraudēta suga. Pasaules zoodārzos mīt tikai apmēram 120 dzīvnieki, no tiem 50 dažādos Austrālijas dārzos. Tas nozīmē, ka turot un vairojot šos dzīvniekus, mēs varēsim dot ieguldījumu šīs sugas saglabāšanā un papildināsim kopējo zināšanu klāstu par šiem neparastajiem somaiņiem.

Citi ģimeniski jaunumi

Pavisam negaidīti uz ligzdošanu šogad saņēmās meža pūces. Ligzdu tās ierīkoja un mazuļus izperēja nevis dobumā, kā tas šai sugai ierasts, bet gan voljēra stūrī uz zemes. Patlaban māte vēl daudz laika pavada sildot pēcnācējus, taču ik pa laikam mazos pūku kamolīšus var pamanīt arī vērīgākie apmeklētāji. 

Uz salas izveidotā koka konstrukcijā ligzdas ierīkojuši jūraskraukļi. Šobrīd vecāki rūpīgi nodarbojas ar olu perēšanu, tādēļ apmeklētāji var vērot pāru savstarpējās attiecības: kā tiek uzlabota ligzda, kā sasveicinās abi putni utt.

Melnie grifi joprojām perē gan Rīgā, gan arī filiālē Cīruļi. Nu jau drīz šim divu mēnešu darbam vajadzētu noslēgties. 

Ar savām krāšņajām spalvām nemitīgi dižojas pāvi un cenšas savaldzināt mātītes. 

Jau krietni paaugusies ir baltās ķēves Prelūdijas sākotnēji melnā, bet nu jau mazliet iesirmā mazulīte ar zilajām acīm Kaprika Persika. 

Lauku sētā Kamerūnas kazu saimē draiskojas jestrs mazulis. 

Takinu saimē spriņģo divi mazi takinēni. Tā kā takini ir ierakstīti Pasaules Sarkanajā grāmatā kā saudzējama suga (vulnerable), tad liels prieks par pieaugumu ir ne tikai pašiem dzīvniekiem, bet arī zoodārza darbiniekiem.

Mazie ronēni, kas pavasarī no jūras piekrastes nonāca zoodārzā, nu ir krietni paaugušies, cītīgi mielojas ar zivīm, apmierināti peldas baseinā un omulīgi noraugās uz apmeklētājiem.