Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kas ir zobu sāpes, kā tās rodas un kā no tām izvairīties?

.

2016. gada 1. jūnijs 00:00

1274
Kas ir zobu sāpes, kā tās rodas un kā no tām izvairīties?

Lai kas arī nebūtu zobu sāpes un to iemesls – tās nevienam nav patīkamas. Sāpes kā tādas jau nav patīkamo lietu kategorijā, savukārt zobu sāpes tiek ierindotas vēl jo augstāk nepatīkamo lietu skalā – tās ir īpaši netīkamas. Ja meklējam pareizo skaidrojumu par to, kas ir zobu sāpes, tad par tām parasti sauc sāpes zobu vai žokļu rajonā. Un šādas sāpes izraisa zobu un žokļu patoloģijas, kā, kariess, plaisas zobos, atvērta zoba sakne, smaganu slimība, žokļa locītavu slimība vai košanas muskuļu spazmas un citas problēmas ar zobiem un mutes dobumu. Zobu sāpju intensitāte var būt robežās no vieglām un hroniskām līdz asām un mokošām, tieši tāpēc arī tās nekad nav patīkamas un vienmēr cenšamies vērsties pie zobārsta, tiklīdz sākam just sāpes zobā. 

Zobu sāpēm parasti ir dažādi simptomi, kas palīdz laicīgāk noteikt, ka sāpes var kļūt spēcīgākas, un laikus vērsties pie speciālista. Pulsācijas sajūta, kas var būt gan periodiska, gan nepārtraukta, ir viens no simptomiem, kas norāda uz tauvojošām zobu sāpēm. Tieši tāpat sāpes košanas laikā, jutīgums pret karstumu vai aukstumu, asiņošana vai izdalījumi no zoba, kā arī no apkārtējiem smaganu audiem vai tūska zoba vai žokļa rajonā. Arī zoba vai žokļa ievainojums vai trauma var būt par cēloni zobu sāpēm. 

Un, lai gan zobu sāpes var būt dažādas, tās var būt saistītas ar pavisam ierastām mutes dobuma un zobu problēmām – ar caurumiem zobos, zoba apkārtējo audu vai smaganu iekaisumiem, nosēdumiem starp zobiem un smaganām. 

Reizēm zobu sāpes var parādīties saistībā ar pasliktinātu vispārējo veselības stāvokli un tām var nebūt tieša dentāla izcelsme. Ja netiek noskaidrots sāpju iemesls, var iestāties daudz smagāks un pat dzīvībai bīstams stāvoklis, tāpēc vienmēr jāvēršas pie zobārsta. 

Visbiežāk sastopamais zobu sāpju iemesls ir caurums zobā. Emalja ir zoba cietā, baltā, ārējā virsma, bet dentīns ir dzeltenais slānis tieši zem zoba emaljas. Abi šie slāņi aizsargā zoba iekšējos, dzīvos audus, kuros atrodas asinsvadi un nervi. Noteiktas baktērijas mutes dobumā vienkāršos cukurus pārvērš par skābēm, kuras mīkstina un šķīdina zoba emalju un dentīnu, veidojot caurumus, un no tā arī rodas zobu sāpes. 

Otrs visbiežāk izplatītais zobu sāpju iemesls ir smaganu slimības. Tas ir zoba apkārtējo mīksto audu iekaisums, kura dēļ var pat zaudēt kaulaudus, kas zobus notur savā vietā. Laika gaitā gar smaganu līniju uzkrājas aplikums. Aplikums ir ēdiena, siekalu un baktēriju maisījums un smaganu slimības izraisa aplikumā esošo baktēriju toksīni. Sākotnējais smaganu slimības simptoms ir nesāpīga smaganu asiņošana. Jau nopietnāks simptoms ir sāpes, ko izraisa zoba apkārtējā kaula bojājums, kura dēļ smaganās parādās “kabatas”. Progresējusi smaganu slimība var izraisīt pat veselu zobu zaudējumu.

Jutīgi zobi var padarīt dzīvi diezgan neciešamu. Sāpes un diskomforta sajūta liedz izbaudīt karstu vai aukstu ēdienu. Zobu jutīgums parasti sākas kā īslaicīga diskomforta sajūta vai sāpes pēc ēdiena vai šķidruma baudīšanas. 

Problēmas sākas tad, kad sāk atkāpties smaganas. Tās nosedz zobu saknes līdzīgi aizsargājošam pārklājam. Smaganu atkāpšanos visbiežāk izraisa viens no diviem iemesliem – vai nu tā ir nepareiza zobu tīrīšana, izmantojot pārlieku lielu spiedienu. Nedēļām, mēnešiem un gadiem ilgi, tīrot zobus, viņi noberž ievērojamu daudzumu smaganu audu, atsedzot zobu saknes. Vai arī otrais iemesls - vāja mutes higiēnas ievērošana, kas var izraisīt aplikuma veidošanos ap zobiem un smaganām. Laika gaitā šis aplikums sacietē un kļūst par zobakmeni. Tajā esošās baktērijas ir atbildīgas par vairākām slimībām, kas izraisa smaganu atkāpšanos.

Vēl viens zobu sāpju iemesls - ieplaisājušā zoba sindroms. Tas ir saistīts ar ielūzuša zoba izraisītām zobu sāpēm, kas nav saistītas ar caurumu zobā vai progresējušu smaganu slimību. Kodiens ar ielūzušu zobu var izraisīt asas un spēcīgas sāpes. Tieši tāpat sāpes var izraisīt žokļu locītavas(-u) slimības. Reizēm pie žokļa piestiprinātajos košanas muskuļos var attīstīties spazmas, kas izraisa galvas un kakla sāpes, kā arī apgrūtina mutes atvēršanu. Šīs muskuļu spazmas saasina košļāšana vai stress, kas cilvēkam liek sakost zobus un vēl vairāk savilkt šos muskuļus. 

Lielākajai daļai cilvēku no smagām zobu patoloģijām un sāpēm ir iespējams izvairīties, veicot zobu regulāru aprūpi. Ievērojot veselīgu diētu. Pēc ēšanas jātīra zobi vai jāpapildina ēdienkarte ar rupju ēdienu, kas var iedarboties kā dabiska zobu suka. Lai pilnībā notīrītu ēdiena daļiņas, jāievieš pareiza savu zobu tīrīšanas programma. Katru dienu ar zobu diega palīdzību jāiztīra zobu starpas un noteikti arī maigi jānotīra smaganas, lai veicinātu to veselību. Lietojiet fluorīdus zobu kariesa profilaksei. Tie efektīvi novērš zobu kariesu bērniem. Fluorīdi ir dabiskas vielas, kas ietilpst daudzu ūdens avotu un dārzeņu sastāvā. Divas reizes gadā būtu jāveic zobu “apkope” pie stomatologa vai zobu higiēnista. Pierādīts, ka tā ir efektīva gan zobu kariesa, gan smaganu slimību profilakses metode.