Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Odziņa daudzdzīvokļu nama “sejā”

Sandra Pētersone

2016. gada 7. jūlijs 00:00

1735
Odziņa daudzdzīvokļu nama “sejā”

Ja ir dzīvoklis daudzstāvu mājā un piedevām nav sava dārza, tad tik un tā cilvēks var audzēt puķes un dārzeņus un atrast stūrīti, kur paslēpties no citu acīm un sajusties kā privātmājas pagalmā. 


Piemēram, Variņu ciema iedzīvotāja Maiga Āboliņa, dzīvesbiedram Genādijam Vasiļjevam piepalīdzot, izveidojusi pašiem tīkamu oāzi uz daudzdzīvokļu nama pirmā stāva  balkona un tā apkārtnē.


Pat tomātiem atrodas vieta

Paveikto nesen novērtējusi konkursa “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2016” komisija. Tā atzinusi šo balkonu Oktobra ielā 1a-8 un balkona apkārtni par uzvarētāju  konkursa nominācijā “Vides elements vai “odziņa””.

Trīs stāvu daudzdzīvokļu nams, kurā dzīvo Maiga un Genādijs, atrodas Variņu ciema galvenās – Oktobra –  ielas malā. Garāmbraucējs nezinātājs pat nenojautīs, ka aiz ceriņu un jasmīnu apstādījumiem un lielā ķirša pie abu dzīvesbiedru balkona paslēpušies upeņu un ērkšķogu krūmi, galds un krēsli atpūtas stūrītim un ar dažādiem dekoriem papildināta puķu dobe. Dekori ir arī Maigas  Āboliņas – Latvijas Amatniecības kameras meistares un Variņu tautas nama lietišķās mākslas pulciņa vadītājas – roku darbs. 

Pašu balkonu izkrāso jau no attāluma pamanāmas raibu raibās vasaras puķes – rozes, petūnijas, begonijas, prīmulas, lilijas un citi košumaugi. Uz balkona lielos podos Maiga audzē arī virtuvē noderīgas lietas – sīpollokus un tomātus. Citus gadus esot varējusi noplūkt  balkonā arī pašas audzētas dilles, taču šovasar tās nav padevušās.

Maigai un Genādijam nav dārza, tāpēc viņi radoši izdomājuši, kā izmantot ne tikai sava pirmā stāva dzīvokļa balkonu, bet arī zemi tā malā un to pat uzlabojuši ar melnzemi. Savulaik pie balkona  pat kartupeļus audzējuši, bet tagad nosliekušies par labu ogu krūmiem un puķēm. Dobē iestādītas pujenes, lilijas, lauvmutītes, saulespuķes, dālijas, gladiolas.

Tik pārbagāti ar ziediem apdzīvotu balkonu citās Variņu daudzstāvu mājās nav nācies ieraudzīt. Maiga atklāj, ka vasaras puķes, it īpaši petūnijas, ir viņas sirdslieta, tāpēc audzē tās ar lielu prieku. Tieši  puķu mīlestības dēļ arī radusies ideja par šādu improvizētu mazdārziņu.


Ogulāji no vecāku mājām

Vēl tas ir atgādinājums par dzimto pusi. Pie balkona iestādītos ogulāju, jasmīnu un ceriņu krūmus un ķirsi, tāpat arī peoniju stādus Maiga atvedusi no savu vecāku mājām Brantu pagastā, tādējādi simboliski turpinot saikni ar tām. “Reti gan pašiem sanāk tur pasēdēt. Kad ciemiņi atbrauc, tad gan uzņemam viņus tur,” par balkona malā iekopto atpūtas stūrīti teic Maiga.

Toties darbs vasarā gan ir katru dienu, jo puķes regulāri jālaista. Tas Maigai jau kļuvis par ik rīta rituālu – viņa iziet uz balkona, saelpojas spirdzinošo gaisu, aprunājas ar katru puķīti un tās aplaista. Lai taupītu krāna ūdeni, Genādijs uz balkona traukos sakrāj lietus ūdeni un arī brauc pēc ūdens uz tuvējo dīķi.

Maiga un Genādijs šovasar 26. jūnijā nosvinēja 40 gadu kāzu jubileju. Šajā daudzstāvu namā Variņu centrā viņi dzīvo vairāk nekā 30 gadus un balkonu apzaļumo gandrīz 20 gadus.

“Man tas bija patīkams pārsteigums, ka, dzīvojot dzīvoklī, var arī tā iekopt savu dārziņu, turklāt jau  daudzus gadus, un radīt vietu, kur pat lielā mājā ir nošķirtības sajūta. Būtu labi, ja visi pirmā stāva balkoni būtu līdzīgi, taču saprotu, ka tas nav iespējams,” atzīst konkursa “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2016” vērtēšanas komisijas pārstāve Agija Kukaine un teic paldies Maigai un Genādijam par viesmīlību, uzņemot konkursa vērtētājus.