Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ugunsdzēsēji izglābj iestigušu zirgu

Sandra Pētersone

2016. gada 14. jūlijs 00:00

313
Ugunsdzēsēji izglābj iestigušu zirgu

Otrdien Launkalnes pagastā ugunsdzēsēji izglābuši nelaimē nokļuvušu zirgu vārdā Sandis. Zirgs bija iestidzis dūksnājā tik tālu, ka laukā palikusi tikai galva un muguras virsējā daļa. 


Izsaukumu uz Launkalnes pagasta “Dariņu” mājām Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Smiltenes postenis saņēma 12. jūlijā pulksten 13.10.


Palīgā ņēma šļūtenes un vinču

“Zvanīja saimnieks, sauca palīgā izvilkt iestigušu zirgu,” “Ziemeļlatvijai” stāsta VUGD Smiltenes posteņa vada komandiera vietnieks Ingus Krūmiņš, kurš strādāja notikuma vietā ar kolēģi ugunsdzēsēju-glābēju Laimoni Milleru.  Smilteniešiem palīdzēja VUGD Jaunpiebalgas posteņa  glābēji, atbraucot ar savu autocisternu.

Zirgu ugunsdzēsēji izvilka ar šļūteņu un vinču palīdzību. “Sākumā  šļūtenes dzīvniekam aplikām kakla rajonā. Tad ar roku spēku pavilkām zirgu ārā tik tālu, lai varētu aplikt šļūtenes ap vēdera daļu un priekšējām kājām, un tad ar vinčas palīdzību izvilkām zirdziņu ārā,” stāsta I. Krūmiņš. 

Izglābtais dzīvnieks izskatījies pamatīgi noguris, nogūlies turpat zemē un palicis saimnieka uzraudzībā.

“Dariņu” mājas atrodas Launkalnes ciemā. Nezinātājs pat nenojaustu, ka zirgs nokļuvis briesmās no skata nevainīgā meža un krūmu pudurītī starp ganībām.

“Zirgs gāja iekšā krūmos, bēgot no dunduriem. Karstajā laikā attaisījām elektrisko ganu vaļā,” stāsta “Dariņu” saimnieks Agris Pērkons. To, ka šajā pudurī ir slīkšņaina vieta, viņš zinājis, taču pat nenojautis, ka tā ir tik dziļa, ka var apdraudēt mājdzīvniekus. 

Kad otrdien saimnieki pamanīja, ka ganībās nekur nav redzams Sandis, sākuši zirgu meklēt. Agrim jau radusies nelaba nojauta. Gājis gar brikšņu un purva malu un uzmanīgi klausījies, līdz izdzirdējis troksni. Devies iekšā skatīties un brūnajās dūņās pamanījis ārā vien brūnā zirga galvu un muguru. Cik ilgi zirgs tur atradies iestidzis, atbildes saimniekiem nav.

“Labi, ka bija uzsēdies uz veciem kokiem, kas sagāzušies apakšā. Ja to nebūtu, tad diezin vai mēs zirgu vairs atrastu dzīvu. Paldies ugunsdzēsējiem, jo viens es galā  ar viņa glābšanu nebūtu ticis!” teic Agris Pērkons.

Viņš zina stāstīt, ka iepriekšējā saimnieka laikā pirmajā Latvijas brīvvalstī “Dariņi” bijusi paraugsaimniecība. Vietā, kur tagad ir ar zāli aizaugusi dūksnaina bedre vai grāvis un kur iekrita Sandis, vecais saimnieks racis kūdru un vedis uz pakalniem, lai uzlabotu zemi.


Jaunībā bija zirgs dejotājs 

Kad nākamajā dienā pēc zirga glābšanas operācijas “Dariņos” ieradās “Ziemeļlatvija”, kopā ar saimnieku sastapām Sandi ganībās, nogurušu guļam zemē.

Zirgam iestigšana bijusi smags pārdzīvojums arī sava cienījamā vecuma dēļ. Pēc pases Sandim ir 24 gadi. “Dariņos” viņš dzīvo kopš 2002. gada, uzradies šajās mājās kā smiltenieša Alfrēda Zalāna dāvana, kuram laukos radās problēmas ar zirga turēšanu.

“Sandis savulaik bija Priekuļu sporta kluba zirgs, kuram bija iemācīti deju soļi. Viņu pat gribēja pirkt vācieši, bet beigās pārdomāja,”  Sanda jaunības gadus atceras A. Zalāns.

Sākumā Sandis no “Dariņiem” divas reizes mēģinājis aizbēgt uz vecajām mājām, bet vēlāk iejuties. Zirgs ganībās uzturas govju kompānijā, un, pēc saimnieka stāstītā, gana teļus.

Šī bija jau otrā reize, kad Sandim gadījies kaut kur iegāzties. Reiz viņš, ejot padzerties uz “Dariņu” dīķi, paslīdējis un ar pēcpusi iekritis ūdenstilpē, taču toreiz  viss beidzies labi, nesaucot  palīgā ugunsdzēsējus.

Otrdien, 12. jūlijā, VUGD glābēji devušies palīgā ne tikai Launkalnes zirgam, bet arī citiem   dzīvniekiem. Ostas ielā, Engurē, notverta un palaista mežā kādas mājas pagalmā esoša čūska, bet Bišu ielā, Jūrmalā, no koka nocelts kaķis, informē VUGD.