Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Darbu atsāk enerģijas, ideju un ieceru pilna

Santa Sinka

2016. gada 23. augusts 00:00

788
Darbu atsāk enerģijas,  ideju un ieceru pilna

Smiltenē pastaigājoties pa Atmodas ielu garām akmens mūra mājai, nereti kāds garāmgājējs  iesaucas, cik skaista ēka, nenojaušot, kas tajā mājo. Tur darbojas Tautas lietišķās mākslas studija “Smiltene”, kuras misija ir veicināt interesi par latviešu tautas kultūras mantojuma izzināšanu, saglabāšanu un vairošanu, apvienot paaudzes. Rudens ir laiks, kad sarosās gan meistari, gan mācekļi. 


Enerģijas un ideju pilna pēc gada un astoņu mēnešu prombūtnes darbā atgriezusies Tautas lietišķās mākslas studijas “Smiltene” (TLMS) vadītāja Liene Strazdiņa. Šajā laikā viņa daudz domājusi par darbu, studijas attīstību un pārmaiņām, kādas nepieciešamas, kā arī nodarbojusies ar pētniecību.

“Kopš pirmās dienas, kad ienācu studijā, nevarēju paiet garām stellēm neaprunājoties ar tām. Tā bija īpaša sajūta, apzinājos, ka man te ir jāsaimnieko. Tās ir kā mājas, kur pulcējas saime. Vēlos, lai katrs cilvēks, kurš šeit ienāk, justos līdzīgi,” teic L Strazdiņa. Tieši šo iemeslu dēļ “Ziemeļlatvija” uz sarunu aicināja TLMS “Smiltene” vadītāju.


- Tautas lietišķās mākslas studija Smiltene darbojas jau kopš 1947. gada, bet joprojām ir cilvēki, kuri par to zina maz. Uz kādiem principiem ikdienā tiek balstīta darbība?

- Ikdienā studija ir vieta, kur saturīgi pavadīt brīvo laiku. Te satiekas cilvēki, kuri vēlas aust, adīt, izšūt. Vieni mācās un pilnveidojas, citi māca. Ja skatās Latvijas konteksta, tad pamatā studijās meistari ir vieni un tie paši, mainās tikai mācekļi. Ir vietas, kur, piesaistot papildu finansējumu, Tautas lietišķās mākslas studijas veido ciešu sadarbību ar skolēniem. Mums pagaidām šādu iespēju nav, bet gaidīts ir ikviens neatkarīgi no vecuma un dzimuma. Ļoti ceram, ka nākotnē mums  piepulcēsies arī pinēji un kalēji. Smiltenes novadā ir daudz iedzīvotāju, ar kuru amata prasmēm varam lepoties un celt saulītē. Galvenais, ka pēc tā ir pieprasījums.


- Vai ir kāds iemesls, kas to kavē darīt?

- Katram vadītājam ir savas darba metodes un komanda, ko ap sevi veido. Arī man ir jāveido sava komanda. Septembrī un oktobrī, kad dārza darbi apdarīti, studijās atsākas lielākā rosība. Tad varēšu saprast, kāds ir tās kodols. Esmu nolēmusi popularizēt šo vietu, aicinot piepulcēties aizvien jaunus cilvēkus. Darbības modelis mazliet pamainīsies, jo atšķirībā no iepriekšējām vadītājām, es pati varu mācīt tikai iesācējiem. Padziļinātākai aušanas apmācībai meklēsim meistarus no malas. Daži spēcīgi jau ir padomā. Taču šī ir tikai viena no iecerēm. Pirms bērnu kopšanas atvaļinājuma studijā paspēju pastrādāt vien septiņus mēnešus. Runājoties ar cilvēkiem, viņi uzdeva dažādus jautājumus par neatrisinātām lietām, uz kuriem atbildēt nebija tik vienkārši. Visu šo laiku meklēju atbildes, biju aizbraukusi uz Ventspili, Alūksni apskatīties, kā tur norit darbība studijās, kādi ir apstākļi. Šai ēkai jāveic rekonstrukcija, un beidzot ir finansējums tehniskajam plānam. Mums ir cilvēkresursi, prasmes, bet nav tādas elementāras vietas pilsētā kā izstāžu zāle. Tās ir lietas, kas nākotnē jāatrisina un esmu gatava rīkoties. Zinu, ka ir tādi smiltenieši, kuri brauc uz Gulbeni un pasūta sev interesējošos darbus tur, lai tos dāvinātu. Arī mēs to protam, tikai nevaram uzskatāmi parādīt. Mans sapnis ir  uzšūt Smiltenes novada tautas tērpu, kas būtu redzams ikvienam. Tam ir pavisam cita nozīme un vērtība, ja tas, kas te top, ir redzams citiem. 


- Vai studijā var darboties ikviens?

Jā! Katram cilvēkam ir savs stāsts, ar ko vinš uz šejieni ir atnācis, sava pieredze un motivācija, kāpēc atnācis. Redzi, ja sieviete grib sev mājās uzaust pirts dvieli, viņa taču nepirks sev stelles. Tad šī ir tā vieta, kur viņa atnāk un uzauž sev dvielīti vai jebko citu. Studijā vienmēr atradīsies vieta tiem, kuriem ir vēlme strādāt, arī bērniem.