Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Mīti un patiesība par zobārstniecību bērniem

.

2016. gada 28. septembris 18:44

319
Mīti un patiesība par zobārstniecību bērniem

Zobārstniecība ir nozare, par kuru sabiedrībā sastopami dažādi stereotipi. Īpaši daudz pieņēmumu un mītu saistīti ar pašu mazāko pacientu mutes dobuma veselību, jo bērnu zobārstniecība atšķiras no pieaugušo zobārstniecības kaut ar to vien, ka ārstam ir svarīgi vispirms nodibināt kontaktu ar mazo, lai būtu iespējams veikt pārbaudes un ārstēšanu.

MĪTS: Bērns jāņem līdzi, kad vecāki dodas pie zobārsta, lai viņš nebaidītos, kad pašam būs jādodas pārbaudīt zobiņus.

PATIESĪBA: Šim apgalvojumam var piekrist daļēji. Ideālā gadījumā bērns mierīgi sēdētu maliņā, taču mēs visi zinām, ka bērniem patīk visu izpētīt un aplūkot, tādēļ var gadīties, ka viņš traucēs zobārsta darbu. Tāpat bērns noteikti vēlēsies redzēt, ko zobārsts dara mammas vai tēta mutē. Ja tiks veikta kāda nopietnāka procedūra, kur tiks pielietoti dažādi instrumenti un ierīces, kā arī, iespējams, parādīsies asinis, bērnam pēc tam būs ļoti grūti paskaidrot, ka no zobārsta apmeklējuma nav jābaidās. Tāpēc, pirms ņemat savu atvasi līdzi pie sava zobārsta, pārliecinieties, ka redzētais viņu nevar pārbiedēt. 

MĪTS: Bērns jāved pie zobārsta pēc iespējas vēlāk, jo tad viņš mazāk baidīsies.

PATIESĪBA: Nav tiesa. Dažādu iemeslu dēļ, vecāki nereti saista zobārsta apmeklējumu ar sāpēm un nepatīkamām izjūtām, kā arī izmaksām, tādēļ nesteidzas ar bērnu vešanu pie šī speciālista. Pirmkārt, ir jāsaprot, ka zobārsts jāapmeklē arī profilaktiskos nolūkos, un bērniem tas ir īpaši svarīgi, jo, pirmajā tikšanās reizēs ar ārstu, mazais iepazīst gan šo cilvēku, gan arī jauno vidi. Ja bērns regulāri tiek vests uz pārbaudēm, tik bieži nav nepieciešama ārstēšana. 

MĪTS: Jo retāk bērns tiks vests pie zobārsta, jo mazāk viņš no tā baidīsies.

PATIESĪBA: Nepareizi! Ja pie zobārsta bērns netiek vests tik ilgi, kamēr viņam parādās mutes dobuma problēmas, zobu ārstēšana izmaksās krietni vairāk nekā profilaktiska pārbaude, kā arī pastāv augstāks risks, ka reto apmeklējumu dēļ, ārstēšana var viņam radīt nepatīkamas asociācijas ar zobārstu. Vienīgais veids, kā pārvarēt bailes no zobārsta – doties pie tā regulāri uz profilaktiskām pārbaudēm.

MĪTS: Ja bērnam zobos nav redzams neviens caurums, nav nepieciešams viņu vest pie zobārsta.

PATIESĪBA: Nav taisnība. Caurumi nereti rodas vietās, kurās tos nemaz nav iespējams saskatīt, piemēram, starp zobiem, sānu zobu bedrītēs, zobu daļā pie smaganām utt. Turklāt piena zobi, kā arī pastāvīgie zobi, kuri tikko izšķīlušies, var sabojāties pat 3 mēnešu laikā, ja tie netiek regulāri notīrīti. Tieši tādēļ profilaktiskiem zobārsta apmeklējumiem ir svarīga loma mutes dobuma veselības uzturēšanā. 

MĪTS: Jo detalizētāk bērnam tiek izstāstīts tas, ko dara zobārsts vizītes laikā, jo mazāk viņš baidīsies.

PATIESĪBA: Daļēji pareizs apgalvojums. Ir saprotami, ka bērnam nepieciešams izskaidrot, ko zobārsts darīs, kad jūsu atvase pie viņa aizies. Taču par pārāk sīku detaļu izklāstīšanu noteikti vajadzētu padomāt, jo tās var bērnu nobiedēt. Tāpat ieteicams izvairīties no vārdiem “sāpēs”, “šprice”, “urbis” utt. Tā vietā labā lietot ko poētiskāku.

MĪTS: Pirms zobārsta apmeklēšanas, bērns jāaizved pie zobu higiēnista.

PATIESĪBA: Šim apgalvojumam ir sava taisnība. Zobu higiēnists ir speciālists, kurš ieteiks labākos mutes dobuma kopšanas paņēmienus, kā arī līdzekļus. Taču došanās pie zobārsta nav saistīta tikai ar plombēšanu. Piemēram, kariesa noteikšanā labāk specializējušies parasti ir zobārsti, tāpat arī bērns var baidīties  no iešanas pie zobārsta, ja viņu pie šī speciālista vedīs tikai tad, kad kaut kad jāārstē.