Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Skolēniem piedāvā iespēju runāt par dabas aizsardzības jautājumiem

Baiba Šķērīte

2009. gada 24. novembris 13:53

840
Skolēniem piedāvā iespēju runāt par dabas aizsardzības jautājumiem

Katru gadu Latvijā tiek rīkoti pasākumi par savvaļas lašu aizsardzību ar devīzi „Lašiem būt", kas notiek lašu nārsta laikā no 1.oktobra līdz 30.novembrim kā atbalsts zivju resursu aizsardzības struktūrām ar mērķi Latvijas savvaļas lašu populācijas saglabāšana un atjaunošana.

„Šogad Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes prevencijas grupas inspektori sadarbībā ar Valsts vides dienesta un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta inspektoriem izstrādājuši programmu skolēniem, kurā iekļauti jautājumi par savvaļas lašiem un to migrāciju, kā arī par administratīvo un kriminālatbildību, kāda iestājas, ja nodarbojas ar nelikumīgu makšķerēšanu un zvejniecību, kā arī par nelikumīgi iegūtu zivju pirkšanu, pārstrādāšanu un pārdošanu," informē Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes kārtības policijas biroja Prevencijas grupas Vecākā inspektore Dace Jukāma.

Viņa norāda, ka visām Vidzemes reģiona izglītības iestādēm tika izsūtīta informācija ar piedāvājumu viesoties skolās un tikties ar jauniešiem un tagad norisinās intensīvs darbs izglītības iestādēs.

Kā atzinis Valsts vides inspekcijas vecākais inspektors Uldis Lencbergs, kas aktīvi iesaistās nodarbībās un labprāt dalās pieredzē par piedzīvoto, sargājot ūdens resursus Vidzemes upēs un ezeros, „vecos bukus jau vairs nepārmācīt", tāpēc īpaši svarīgi ir tikties ar jauniešiem skolās, informēt viņus par savvaļas lašu populācijas stāvokli Latvijā un atbildību.

„Prevencijas grupas vecākā inspektore Vineta Kaģe, kas nodarbībām sagatavojusi prezentāciju par administratīvo un kriminālatbildību, kāda iestājas par zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpšanu, piedāvā jauniešiem veikt elementārus aprēķinus - par nelikumīgi iegūtu savvaļas lasi jāstājas tiesas priekšā un jāšķiras no 500 latiem.

Savukārt maksimālais ieguvums, nelikumīgi realizējot lasi „vietējā tirgū", nav vairāk kā 15 latu (kā liecina inspektoru pieredze - visbiežāk tie nav vairāk kā pieci lati), pie tam jārēķinās, ka arī pircējam paredzēta atbildība - par nelikumīgi iegūtu zivju pirkšanu uzliek naudas sodu no 50 līdz 300 latiem," norāda D. Jukāma.

Pēc tikšanās kāds zēns Līgatnes vidusskolā atzinis: „Es nevarēju iedomāties, ka atbildība ir tik nopietna un naudas sodi tik lieli!"

D. Jukāma skaidro, ka papildus policijas un vides inspektoru aktivitātēm jauniešiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties radošo zīmējumu un eseju konkursā „Ūdens ir dzīvs".

„Ja arī Jūsu izglītības iestādes skolēni ir ieinteresēti runāt par dabas aizsardzības jautājumiem, zvaniet uz tālruni 6 42 01 351 vai mobilo tālruni 26670637 un vienosimies par tikšanās laiku ar audzēkņiem," norāda D. Jukāma.