Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kā valsts svētkos iemūžināt Latviju? – padomos dalās fotogrāfs

Lauma Reinika

2016. gada 17. novembris 12:57

2995
Kā valsts svētkos iemūžināt Latviju? – padomos dalās fotogrāfs

Valsts svētki un tiem veltītie pasākumi noteikti būs tie, kurus gaidāmajās brīvdienās ikviens gribēs iemūžināt fotomirklī. Sveces, lāpu gājiens un salūts ir vieni no sarežģītākajiem ar viedtālruni notveramajiem objektiem, īpaši rudens drēgnajam laikam raksturīgajā apgaismojumā. Kā 18. novembri iemūžināt no neierasta rakursa, iesaka fotogrāfs Andris Barbans.

 

Bildes noskaņu radi fotografēšanas brīdī

Ja no 18. novembra svinībām savai galerijai esi apņēmies pievienot bildi ar Brīvības pieminekli, fotogrāfa Andra Barbana ieteikums ir bildes noskaņu un krāsu gammu viedtālrunī regulēt manuāli – tā galarezultāts būs atšķirīgāks un pietuvināts paša fotogrāfa gaumei. Jaunākajās ierīcēs ir iespēja pašam regulēt krāsu temperatūru, kontrastu, piesātinājumu, fokusu un baltās krāsas balansu.

 

Atrodi neierastu rakursu

“Radīt neatkārtojamu bildi nav viegls uzdevums, bet pirmais solis uz to ir neierasta rakursa ieraudzīšana,” saka Andris un ne tikai šajos svētkos, bet arī turpmāk, piemēram, uz Brīvības pieminekli iesaka paskatīties caur tur blakus augošo koku alejām. Arī apkārt staigājošie cilvēki radīs dzīvīgāku noskaņu. Tāpat, esot pie Rīgas pils vai krastmalā, atliek vien paraudzīties sev visapkārt, lai rastos ideja par vietu, no kuras parasti notiekošo neviens nefotografē. Te uzreiz jāpiebilst, ka no zemei pārāk tuviem rakursiem gan būtu jāizvairās, jo tad var zust bildes kopējā perspektīva.

 

Nebaidies no bildēšanai nepiemērotas gaismas

Rudens tumšais laiks nav pateicīgs foto uzņemšanai, tomēr, pateicoties viedtālruņos iebūvētajai Dual Pixel kamerai, izteiksmīgs attēls izdosies pat vājā apgaismojumā. Tā piemēram, lai nofotografētu svecēm izrotāto svētku galdu, viesistabā nevajadzēs ieslēgt gaismu.

 

Fokusē gaismas objektus

Bildējot sveces, lāpas vai citus gaismas objektus auto režīmā Andris iesaka vienmēr fokusēties uz gaišāko punktu, tādējādi ļaujot telefonam automātiski regulēt bildes ekspozīciju un nepārgaismot to. Savukārt, lai pieklusinātas gaismas apstākļos bilde sanāktu dzīvīgāka, nebūtu ieteicams lietot zibspuldzi.

 

Iegaumē fotografēšanas trešdaļu likumu

Tverot mirkļus no pilsētas dzīves, ērtības un kompozīcijas labad viedtālruņa kamerai ieteicams iestatīt režģa līnijas – tās ļaus ne tikai spēlēties ar dažādiem kompozīcijas variantiem, bet arī palīdzēs ievērot fotogrāfu zelta trešdaļu likumu. Tas paredz, ka debesis bildē var aizņemt tikai 1/3 no kopējās dabas ainavas, bet pārējās 2/3 būtu jāietver zeme vai fotografējamais objekts. Ja ir vēlme iemūžināt debesu krāsas, mākoņus vai putnu kāsis, jāvadās pēc pretējām proporcijām.

 

Nostabilizē viedtālruni

Vēsais laiks un trīcošie pirksti dažkārt var būt par iemeslu, ka gaidītā bilde iznāk izplūdusi. Fotogrāfs pēc savas pieredzes iesaka telefonu novietot uz kādas stabilas virsmas vai atbalstīt pret kādu priekšmetu, piemēram, somu. Šeit, starp citu, vēl vienu praktisku pielietojumu var atrast arī selfiju kokam. Kad telefons nofiksēts, jāuzliek kameras taimera funkcija un jānospiež fotografēšanas poga – tas būs garants, ka bilde izdosies asa un stabila.

 

Izpaudies mākslinieciskos foto

Kameras stabilitāte ir arī atslēgas vārds, veidojot garās ekspozīcijas. Tās ir bildes, kas veidotas kombinējot fotokameras slēdža ātrumu un diafragmas atvērumu, un to uzņemšanai ierasti nepieciešamas vairākas minūtes vai dažkārt pat stundas. Visbiežāk šādā tehnoloģijā veidoti kadri ar ziemeļblāzmu, tomēr tikpat izteiksmīgus foto var tvert arī pilsētvidē. Ar automašīnu lukturiem un luksoforu gaismām var panākt Latvijas karoga krāsu saspēles, bet šādi iemūžināts salūts pretendēs uz labākās bildes statusu jūsu galerijā.

 

Neaizraujies ar bilžu apstrādi

Andris atzīst, ka dažkārt cilvēki ar dažādu filtru uzlikšanu un bilžu korekciju veikšanu aizraujas tik ļoti, ka zūd pašas fotogrāfijas sākotnējais skaistums. Viņa ieteikums šajos svētkos pamēģināt ko jaunu – izveidot svētku fotoreportāžu, balstoties tikai uz viedtālruņa tehniskajām iespējām un augstāk sniegtajiem padomiem.

 

Pielikumā pievienoti ar viedtālruni uzņemti foto, kas vizuāli ataino katru no sniegtajiem ieteikumiem. To autors - fotogrāfs Andris Barbans