Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Uz aptieku pēc termometra vai ieteikumi, kā izvēlēties termometru.

.

2016. gada 22. novembris 18:14

3581
Uz aptieku pēc termometra vai ieteikumi, kā izvēlēties termometru.

Tuvojoties ziemas sezonai, arvien biežāk nākas saskarties ar saaukstēšanās vai kādas citas saslimšanas izraisītu paaugstinātu ķermeņa temperatūru, līdz ar to, aktuāla kļūst ķermeņa temperatūras noteikšanai domāto mērierīču iegāde. 

Šobrīd aptiekās pieejamo termometru klāsts ir visai plašs un pircējiem tiek piedāvātas gan elektroniskas mērierīces ar gaismas un krāsas signāliem, šķidro kristālu displejiem, iepriekšējo mērījumu atmiņu un vēl citām ekstrām, gan klasiskie termometri stikla grāduglāzes ietvarā. Kā neapjukt plašajā piedāvājumu klāstā un izvēlēties piemērotāko termometru?



Klasiskas vērtības vienmēr cieņā.

Jāpiemin, ka Eiropas Savienībā jau 7 gadus ir aizliegts tirgot dzīvsudrabu saturošus termometrus, tāpēc, lai gan šobrīd aptiekās nopērkamie termometri stikla ietvarā pēc izskata ir gandrīz identiski gadu desmitiem lietotajiem dzīvsudrabu saturošajiem termometriem, to īpašības ir nedaudz atšķirīgas. 

Šie termometri, ķermeņa temperatūras noteikšanai, jāievieto padusē, mutē, cirksnī vai taisnajā zarnā. Temperatūras mērīšanas laiks atkarīgs no ķermeņa vietas, piemēram, mērot temperatūru padusē, termometrs jāsilda 5- 10 minūtes. Lai gan šos termometrus ir grūtāk nokratīt, tos iecienījuši Latvijas seniori, jo konkrētu ražotāju termometros, iestrādāts palielināmais stikls, kas ļauj labāk saskatīt termometra iedaļas. 

Klasisko termometru cena aptiekās svārstās no 4-6 eiro un pēc farmaceitu novērojumiem, tie cilvēkos vieš lielu uzticību un tiek uzskatīti par ļoti precīziem. 



Modernās tehnoloģijas temperatūras mērīšanai jeb digitālie termometri.

Digitālie jeb elektroniskie termometri papildus pamatfunkciju veikšanai ir aprīkoti ar dažādām ekstrām, kas temperatūras mērīšanu padara vienkāršāku un patīkamāku. Termometri pieejami ar vairāku veidu skaņu un gaismu efektiem, kas signalizē par temperatūras mērīšanas laika beigām un tās augstumu, tāpat pieejami termometri ar palielinātu displeju, ērtākai rādījumu nolasīšanai un lokaniem uzgaļiem, kas piemēroti temperatūras mērīšanai mazam bērnam, kas nemitīgi kustas un nespēj nosēdēt uz vietas ne sekundi. Zīdainīšiem un pašiem mazākajiem digitālo termometru klāstā atrodami īpaši māneklīša formas termometri ar mīkstu korpusu un gaismas signāliem, kas ļauj noturēt mazulīša uzmanību un veikt nepieciešamos mērījumus. Dažādās digitālo termometru formas un krāsas ļauj katram ģimenes loceklim iegādāties sev tīkamāko mērierīci un vēlāk to atšķirt no citiem. Farmaceiti uzsver, ka no higiēnas viedokļa būtu labāk, ja katrs lietotu savu termometru. 

Izmantojot digitālos termometrus, ķermeņa temperatūru iespējams noteikt dažu sekunžu līdz dažu minūšu laikā, atkarībā no izvēlētā termometra. Šie termometri ir ļoti jūtīgi, un to precizitāte ir līdz 0,01 grādam. Pie elektronisko termometru priekšrocībām varētu minēt temperatūras mērīšanas ātrumu un mērierīces cenu, kura ir sākot no 1 eiro. Ka jau visām ierīcēm arī digitālajiem termometriem ir savi trūkumi, un kā vienu no tiem jāmin 2-3 gadus ilgo garantiju, tādejādi uzsverot, ka to darbības laiks nav mūžīgs. 



Jaunākās paaudzes ierīces – digitālie infrasarkanie termometri.

Arvien biežāk termometru izvēle ir par labu Latvijas aptiekās nopērkamajām jaunākās paaudzes mērierīcēm, kas cilvēka ķermeņa temperatūru ļauj noteikt sekundes laikā. Šādi termometri īpaši piemēroti ļoti steidzīgiem cilvēkiem vai ģimenēm ar maziem bērniem. Ierīces darbojas ar infrasarkano staru mērlentes palīdzību, kas ļauj izmērīt siltumu, ko izstaro aus bungādiņa vai piere. Daži ražotāji savus termometrus izstrādājuši tā, lai papildus ķermeņa temperatūras mērīšanai, tie kalpotu arī kā istabas termometrs, ko varam izmantot ikdienā. 

Šādu termometru cena Latvijas aptiekās ir, sākot no 25 eiro.

Informācijai

Lai gan aptiekās nopērkamo termometru rādījumi lielākoties ir ļoti precīzi un ļauj noteikt cilvēka ķermeņa temperatūru līdz pat grāda desmitdaļai, no medicīniskā viedokļa tas nav pats svarīgākais. Āgenskalna klīnikas vadītājs, pediatrs, homeopāts Edgars Mednis norāda, ka ārstam svarīgāk ir saprast vai ķermeņa temperatūra ir normāla līdz 37 °C, subfebrila no 37 – 37,9 °C vai febrila no 38 – 39 un vairāk grādiem. Tam vai temperatūra ir 37,3 vai 35,5 °C no medicīniskā viedokļa nav liela nozīme. 

Vairāk informācijas: aptiekas.apotheka.lv