Tā sasilda, nomierina, attīra un arī izposta

Svecēm nudien piemīt kaut kas maģisks, tās tiek degtas baznīcā, dzimtsarakstu nodaļās, ir palīgs dziedniekiem un astrologiem. Sveces cilvēki aizdedz ne tikai dzimšanas dienas tortē un citos svētkos, bet arī ikdienā savās darba vietās un mājokļos, jo īpaši gada aukstākajā un tumšākajā laikā. Sākoties adventei, vainagus ar svecēm sarūpējis teju katrs.
Tieši šajā laikā biežāk ziņu virsrakstos varam lasīt “Adventes vainags nodedzina biroju Rīgas centrā”, “Veikalā šorīt dedzis adventes vainags”, “Adventes vainaga dēļ Ozolniekos evakuē sešus cilvēkus”. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu ugunsdzēsēji glābēji šajā laikā saņem vairākus izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies no bez uzraudzības atstātas iedegtas sveces.
Cieš ne tikai manta, arī cilvēki
Lielākoties adventes vainagi sastāv no degtspējīgiem materiāliem, un tie, līdzīgi kā telpās novietotas Ziemassvētku eglītes, viegli aizdegas no bez uzraudzības atstātas sveces liesmas. “Pagājušajā gadā adventes laikā ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 31 ugunsgrēku. Tie izcēlās no degošas svecītes adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē, vai arī ugunsgrēks izcēlies no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Dzīvojamās telpās nodzēsts 21 ugunsgrēks, tirdzniecības telpās – trīs un biroja telpās – četri. 2015. gadā šādos ugunsgrēkos cieta desmit cilvēku, bet divi tika izglābti,” informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece Viktorija Gribuste.
Šogad pirmais ugunsgrēks, kurā dega Ziemassvētku eglīte, tika reģistrēts 6. janvārī piecstāvu dzīvojamās mājas otrā stāva dzīvoklī Jūrmalā, tur no iedegtas sveces aizdegās eglīte viena kvadrātmetra platībā. Kopumā līdz novembra vidum reģistrēti jau 15 šādi ugunsgrēki un tajos cietuši pieci cilvēki, bet izglābti četri.
Pārlieku liela pašpaļāvība
Bijušais VUGD Smiltenes posteņa komandieris Jānis Šepters, kura stāžs glābšanas dienestā ir 18 gadi, “Ziemeļlatvijai” atklāj, ka šādu ugunsgrēku iemesls ir ne tik daudz bez uzraudzības atstāta svece, bet cilvēku pašpārliecinātība un neuzmanība. Ar to viņš saskāries savulaik dodoties izsaukumos. “Adventes vainags nolikts tuvu aizkariem, nenostiprinātas sveces vai arī ap svecēm apsieta skaista lentīte, kas aizdegas un nokrīt zemē. Cilvēki paļaujas, ka ar viņiem jau nekas nenotiks, bet prakse pierāda pretējo. Dedzinot sveces, svarīgi ir tās nostiprināt tā, lai pamatne būtu stabila. Visdrošāk, ja vēl zem adventes vainaga būtu palikts šķīvis ar ūdeni,” saka J. Šepters. Viņš ievērojis, ja pirmā advente tiek uztverta kā svētki un iedzīvotāji rīkojas piesardzīgi, bet ceturtajā par to ir aizmirsies, jo iestājusies rutīna.
Vaicājot, kādus materiālus labāk izmantot adventes vainagos un Ziemassvētku dekorācijās, bijušais VUGD Smiltenes posteņa komandieris teic, ka tā ir gaumes lieta. Var būt gan adīti, gan no dabas materiāliem, gan spalvām un visu ko citu, bet lai, vainagā degot svecei, tās liesmai ceļā negadītos nekas degošs.
J. Šepters mudina pieaugušos pārrunāt mājās un skolās ar bērniem ugunsdrošību, lai adventes laiks ikvienam no mums paietu mierīgi un droši.
APTAUJA
Vai dedzināt sveces adventes vainagā un kāda ir jūsu pieredze ar uguni?
Māra Zeltiņa, Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja:
- Visu gadu dedzinu sveces, tas droši vien ir vairāk nekā vidējais latvietis. Sveces rada noskaņu, dod siltumu un gaišumu, kā arī attīra cilvēku un telpu no sliktās enerģijas. Kopš kāda sena atgadījuma sveces dedzinu ar lielāku piesardzību. Reiz darbā, kad Dzimtsarakstu nodaļa vēl atradās iepriekšējās telpās, bijām aizdegušas sveces adventes vainagā. Kamēr staigājām pa citām telpām, acīmredzot viena no svecēm bija izdegusi. No dabīgiem materiāliem veidotais adventes vainags dega lielās liesmās. To ieraugot, izbīlis bija liels, taču liesmas izdevās apslāpēt pašu spēkiem, uzmetot virsū vecos aizkarus. Labi, ka vainags atradās uz metāla šķīvja, kas no aizdegšanās pasargāja galdu.
Kopš tā laika piedomāju, no kādiem materiāliem veidot vainagu, noteikti ne no kadiķa zariņiem, kas ātri izkalst un ir viegli uzliesmojoši. Šogad sveci aizdedzu adventes vainagā, ko pērn iegādājos Valkas salonā “Ingre”. Tas ir debešķīgi skaists, veidots no kastaņiem, ozolzīlēm, kanēļa standziņām.
Baiba Vahere, žurnāliste, trīs bērnu māmiņa:
- Protams, dedzinu sveces ne tikai adventes vainagā, bet arī pārējā laikā. Iemeslu līdz galam ir grūti vārdos izteikt. Sveces liesmiņa atgādina par gaismiņu, neraugoties uz to, ka aiz loga ir tumšs. Esmu dzirdējusi, ka sveces liesmiņā sadeg sliktā enerģija un tā harmonizē telpu. Katru reizi, kad rakstu, man līdzās deg svece. Rodas sajūta, ka tā ir labāk. Sveču krāsu izvēlos pēc noskaņas, reizēm gribas baltas, dažkārt dzeltenas, bet novembrī uz svētkiem mums bija sveces ar Latvijas karoga krāsu simboliku.
Runājot par adventes vainagu, mūsu ģimenē ir tradīcija kopā ar bērniem doties uz mežu pēc izejmateriāliem un pēc tam kopīgi to veidot. Šogad mums ir no egļu un priežu zariņiem, pērn klāt pielikām arī brūklenāju lapiņas. Man patīk, ja ir īsts un dabīgs. Tas pats attiecas arī uz svecēm Ziemassvētku eglītē. Tā kā man ir trīs skolas vecuma bērni, mājās katru gadu pārrunājam drošību. Esam vienojušies, ka bez vecāku klātbūtnes svecītes nededzinām. Lai samazinātu aizdegšanās riska faktoru, zem adventes vainaga paliekam šķīvi ar ūdeni.
VUGD drošības PADOMILai degoša svece neizraisītu ugunsgrēku:• pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un, ja klāt ir pievienota lietošanas instrukcija, tā jāizlasa• sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas• degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc vienmēr pārliecinieties, ka svece atrodas drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un lietām: audumiem, mēbelēm, aizkariem u. c.• nenovietojiet sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem• nepieļaujiet liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo karstuma ietekmē tie var saplīst• uzmaniet, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā• neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas• neievietojiet sveces adventes vainagā tieši uz degtspējīgiem priekšmetiem, bet iestrādājiet vainagā stabilus un nedegošus sveču turētājus• atcerieties, ka dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai• atcerieties, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot pati egle vai tās dekorācijas
Gadījumā, ja svētku dekorācijām tiek izmantoti elektriskie rotājumi, jāatceras:• pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet tādu apzīmējumu kā mājiņa ar klāt pievienotu paskaidrojumu angļu valodā “for outdoor use”, tas nozīmē, ka šis rotājums būs piemērots eglītes greznošanai pagalmā vai mājas fasādei• iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru un sabojāsies• ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19