Karavīri mājās nepārnāca, un līgavas, bēdu māktas, noslīcinājās
Vakar, 20. novembrī, DnB NORD Vides glābšanas komanda Valkā sakopa divus dižakmeņus un izvietoja norādes zīmes to apskatei. Daudzi valcēnieši par akmeņu atrašanās vietu neko nezina.
Valcēnietis Edgars Gaile ar māsu Ilzi iesaistījās šajā vides glābšanas projektā "Kultūras mantojums". "Mana māsa ir saistīta ar dabas pētniekiem. Sameklējām šo akmeni un Ilze uzrakstīja pieteikumu DnB Nord projektam," stāsta E. Gaile. Viņš piebilst, ka sākotnēji gribējis dižakmeni apkopt ar draugu un domubiedru grupu.
Liecība no SkandināvijasDižakmenim nosaukums dots pēc tā atrašanās vietas - Valkas dižakmens. Par to nav zināmas nekādas teikas un nostāsti. Domājams, ka šis akmens ar ledājiem te atnests no tālās Skandināvijas.
Arī Līgavu akmens Pedeles krastā, visticamāk, nokļuvis ar tiem pašiem ledājiem," stāsta ģeogrāfe, pensionēta skolotāja Mirdza Briede. Viņa agrāk maz zinājusi par Valkas dižakmeni, taču Līgavu akmeni ar skolēniem ģeogrāfijas stundās apmeklējusi daudzkārt.
Talkā piedalījās arī DnB NORD bankas Valmieras filiāles klientu apkalpošanas centra vadītājs valcēnietis Ivars Noviks.
"Es, kā dzimis valcēnietis, par Valkas dižakmeni neko nezināju. Man ir gods un pienākums piedalīties šajā talkā un parādīt citiem šo interesanto vietu," saka I. Noviks. Viņš priecājas, ka veidojamā taka gar Pedeli skars arī šo akmeni un tas noteikti ir apskates vērts.
Raudot pārvēršas akmenīTeiksma par Līgavu akmeni ir publicēta Artura Gobas grāmatā "Akmeņiem dziļas saknes". Leģenda vēsta, ka uz akmens sapulcējušās to karotāju līgavas (sievas), kuri devās karot pret krustnešiem.
Karavīri mājās nepārnāca, un līgavas, bēdu māktas, noslīcinājās. Toreiz Pedelē bija vairāk ūdeņu. Viena to nedarīja un palika raudot un tik ilgi gaidīja, kamēr pati pārvērtās akmenī. No viņas asarām izveidojās avotiņš, kurš jau sen ir pilsētnieku iecienīta ūdens ņemšanas vieta.
"Kauja, kuru varētu piesaistīt šim notikumam, ir notikusi 1223. gadā un bija pēdējā lielā kauja, kurā igauņiem aptrūkās karavīru, un viņi vairs nespēja pretoties krustnešiem," stāsta A. Goba.
Abi akmeņi bija ieauguši krūmājos, un piekļūšana tiem nebija ērta. Savas ciemošanās laikā DnB NORD Vides glābšanas komanda viesojās arī Valkas ģimnāzijā. Pazīstamais vides pētnieks Māris Olte kā allaž ar savu stāstījumu par dabas aspektiem ģimnāzistus aizrāva ne pa jokam. Grupa ģimnāzijas skolēnu piedalījās talkā abu akmeņu apkārtnes sakopšanā.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19