Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Sociālais spilvens mīkstina kritienu tikai uz laiku

Inga Karpova

2009. gada 29. oktobris 07:08

2529
Sociālais spilvens mīkstina kritienu tikai uz laiku

Cilvēki, līdzīgi kā dzīvnieki, pierod pie nabadzībasGan garantētais minimālais ienākums, gan mājokļa pabalsts ir obligātie pabalsti, kas pašvaldībām ir jāmaksā vispirms. Pašlaik šo divu pabalstu izmaksai aiziet pašvaldību lielākie sociālo budžetu līdzekļi.

 

Labklājības ministrijas dati liecina, ka šāgada septiņos mēnešos garantēto minimālo ienākumu (GMI) pabalstiem izlietoti jau trīs miljoni latu. Realitātē summa ir daudz lielāka, jo operatīvās informācijas sniegšana nav pašvaldības pienākums.

 

Valkas novadā septembrī trūcīgās personas statuss piešķirts 154 personām. Savukārt septembrī GMI pabalstos izmaksāti 1728 lati. Lai saņemtu sociālo palīdzību, ir jāvēršas Sociālajā dienestā, jāuzraksta iesniegums, kā arī jāiesniedz izziņa par ienākumiem vai par bezdarbnieka statusu.

Trūcīgās personas Latvijā2008. gadā - 120 000 cilvēku

Prognoze2009.gadam - 144 000 cilvēku

2010. gadam - 200 000 cilvēku

Ģimene vai persona atzīstama par trūcīgu, ja tās ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 50 procentus no minimālās algas valstī. Šogad trūcīgās personas statusu piešķirs, ja personas ienākumi ir mazāki par 90 latiem mēnesī.

 

Kas ir maznodrošināta persona?Latvijā nav noteikts vienots maznodrošinātības līmenis. To var noteikt katra pašvaldība individuāli, bet tas nedrīkst būt mazāks par trūcīguma līmeni.

 

Kas ir GMI?GMI ir garantētais minimālais ienākums katram ģimenes loceklim mēnesī - pašlaik valstī pieaugušam cilvēkam - 40, bet bērnam - 45 lati. Valkas novadā noteikts, ka GMI pieaugušie un bērni saņem vienādi - 45 latus. Atcelti ir pabalsta līdzšinējie griesti - 135 lati vienai ģimenei.

Tiesības saņemt GMI ir ģimenēm vai atsevišķi dzīvojošām personām: - kuras pašvaldībā atzītas par trūcīgām;

- kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir zemāki par noteikto GMI līmeni;

- kuri veic līdzdarbības pasākumus.

GMI piešķir uz trim mēnešiem. Pēc šī perioda beigām cilvēks var pabalstu pieprasīt atkal atkārtoti un tas atkārtoti arī piešķirams, ja pieprasītāja ienākumi un materiālais stāvoklis tam atbilst. Maksimālais pabalsta saņemšanas ilgums vienai personai ir deviņi mēneši.