Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pilsēta, kurā vārdu savienojums “tas nav iespējams” ir svešs

Santa Sinka

2018. gada 9. februāris 00:00

169
Pilsēta, kurā vārdu savienojums “tas nav iespējams” ir svešs

Februāra sākumā sajust ceļotāja piedzīvojuma garšu varēja 25. starptautiskajā tūrisma izstādē-gadatirgū “Balttour 2018”, kas triju dienu garumā norisinājās Rīgā. Divās tematiskās hallēs varēja atklāt gan pasauli, gan apceļot Latviju, satiekot aizrautīgus cilvēkus, vilinošus piedāvājumus, izbaudot dažādu valstu kultūru vienuviet. Galvenais nosacījums – esi atvērts un tad jau būsi piedzīvojumiem pa pēdām. 

Visbiežāk mēs ekskursijās izvēlamies doties, izlasot kādu labu ceļojumu stāstu. Šoreiz darījām citādāk – uzrunājot Latvijas pilsētu un novadu stendos sastaptus tūrisma speciālistus un ar nozari saistītus cilvēkus. Vispirms jau cilvēki mīl ar acīm, tāpēc likumsakarīgi, ka pirmos apmeklējām vizuāli krāšņākos un lielākos stendus, taču vairāki no tiem lika vilties. Un te der teiciens ‒ ne viss ir zelts, kas spīd. Jāatzīstas, ka iepriekš biju iztēlojusies, kā vasarā no jauna varētu atklāt Zemgali vai Latgali, domas mainījās visai ātri. Iemesls tam bija viens – cilvēku stāstiem par savu pilsētu, novadu un tajā pieejamiem apskates objektiem, interesantām un tikai viņiem raksturīgām vietām un lietām vajadzēja būt vissulīgākiem un aizraujošākiem, bet tie tādi nebija. Divos no tūrisma stendiem uz jautājumu, kas aizraujošs ir jūsu pusē, atbildi vispār nesaņēmu. Tā ar nelielu vilšanos ceļojums no stenda uz stendu turpinājās, līdz nokļuvu pie Ventspils tūrisma informācijas centra. Sekoja nopūta, jo, ar ko gan pārsteigs Ventspils, ņemot vērā, ka pagājušajā vasarā pabiju Kurzemes pērlē Kuldīgā jeb pilsētā ar dvēseli, kur smēlos spēku un enerģiju, bradājot pa platāko ūdenskritumu visā Eiropā. Bet pirms diviem gadiem ķēru vēju Liepājā un tās pludmalē ar zeltaini baltajām smiltīm esošā norāde liecināja, ka visi klātesošie atrodas vietā, ko dēvē par Paradīzi. 

Taču Kurzeme turpina pārsteigt ar ārkārtīgi plašo piedāvājumu klāstu visām vecuma grupām. Ventspili dēvē par pilsētu, kurā ciena pagātni, domā par rītdienu un ražīgi strādā šodien. Gadsimtiem izkoptais zvejnieku sīkstums un kuršu spīts ir palīdzējis ventspilniekiem pārvērst savu pilsētu līdz nepazīšanai. Gribas teikt, ka šī ir pilsēta, kurā vārdu savienojums “tas nav iespējams” ir svešs. Tūrisma izstādē “Balttour 2018” ventspilnieki varēja stāstīt un stāstīt par sevi. Un tas nostrādāja. 

Jo vairāk klausies stāstījumā par šo ostas pilsētu, jo vairāk rodas iespaids, ka tā ir neliela valsts valstī, kur ir gan sava valoda, gan nauda, gan arī laiks, kuru skaita citādāk, un arīdzan virtuālā vēstniecība. Iespējams, tas ir veiksmīgs mārketings, bet tieši tas ceļošanu pa Latviju padara krietni interesantāku un aizraujošāku. Starp citu, ja nepietiek finanses atvaļinājumam ārzemēs, Ventspilī pavisam droši var izbaudīt Eiropas elpu. Ventspils ir puķu un strūklaku galvaspilsēta, slavena ar savām govīm, bruģētajām ielām un īstu paradīzi mazuļiem. Izpētot Kurzemes pilsētas lielāko pasākumu kalendāru, šķiet, piemērotākais laiks ceļojumam varētu būt jūlija sākums, beigas vai augusta pirmās nedēļas nogale, jo tad plānoti Jūras svētki, smilšu skulptūru festivāls un pilsētas svētki.

“Balttour” ir vieta, kur var ieilgt sarunas ar svešiniekiem, atklāt Latviju no jauna un sastapt savus novadniekus. Izstādē satiku Smiltenes tehnikuma skolotāju Gunāru Auderu, kurš strādā arī par gidu un jau divdesmit gadus plāno ekskursijas saviem kolēģiem, kurās kopīgi dodas divas reizes gadā. Gunārs stāsta, ka tūrisma izstādi apmeklē jau aptuveni desmit gadus un uz to dodas ar konkrētu mērķi – konkretizēt ceļojumu plānus un atrast kādu “odziņu”. Cik interesanti, ka arī smiltenietis šovasar par pedagogu ekskursijas galamērķi nolūkojis tieši Ventspili un Talsus. Gidam jautāju, kāpēc izvēlējās tieši Ventspili. Viņš atbildēja: “Neesam bijuši Irbenē, un Ventspils katru gadu piedāvā ko jaunu. Starp citu, atpūta pie jūras vienmēr ir saistījusi cilvēkus. Ar vienu dienu ir par maz, lai izbaudītu ostas pilsētu, jūras krastā sagaidītu saullēktu un piedzīvotu saulrietu. Tāpēc plānoju divu dienu maršrutu. Katrā ziņā pēdējos gadus Latvijas stendi izstādē kļuvuši bagātīgāki un interesantāki. Kā ieguvums ir vairāku novadu apvienošanās vienā kopīgā stendā, tas atvieglo ceļojumu plānošanu un maršrutu sastādīšanu.

Idejas, ko apskatīt un izbaudīt Ventspilī, ņemot vērā izstādē “Balttour” dzirdēto, tūrisma bukletos atrasto un vietējo iedzīvotāju rekomendēto


Radošās industrijas cienītājiem

Ventspils Jaunrades nams ar planetāriju un observatoriju piedāvā skatīties aizraujošus planetārija zvaigžņu šovus un 360 grādu filmas par dabu, Visumu un planētām, bet observatorijā caur augstas kvalitātes teleskopu vērot Sauli, planētas, dubultzvaigznes un miglājus. Seansi tiek piedāvāti katru dienu un to saturs tiek regulāri atjaunots un mainīts. 


Zinātnes un tehnoloģiju muzejs “Kurzemes democentrs” piedāvā aizraujošu un izzinošu piedzīvojumu, iepazīstot tehnoloģiju pasauli, māca par klimata pārmaiņu iemesliem, sekām un risinājumiem. Ekskursijas laikā apmeklētāji ir aicināti piedalīties auto sacīkstēs, ar domu spēku izglābt pasauli, iejusties valsts pārvaldnieka amatā un mazināt CO2 piesārņojumu.


Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs ar zinātnes kompleksu Irbenē, kur gida pavadībā var doties aizraujošā ekskursijā, apskatīt 32 metru un 16 metru diametra radioteleskopus, apmeklēt pazemes tuneli un pat uzkāpt radioteleskopa tornī, no kura paveras  lielisks skats uz apkārtni.



Īpaši piemēroti ģimenēm ar bērniem

Bērnu pilsētiņa un bērnu parks “Fantāzija”, kur ieejas maksa ir smaids un prieks. Par Ventspils bērnu pilsētiņu nav dzirdējis vien retais. To ir iemīļojuši ne tikai mazie ventspilnieki, bet arī mazuļi no visas Latvijas. Šī ir pilsēta ar vērienu visai ģimenei. Tā ir četru hektāru platībā, kurā izveidotas desmitiem dažādas rotaļu ierīces, kas paredzētas gan mazuļiem, gan tīņu vecuma bērniem. Visa gada garumā ik svētdienu tur notiek īpaši pasākumi ar dziesmām un dejām, rotaļām un pasaku tēlu piedalīšanos. 


Interesanti, ka papildus šīm bērnu pilsētiņām Ventspilī parkos, skvēros un iekšpagalmos kopumā ir izveidoti 36 rotaļu laukumi. 

Tūrisma izstādē “Balttour” Ventspils stendā uzzinājām patīkamu jaunumu ģimenēm ar bērniem – tuvāko gadu laikā pilsētā tiks būvēta bērnu pilsētiņa zem jumta.


Latvijā ir dažādi piedzīvojumi parki, katrs ar kaut ko atšķiras, taču Ventspilī esošajā, šķiet, ir apkopots viss. Savu drosmi ir iespēja pārbaudīt virvju trasēs kokos tepat Vidzemē, bet noskaidrot, kas ir trakais rotors, izbraukt ar tramplīnlaivu un aizsūtīt bērnu autoskolā, var vienīgi Ventspilī. Lūkojoties uz Ventspils Piedzīvojumu parka fotogrāfijām, redzētais atgādina kādu ārzemju atrakciju parku. 



Neparastais ganāmpulks jeb slavenās Ventspils govis – tās joprojām nav zaudējušas savu aktualitāti.  Pēc diviem mākslas un mecenātisma projektiem “Govju parāde” 2002. un 2012. gadā pa pilsētas glīto bruģi ekstravaganti uzposušās pastaigājas lielākas un mazākas govis. Neparasto ganāmpulku šobrīd veido 

27 dažāda izmēra un krāsu govju skulptūras. Tās gadu gaitā kļuvušas par atpazīstamu pilsētas rotu, ar kurām labprāt fotografējas tūristi. 


Dzīvā vēsture visiem vecumposmiem

Viens no pilsētas atpazīstamākajiem simboliem ir Livonijas ordeņa pils, kas ir senākā saglabājusies būve pilsētā. Pilī ir aplūkojama digitālā ekspozīcija “Dzīvā vēsture”, kā arī ekspozīcija  par pilsētas, ostas un novada vēsturi, kas ikvienam tūristam dos iespēju ceļot cauri gadsimtiem. 


Ostgalu vietējie dēvē par savdabīgu romantisku vietu ar bruģētām, klusām ieliņām un pievilcīgu 19. gadsimta apbūvi, kas tika veidota, lai pasargātu pilsētu no aizputināšanas ar kāpu smiltīm. Starp citu, Ostgals ir atzīts par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekli. Jāpiebilst, ka vēl viena vieta, kur ļauties romantiskām pastaigām, ir Dienvidu mols, kur var vērot ne tikai skaistus saulrietus, bet arī viļņu bangošanu un kuģu ienākšanu ostā.


Viedoklis

Ieva Laterere, Ventspilī dzīvo 13 gadus:

- “Ventspils – pilsēta ar rītdienu. Nonākot Ventspilī, rodas iespaids, ka ar vienu kāju tiešām esi iekāpis rītdienā. Tik daudz iespaidu tā piedāvā! Tāpēc ar vienu dienu Ventspilī ir krietni par maz, lai šo Kurzemes pilsētu Baltijas jūras krastā ar Zilā karoga pludmali iepazītu.

Ventspils rudens un ziemas periodā ir visai klusa, lai gan arī šajos gadalaikos ir ko apskatīt – gan vecpilsētu ar šaurajām jūrnieku ieliņām, gan Ostas ielas promenādi ar tās populārāko pieminekli rakstniekam Krišjānim Valdemāram, jo jebkurš sevi cienošs tūrists nobildējas, sēžot Valdemāram klēpī. Tāpat arī tirgus laukumu ar zvanu torni un pulksteni, un arī Rātslaukumu. Pastaiga pa pilsētu, ietverot arī parku apskati, vien aizņemtu savas piecas līdz sešas stundas. Un esot Ventspilī, noteikti ir jāapmeklē Jūrmalas parks ar izveidoto enkuru taku un džungļu taku, kā arī atpūtas zona un bērnu laukums. Takas izstaigāšana bērniem lielāku prieku gan sagādās tieši vasaras laikā. Turklāt vasaras sezonā cauri parkam kursē mazbānītis, ar kuru no parka var nokļūt Piedzīvojumu parkā jeb Lemberga hūtē, kā to sauc vietējie iedzīvotāji. Vasarā tieši Piedzīvojumu parks ir vieta, kur atpūsties visai ģimenei. Tas piedāvā plašu atrakciju klāstu gan lielākiem, gan mazākiem bērniem – bērnu autoskolu pašiem mazākajiem, bampermašīnas, bamperlaivas, tramplīnlaivu, dažādu veidu batutus un kameršļūkšanas trasi, kā arī slidotavu. Lielu daļu šo atrakciju var izmantot arī pieaugušie, līdz ar to ģimenēm ir iespēja laiku patiešām pavadīt kopā jautrās izdarībās. Lielāks izaicinājums ir Kaķu takas apmeklējums, kuru jo īpaši iecienījuši skolēni. Kad māc izsalkums, parkā uz vietas ir picērija “Stenders”. Laiskās vasaras pēcpusdienās picērijas 


terasē iekārtojas vecāki, nesteidzīgi bauda kafiju un vēro, kā mazie lēkā pa batutiem. Savā ziņā idilliska aina. Par Piedzīvojumu parku varu pateikt vienu – vajag pusi, ja ne veselu dienu, lai to izbaudītu. Kad pie mums atbrauc draugi, pirmo dienu veltām pilsētas apskatei, bet otro – jau izklaidēm Piedzīvojumu parkā. Bērni šeit vēlas atgriezties vēl un vēl. Lai nākamās atpūtas dienas nebūtu jāpavada tikai šeit, droši bērnus var vest uz kādu no divām pilsētas Bērnu pilsētiņām. Lai gan nosaukums ir “pilsētiņa”, izmēros tās ir visai iespaidīgas un dēvējamas par pilsētām.

Es teiktu, ka Ventspils ir bērniem un jauniešiem ļoti draudzīga pilsēta, ja ne visdraudzīgākā, jo piedāvā tik plašas atpūtas un izklaides iespējas, ka visu nemaz nevar aprakstīt un uzskaitīt. Tie ir gan akvaparki (vasarā ārējais pludmales akvaparks, visu sezonu iekšējais akvaparks), gan Kurzemes democentrs (kuru pielīdzina “AHHAA” zinātnes centram Tartu, tikai ar krietni mazāku ekspozīciju), gan Planetārijs un daudz daudz kas cits. Un vēl, ja esat Ventspilī, obligāti ir jāizbrauc ar kuģīti “Hercogs Jēkabs” un jāapmeklē Livonijas ordeņa pils. 

Diemžēl daļai ventspilnieku ir tendence savu pilsētu nenovērtēt. Nereti no vietējiem dzirdu tikai negatīvo, ka te jau nav ko darīt. To labo pamana un novērtē cilvēki no malas. Draugi, kuri atbrauc no Rīgas, Alūksnes, Ludzas, Rēzeknes, novērtē mūsu pilsētas sakoptību un piedāvātās iespējas, kādas citur Latvijā nemaz nav pieejamas. Ja kāds kaut ko sociālajos tīklos uzrakstītu par laimīgu dzīvi Ventspilī, tad tieši vietējais būs tas, kas pirmais pasteigsies pierakstīt komentāru, ka šī pilsēta ir bez rītdienas. Es pati gan Ventspilī jūtos laimīga, jo varu dzīvot praktiski kūrortpilsētā pie jūras un baudīt tik plašas piedāvātās iespējas.


Uzziņai

Lai ceļojums uz Ventspili kļūtu interesantāks, pirms tam ir vērts apmeklēt tūrisma informācijas centra mājaslapu visitventspils.com un nopelnīt Ventspils naudu ventus, kurus pēc tam var izņemt tūrisma informācijas centrā un ar tiem norēķināties dažādos apskates, atpūtas un izklaides objektos jeb, precīzāk, iegūt atlaides 46 tūrisma objektos.

Interesants ir arī pats ventu pelnīšanas process – internetā liekot puzles, minot objektu nosaukumus, veidojot apskates objektu maršrutus, tādējādi jau pirms došanās uz Ventspili tiks iegūtas zināšanas par pilsētu.