Jautā droši

Kā tiek noteikta vērtība
nekustamajam īpašumam?
Nekustamā īpašuma vērtību ietekmē galvenokārt īpašuma atrašanās vieta, platība un stāvoklis, tādēļ bieži vien vizuāli līdzvērtīgu un platības ziņā vienādu īpašumu cena dažādos rajonos pilsētā vai laukos, piepilsētā un lielpilsētā var krietni atšķirties.
Īpašuma vērtēšanā, kur tiek piesaistīts profesionālis, vērš uzmanību uz objekta plusiem un mīnusiem, ko ne vienmēr var izdoties pamanīt cilvēkam, kuram nav zināšanu par īpašumu kritērijiem. Lai pasūtītu vērtējumu, vispirms jāsazinās ar vērtēšanas kompāniju. Vērtētājs procesa laikā veiks pierakstus, kā arī fotografēs redzēto. Pēc tam seko dokumentācijas izpēte un fiksētā apraksta veidošana. Apskates ilgums ir ļoti dažāds – atkarībā no objekta sarežģītības. Eksperta slēdzienā būs atspoguļota Zemesgrāmatā, Būvvaldē vai Valsts zemes dienestā iegūtā informācija, noteikti objekta vērtību pozitīvi un negatīvi ietekmējošie faktori, tirgus situācijas analīze, aprakstīti salīdzinošie objekti, kas izmantoti vērtējuma noteikšanai, kā arī paskaidrots, kādi aprēķini veikti vērtēšanas laikā, teikts “SEB” bankas mājaslapā. Īpašuma stāvoklī svarīgi ir apdarē izmantotie materiāli un to nolietojums, uzmanība tiek pievērsta apkures sistēmai un labierīcībām, kā arī vides pieejamībai. Nozīme ir arī dzīvokļa stāvam.
Vērā netiek ņemts, vai vannas istabā uzstādīts dušas stūrītis vai vanna, turpretī saunas esamība īpašuma vērtību palielinās. Dzīvokļa cenu palielinās autostāvvieta, sevišķi tad, ja tas atrodas rajonā, kur auto novietošana ir apgrūtināta, kā arī pagraba, garāžas vai noliktavas pieejamība.
Kā uzglabāt un nospodrināt
dārgmetālu rotas un citus priekšmetus?
Rotaslietu un priekšmetu apsūbēšana notiek tāpēc, ka tie nonāk saskarē ar taukiem, kosmētikas līdzekļiem un krēmiem. Kur rotām bijusi saskare ar nēsātāja ādu, apsūbējums rodas vispirms. Tālab visbiežāk apsūbē sudraba un zelta kaklarotas.
Zeltam visvairāk kaitē dzīvsudrabs, ko dažkārt izmanto ārstniecisko smēru un ziežu pagatavošanā. Zelts tāpēc kļūst bāls un nespodrs, bet pati rota – trausla. Savukārt sudrabam nepievilcīga izskata rašanos paātrina sērs, bet citiem dārgmetāliem un bižutērijai – mitrs gaiss.
Juvelieri iesaka visas rotas neturēt vienā kastītē vai lādītē, jo savstarpējā saskarē notiks ātrāka apsūbēšana un spodruma zaudēšana. Ja nav iespējas turēt atsevišķā kastītē, katra materiāla rotas jātur vismaz atsevišķos plastmasas maisiņos.
Rotas ir jātīra pēc katras lietošanas reizes – jānotīra ar sausu, tīru lupatiņu, pirms vēl tām uzmetusies pelēka vai pat zaļa sūbējuma kārtiņa. Zelta un sudraba rotu tīrīšanai var iegādāties speciālus tīrīšanas līdzekļus un jāatceras, ka tīrīšanai nevar izmantot saimniecībā pieejamos līdzekļus – pulverus, šķidrumus un pastas, kā sastāvā ir skābes. Visveiksmīgākā izvēle būs zobu pasta – rota kārtīgi jāapziež un jāizbirstē. Rotu mazgāšanai jāizmanto karsts ūdens, kam piejauktas šķidrās ziepes un nedaudz ožamā spirta. Šķīdumā iemērc tīrāmos priekšmetus un nomazgā ar birstīti.
Tomēr, ja neizdodas vai nav pārliecības par izdošanos, vislabāk rotas nest tīrīt pie kāda meistara. Tādēļ juvelierizstrādājumu veikali, iegādājoties rotas, dod līdzi instrukcijas, kā pareizi nēsāt dārgmetālu rotas, lai tās pasargātu arī no ķīmiskajiem bojājumiem. Juvelierizstrādājumi jānoņem, veicot mājas ikdienas uzkopšanu, lietojot jodu, hloru un sēru, kā arī skābes saturošus līdzekļus, apmeklējot skaistumkopšanas un medicīniskās procedūras, kur ir kāda darīšana ar kosmētiku, tvaiku, gaisa temperatūras maiņām. Tāpat neiesaka nēsāt vairākus gredzenus uz viena pirksta, turklāt dažādu materiālu. Jāatgādina, ka arī rotām izskatu ietekmē tieša saskare ar smaržām un matu laku.
Labākais veids, kā turēt spodrus sudraba galda piederumus, ir tos lietot pēc iespējas biežāk un nomazgāt tūlīt pēc to izmantošanas. Tie jāmazgā no sākuma ar siltu ūdeni, pievienojot sodu un ožamo spirtu, pēc tam jānoskalo tekošā ūdenī un jānoslauka ar mīkstu, sausu dvieli.
Cik daudz miega nepieciešams
pieaugušam cilvēkam?
Miegs ir ciklisks process, kurš sastāv no divām fāzēm: ātrās un lēnās. Viens cikls ilgst apmēram pusotru stundu. Lai pilnvērtīgi atpūstos, cilvēkam nepieciešami pieci šādi cikli. Cilvēkiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem jāguļ septiņas līdz deviņas stundas diennaktī, bet cilvēkiem, kuri vecāki par 65 gadiem, – septiņas līdz astoņas. Jaunās rekomendācijas paredz arī ilgāku miegu jaundzimušajiem, kas ir 14–17 stundas. Zīdaiņiem ieteicams gulēt 11–15 stundas, pirmsskolas vecuma mazuļiem vajag 10–13 stundu atpūtas, bet skolas vecuma bērniem vajag 8–11 stundu naktsmiera.
Jāpiebilst, ka miegu ietekmē arī tas, kāds ir dzīvesstils, cik smagu darbu strādājam, kur un kā guļam.
Savukārt ir aprēķināta arī miega vērtība konkrētos stundu laika posmos, ja cilvēkam tomēr neizdodas atrast nepieciešamo laiku izgulēties visas noteiktās nakts stundas. Piemēram, stundā no pulksten 19 līdz 20 miegam vērtība ir septiņas stundas, no pulksten 20 līdz 21 par stundu mazāk. Savukārt laikā no pulksten diviem naktī līdz sešiem rītā katru stundu miega vērtība krīt no 30 minūtēm līdz vienai minūtei. Visnevērtīgākais miegs ir laika posmā no pieciem līdz sešiem rītā.
Miega eksperti izstrādājuši speciālu tabulu, kas balstīta uz aprēķiniem, cikos pieaugušam cilvēkam jāaiziet gulēt, lai no rīta konkrētā laikā pamostos mundrs.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19