Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pareizs lēmums – pareizajā brīdī

Sandra Pētersone

2018. gada 2. marts 00:00

454
Pareizs lēmums –  pareizajā brīdī

Kur tālāk mācīties?  9. un 

12. klases skolēniem laika līdz tāda lēmuma pieņemšanai atlicis pavisam maz.  


Saviem audzēkņiem  izdarīt izvēli palīgā nākusi Palsmanes pamatskola, sarīkojot profesiju virpuli – uzaicinot ciemos absolventus un citus  viesus,  lai viņi pastāstītu  par savu profesiju un to, kā līdz tai nonākuši. Piemēram, palsmanietis Sentis Šalders  savu ceļu uzsāka, jau mācoties 5. klasē.


No lauku skolas līdz 

starptautiskai kompānijai

Sentis Šalders ir viens no Palsmanes pamatskolas karjeras mēneša ciemiņiem, šās skolas absolvents, kurš pēc 9. klases beigšanas iestājās Ogres Meža tehnikumā (tagadējā Valsts tehnikumā), ieguva tur vidējo profesionālo izglītību mežsaimniecībā, bet no 2008. gada janvāra strādā akciju sabiedrībā “Latvijas valsts meži” (LVM), ir LVM  Austrumvidzemes reģiona mežizstrādes meistars. Savukārt par viņa paša un ģimenes – sievas Evitas un abu vecāko bērnu – hobiju, pat dzīvesveidu, kļuvušas medības.

“Kad mācījos 5. klasē, mani uzaicināja uz medībām iet par dzinēju, un no tā laika  no meža neesmu “izgājis”.  Jau tad nospraudu dzīves mērķi un mērķtiecīgi uz to gāju,” par to, kāpēc izvēlējies ar meža lietām saistītu profesiju, “Ziemeļlatvijai” stāsta S. Šalders. Tas nozīmē arī mācīšanos mūža garumā, proti, šogad Sentis pēc piecu gadu neklātienes studijām Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē būs ieguvis augstāko meža inženiera izglītību.

Savukārt uzņēmuma “Siemens  Latvija” vadītājs Palsmanes pamatskolas absolvents Ilvars Pētersons, tiekoties ar skolēniem, atklāja savu profesionālo  ceļu, kurš  iesācies Palsmanes pamatskolā un veiksmīgi aizvedis līdz vadošiem amatiem lielā starptautiskā kompānijā (“Siemens” ir globāls  tehnoloģiju un pakalpojumu uzņēmums, kas izstrādā risinājumus dažādām sabiedrībai svarīgām nozarēm – elektrifikācijai, enerģētikai, rūpnieciskajai automatizācijai un citām).  

Taujāts, ko ieteiktu studēt jauniešiem, I. Pētersons par galvenajām tendencēm nosauc elektrifikāciju (transporta sektorā un citur notiek pāreja uz elektriskajiem dzinējiem), blokķēdes finanšu tehnoloģiju jomā (bez tām nebūtu iespējama arī pasaulē populārākās kriptovalūtas bitkoina  pastāvēšana) un digitalizāciju (viss, kas ir saražots, tiek vēlreiz izgatavots digitālā formā). 

“Līdz ar to milzīgs pieprasījums IT (informācijas tehnoloģiju) jomā ir pēc programmētājiem, tāpat arī – pēc elektroinženieriem un IT inženieriem. Tas nozīmē, ka skolēniem uzmanība jāpievērš eksaktajiem priekšmetiem, it īpaši matemātikai,” iesaka I. Pētersons. 

Viņam pašam ir divi bakalaura grādi un viens maģistra grāds, un šobrīd viņš studē doktorantūrā Rīgas Tehniskajā universitātē. 


Kā nokļūt darbā 

pie Binnijas Ārbergas

“Vairāk ieklausīties sevī, ko saka iekšējā balss par to, ko patiktos un ko gribētu visu laiku darīt,” savu padomu dod cita Palsmanes pamatskolas absolvente Ilze Vonda, kura jau 11 gadus strādā  Rīgā, skaistuma un sajūtu salonā “Bbbinnija” par nagu kopšanas speciālisti un braukā uz darbu no savām mājām Variņu pagastā. Uz karjeras mēneša pasākumu Palsmanes pamatskolā viņa ieradās kopā ar savām  “Bbbinija”  kolēģēm, tāpēc meitenēm bija iespēja saņemt profesionālu skaistumkopšanas speciālistu konsultācijas un praktiskus padomus, kā arī pašām iemēģināt roku manikīra, vizāžista profesiju niansēs.   

Ilze Vonda sarunā ar “Ziemeļlatviju” atklāj, ka pēc pamatskolas absolvēšanas iestājās Jāņmuižas profesionālajā skolā un izmācījās par lauku mājas saimnieci, kas 90. gadu sākumā bija  populāri. Iegūtās zināšanas Ilzei noder vēl tagad, taču  vēlāk viņa apguva nagu kopšanu, uz salonu “Bbbinnija” vienkārši aizgāja un pieteicās darbā, pat iepriekš neizsūtot CV, un tika pieņemta. “Nevajag baidīties mainīt profesiju, ja tā nepatīk. Jābūt drosmīgam iet uz priekšu. Iesaku arī daudz interesēties par iespējām un lasīt. Interneta plašumi ir neizmērojami, kaut gan līdz galam visam tur izlasītajam nevar uzticēties,” padomu dod I. Vonda.

Viņa atzīst, ka pirms kādiem 15 gadiem pat prātā nav ienācis, ka strādās tādā salonā un tādā profesijā, taču dzīvē notiek dažādi pavērsieni. Vienkārši ir vajadzīgs pareizā brīdī pieņemt pareizu lēmumu,  tāpēc uzmanīgi ir jāieklausās sevī. 

 

Galvenais ir gribasspēks

Tas arī ir Palsmanes pamatskolā sarīkotā karjeras mēneša mērķis, - parādīt skolēniem to, cik dažādas ir profesijas, un iedrošināt, ka tajās  var strādāt ikviens neatkarīgi no tā, kur viņš tagad dzīvo – lielā pilsētā vai mazā lauku ciematā, skolēnus iedrošina  Ilva Pētersone, Palsmanes pamatskolas direktores vietniece ārpusklases darbā. Galvenais ir gribasspēks sapņu īstenošanā.

Skolā profesiju virpuli palsmaniešiem palīdzēja radīt arī Smiltenes tehnikums, Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Baiba Līviņa-Jarohoviča, grupas “Kreisais pagrieziens” mūziķis Dzintars Ziediņš, Palsmanes pamatskolas absolvente friziere Ilze Roķe un citi viesi. Tā, piemēram, ciemos ar trijiem rotveileriem ieradās Grund­zāles pamatskolas skolotājs Einārs Broms un viņa meita kinoloģe Dārta Broma. 

Palsmanes pamatskolas kolektīvs saka lielu paldies visiem, kuri atsaucās aicinājumam piedalīties karjeras nedēļā, it īpaši 2. klases skolnieka Tomasa Broma ģimenei, 1. un 3. klases skolēnu Agates un Valtera Roķu mammai Ilzei, 1. un 3. klases skolēnu Denisa un Tomasa vecākiem. Daļa no karjeras pasākumiem skolā tika īstenoti Eiropas Sociālā fonda projekta  “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, un izdevumus plānots segt no šā projekta