Taps māja gulbjiem

Katru gadu Rūjienas ielas mikrorajona dīķī mitinās gulbju pāris, kas priecē ne tikai vietējos, bet arī pilsētas viesus. Gulbji ir kļuvuši par Valkas mīluļiem un sava veida simbolu. Lai šiem skaistajiem putniem radītu piemērotu mājvietu, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6.b klases skolēni kopā ar vecākiem apņēmušies savai pilsētai izdarīt labu darbu – paši saviem spēkiem izgatavot pievilcīgu ūdenī peldošu māju.
Lai īstenotu šo ieceri, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6.b klase piedalījās vides iniciatīvas “100 darbi Latvijai” rīkotajā konkursā.
Vides iniciatīvas “100 darbi Latvijai” koordinatore Līga Ivanova informē, ka šis konkurss organizēts ar mērķi sapost Latviju simtgadei. Pirmajā posmā piedalījušies vairāk nekā 700 1. līdz 12. klašu skolēnu. Kopā saņemti 38 izstrādāti vides darbu projekti ar aprakstiem, vizualizācijām un telpiskiem maketiem. Izvērtējot darbu idejas un skiču kvalitāti, konkursa žūrija noteikusi trīs 1. posma laureātus, kas saņēma gardumu grozu no veikalu tīkla “Rimi”. 5. līdz 9. klašu grupā uzvaras laurus plūca Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6.b klase kopā ar audzinātāju Annu Meļķi.
L. Ivanova skaidro, ka līdz 2. maijam norisināsies konkursa 2. posms, kurā skolēni veiks sagatavošanas darbus un īstenos izstrādātās idejas, darbā iesaistot arī vecākus, vietējo pašvaldību un uzņēmējus. L. Ivanova norāda, ka skolēniem idejas īstenošanai naudas līdzekļi ir jāpiesaista pašiem.
6.b klases audzinātāja Anna Meļķe stāsta, ka gulbju mājas uzstādīšana plānota līdz putnu atlidošanai aprīlī. Lai taptu jaunā mājvieta, to skolā meistaros klases zēni kopā ar tēviem un darbmācības skolotāju Andreju Rāceni. Skolā ir pieejami nepieciešamie darbarīki, savukārt leņķa slīpzāģi sagādās tētis Ivars Stahovskis. Savukārt plostu, uz kura atradīsies gulbju māja, meistaros tētis Viktors Romans. Savu palīdzību ar kokmateriāliem skolēniem apsolījis vietējais kokapstrādes uzņēmums “Vārpas 1”.
Lai saprastu, kāda mājvieta ir vispiemērotākā, klase tikās ar Latvijā populāro ornitologu Andri Kleperu. Viņš bērniem ieteica, ka gulbju mājai ir jābūt stabilai pamatnei, kas darbojas kā plosts vai mākslīgā sala. Ir jāievēro arī viens gulbjiem specifisks noteikums, proti, šie putni no ūdens izkāpj lēzeni, tāpēc ir nepieciešamas trepītes vai laipiņa, kas savieno plosta pamatni ar ūdens virsmu. Pirms jaunās mājvietas apdzīvošanas gulbji vispirms novērtēs drošību, lai pie mājas netiktu klāt suņi, kaķi un lapsas, kā arī, lai pārāk tuvu nevar pienākt cilvēks. Skolēni nolēmuši gulbju māju uzstādīt netālu no gulbju ligzdošanas vietas.
Pirms darbu uzsākšanas 6.b klase tikās arī ar pašvaldības vadītāju Ventu Armandu Kraukli, pašvaldības arhitekti Līgu Šķepasti un Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītāju Inesi Vehi. A. Meļķe uzskata, ka šī tikšanās bijusi saturīga, jo par gulbju māju pēc uzstādīšanas rūpi turēs I. Vehi vadītā nodaļa. Skolēni iecerējuši arī svinīgu gulbju mājas atklāšanas pasākumu. Pie tā scenārija strādā klases meitenes kopā ar mammām.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19