Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Der zināt

Der zināt

Kā pareizi mājas apstākļos kopt orhidejas?

Biologi un puķkopji uzskata, ka falenopši, kas ir orhideju hibrīdi, ir piemēroti audzēšanai un turēšanai telpās. Tie viegli adaptējas no vieniem apstākļiem citos. Taču paši orhideju turētāji, kuriem istabās ir pat vairāki desmiti šo augu, novērojuši, ka ne vienmēr orhidejām patīk pārmaiņas.
Falenopši saglabā savu vietu arī pieredzējušu orhidejmīļu kolekcijās, kuri augstu vērtē šī orhideju paveida ilgo un ļoti skaisto ziedēšanu. Orhidejas zied ziemā, un ziedēšana var ilgt vairākus mēnešus. Labvēlīgos apstākļos orhidejas aug visu gadu, bet tās ir pastāvīgi jālaista un jāmēslo.
Falenopšiem vajag daudz gaismas un siltumu – to ideālā temperatūra ir 25 grādi. Puķes ir bagātīgi jāsalaista ar krāna ūdeni, var arī ar minerālūdeni. Galvenais augu ir nepārlaistīt – tas ir viens no veidiem, kā to nobeigt. Istabas orhidejas ir ļoti kāras uz mēslošanu, bet pārāk koncentrēts mēslojuma šķīdums var nopietni bojāt saknes, tādēļ jāmēslo zemā koncentrācijā, bet bieži.
Kad parādās mazās, jaunās saknītes un podā vairs nav vietas, augu ieteicams pārstrādīt. Pods jāizvēlas tieši tik liels, lai tajā satilptu auga saknes. Jāiegādājas orhidejām piemērots substrāts – tām patīk ūdeni labi novadošs substrāts, piemēram, vidēja izmēra priežu mizu gabaliņi.
Lai ierosinātu ziedēšanu, jāizvairās pakļaut falenopšus temperatūrai, kas zemāka par 18 grādiem. Ja jūsu falenopsis labi aug, taču nezied, vairumā gadījumu vaina ir nepietiekamā apgaismojumā. Rudenī un ziemā falenopšiem patīk atrašanās tiešā saulē dažas stundas dienā. Pēc ziedēšanas var atstāt ziedkātu nenogrieztu. Atsevišķos gadījumos kāts veidos atzarus, kas arī ziedēs. Tomēr tā nenotiek vienmēr. Citos gadījumos ziedkāts sakalst, un tad atliek to nogriezt līdz pašai lejai.
Uz nenogrieztiem vecajiem, bet dzīvajiem ziedkātiem var parādīties jauni stādiņi. Tie ir mātes auga kopijas. Kad stāds būs uzaudzējis saknītes, to var atdalīt no mātes auga un stādīt atsevišķā podā.  
Pērkot falenopšus lielveikalos vai tirdzniecības vietās, kur to vienuviet ir ļoti daudz, kā arī tuvumā ir vēl kādi citi augi, jāuzmanās no auga parazītiem. Parasti tās ir utis pelēcīgi baltā krāsā, kas uzmetas uz lapām un ziediem. Ja mājās ir vairākas orhidejas, utis var pāriet uz citiem augiem. Lai ar šiem kukaiņiem cīnītos, augu var apsmidzināt ar stiprāku alkoholisku dzērienu – degvīnu vai rumu.

Vai un kad ieviesīs e-nosūtījumu pie ārstiem?

Kaut arī e-nosūtījumu sistēmu bija plānots ieviest no šā gada 1. marta, bet, lai nerastos stresa situācija kā ar e-receptes un e-darbnespējas lapas lietošanu, elektroniska nosūtījuma pie ārsta jeb e-nosūtījuma lietošana obligāta būs no 2019. gada 1. janvāra. E-nosūtījuma ieviešana šā gada laikā notiks pakāpeniski. Pirmajā posmā plānots aktīvi iesaistīt ģimenes ārstus, pacientiem izrakstot e-nosūtījumus. Vienlaikus ģimenes ārsti būs aicināti sniegt viedokli un priekšlikumus iespējamiem e-nosūtījuma uzlabojumiem. Otrajā posmā e-nosūtījumu apstrādē tiks iesaistīti ārstniecības iestāžu klientu un pacientu reģistratori, savukārt trešajā posmā – ārsti speciālisti, ziņo “Lvportals.lv”.
Sadarbībā ar iesaistītajām pusēm tiks precizēta kārtība izņēmuma gadījumiem, kuros nosūtījumu aprite var notikt papīra formātā.
Šogad medicīnisko nosūtījumu pacientam turpinās izsniegt papīra formā, taču trim iestādēm – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai – termiņš ieviests ātrāk – 31. augusts.
Elektroniskais nosūtījums samazinās papīra dokumentācijas apjomu veselības aprūpē un padarīs veselības aprūpes būtisku posmu caurskatāmāku, uzsver Veselības ministrija.

Kur var apgūt daiļslidošanu un kādi ir noteikumi, lai bērns nākotnē kļūtu šā sporta profesionālis?

Daiļslidošanas skolu pārstāvji visā pasaulē pauž viedokli, ka šis sporta veids savā popularitātē uzņem apgriezienus. Treneri norāda, ka labākais vecums, lai sāktu nodarboties ar daiļslidošanu, ir pieci gadi – tad mazulis iemācījies pietiekami labi noturēt līdzsvaru un kontrolēt ķermeņa koordināciju un izpildīt sarežģītākus uzdevumus ar savu ķermeni, kas šajā sporta veidā ir noteicošais. Taču var arī sākt apmācīt bērnus no trim gadiem. Vēlākais slieksnis profesionālās daiļslidošanas uzsākšanai – septiņi gadi, lai bērns līdz desmit gadu vecumam varētu apgūt elementus, bet vēlāk slīpēt savu meistarību. Šajā vecumā vēl bērniem vieglāk ir pārvarēt bailes no sarežģītu elementu apguves.
Kaut arī pastāv uzskats, ka Latvijā ir ierobežoti apstākļi, lai ar daiļslidošanu nodarbotos profesionāli, tomēr ļoti daudzi vecāki bērnus uz daiļslidošanu ved, lai vismaz kaut nedaudz iepazītu skaisto un vienlaikus sarežģīto, kā arī dārgo sporta veidu.
Jārēķinās, ka nodarbības Latvijā pārsvarā notiek Rīgā un Ozolniekos. Ja ir vēlme ar sporta veidu nodarboties profesionāli, jāmeklē iespējas apmeklēt nometnes vai nodarbības pie treneriem ārvalstīs. Jārēķinās ar inventāra izmaksām – slidas vien var izmaksāt vairākus simtus eiro, profesionāļi slido ar pat vairākus tūkstošus dārgiem apaviem. Tas pats attiecas uz speciālo apģērbu. Savukārt jāņem vērā arī tas, ka Latvijā ir vien daži veikali, kur to iegādāties vai pasūtīt. Treniņi maksā ap simt eiro mēnesī.
Daiļslidošanas skolas Rīgā savā interneta mājaslapā norāda, ka, kļūstot par labāko skolā, iespējams iegūt ceļojumu uz Olimpiskajām spēlēm un kļūt par pasaulslavenu daiļslidotāju.
Skolu pārstāvji norāda, ka daiļslidošana būs piemērota bērniem, kurus daba apveltījusi ar kustīgumu un lokanību, kuriem piemīt ritma izjūta un artistiskums, nav veselības problēmas, piemēram, pārmērīgs kaulu trauslums, kuri labi panes aukstumu, kā arī – pats galvenais – patīk slidot. Treneri gan uzsver: ja bērnam nepatīk slidot un viņš nevēlas nodarboties ar slidošanu, tad labāk vecākiem neuzstāt uz savu gribu, atceroties, ka atvasei nevar uzspiest piepildīt vecāku neīstenotos sapņus.