Stājas spēkā būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā
No šodienas, 24. maija, ir spēkā būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā, kuru īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM. Pateicoties izmaiņām, saimniecības lauksaimniecības zemi ar atvieglotiem nosacījumiem varēs iegādāties arī situācijās, kuras iepriekš neļāva pretendēt uz šīs programmas atbalstu.
Pirmkārt, lai saņemtu finansējumu zemes iegādei, turpmāk tiks vērtēti saimniecības ienākumi no hektāra (minimums – 285 eiro) par vienu no pēdējiem diviem gadiem, nevis tikai pēdējo gadu. Iepriekš plūdu, sausuma un citu neizbēgamu dabas apstākļu ietekmē daudzas saimniecības nevarēja izpildīt prasības un izmantot zemes iegādes programmu. Tagad viena neveiksmīga sezona neizslēgs lauksaimnieku no zemes iegādes programmas.
Otrkārt, būtisks uzlabojums ir ienākumu uz hektāru sliekšņa samazināšana bioloģiskajiem lauksaimniekiem, kuriem ražošanas specifikas dēļ šobrīd bija mazas iespējas izmantot programmas atbalstu. Bioloģiskajiem lauksaimniekiem kā minimālais ienākumu slieksnis noteikts 200 eiro no hektāra līdzšinējo 284 eiro vietā.
Treškārt, jaunums ir arī ienākumu nevērtēšana pirmos trīs gadus par zālāju platībām, uzsākot gaļas šķirnes liellopu audzēšanu, un par jauniem ilggadīgajiem stādījumiem, piemēram, ogulāju audzētājiem, kuriem objektīvu iemeslu dēļ sākotnēji nav ienākumu, un attiecīgi nebija iespējams izmantot atbalstu zemes iegādei.
Bez tam - tiek ieviesta jauna atbalsta saņēmēju grupa – jaunie lauksaimnieki vecumā virs 40 gadiem, kas arī varēs izmantot jaunajiem lauksaimniekiem zemes iegādei paredzētos atvieglojumus. Personai jābūt uzsākušai darbību pēdējo 18 mēnešu periodā vai jābūt atbilstošiem plāniem, kā arī jābūt atbilstošai izglītībai. Līdz šim uz personām virs 40 gadiem, pat ja lauksaimnieciskā darbība uzsākta pavisam nesen, tika attiecināta minimālo ienākumu no hektāra prasība, un tas apgrūtināja finansējuma saņemšanu.
Tāpat turpmāk ar programmas atbalstu iegādāto zemi varēs pārdot, piemēram, lai iegādātos līdzvērtīgu vai ražošanai izdevīgākā vietā esošu lauksaimniecības zemes īpašumu.
22. maijā valdība arī piešķīra programmas finansēšanai papildu 10 miljonus eiro.
Nepilnu sešu gadu laikā lauksaimnieki ar programmas atbalstu lauksaimnieciskajai ražošanai ir iegādājušies jau aptuveni 33 tūkstošus hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes kopumā par 68 miljoniem eiro. No kopējā ar programmas finansējumu iegādātā zemes apjoma 12% ir iegādāti Rīgas reģionā, Vidzemē – 15%, Latgalē – 21%, Kurzemē – 24%, Zemgalē 28%. Populārākais zemes iegādes mērķis ir graudkopība, augkopība – 58%, kam seko lopkopība (28%) un jauktā lauksaimniecība (14%). Jaunie lauksaimnieki iegādājušies 8% no kopējā ar programmas finansējumu iegādātā zemes apjoma jeb aptuveni 2700 hektārus zemes. ALTUM īsteno lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmu kopš 2012. gada.
Vienlaikus, pamata nosacījumi lauksaimniecības zemes iegādei ar mērķi ražot lauksaimniecības produkciju paliek nemainīgi: aizdevuma līdz 430 tūkstošiem eiro atmaksas termiņš līdz 30 gadiem; procentu likmi veido fiksētā daļa 2,2% gadā un mainīgā daļa; aizdevuma summa nevar pārsniegt 300% no iegādājamās zemes platības tirgus vērtības.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19