„Ar velo pa Vidzemi un Dienvidigauniju”
Š. g. 10. septembrī viesnīcā „Tigra" (Priekuļu novads) notika Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības projekta „Ar velo pa Vidzemi un Dienvidigauniju" uzsākšanas sanāksme un preses konference.
Sanāksmi atklāja Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, kam sekoja LR Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas valsts sekretāres Laimdotas Straujumas, LR Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāra Artūra Bergholca un Vidzemes Plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja Nikolaja Stepānova uzrunas, uzsverot šāda veida un mēroga projekta un velotūrisma attīstības nozīmi, kā arī vēlot veiksmi esošā un turpmāko projektu realizācijā.
Piedaloties Igaunijas un Latvijas tūrisma nozares pārstāvjiem, turpinājumā Valgas apriņķa vecākā vietas izpildītājs Kalev Härk sanāksmes dalībniekus informēja par abu valstu sadarbību tūrisma jomā, bet ar projekta izaicinājumiem, iespējām, plānotajām aktivitātēm un rezultātiem klātesošos iepazīstināja Vidzemes Tūrisma asociācijas (VTA) valdes priekšsēdētājs un projekta vadītājs Raitis Sijāts.
K. Härk uzsvēra, ka, tā kā šobrīd abas valstis ir ES dalībvalstis un viena no to pilsoņu pamattiesībām paredz brīvu preču un iedzīvotāju kustību, tad ar šī projekta palīdzību tiks nojauktas „kultūras un ekonomisko attiecību robežas". Tomēr velotūrisma attīstība ir pakārtota un iespējama tikai līdz ar pārējās tūrismam tik ļoti svarīgās infrastruktūras, t.i. dzelzceļa, autoceļu infrastruktūras sakārtošanu.
Savukārt R.Sijāts savā runā informēja par projekta idejas rašanos un tā ieviešanu turpmāko 18 mēnešu laikā, kad Latvijas teritorijā vien tiks uzstādītas 459 norādes, 36 informatīvie stendi un kartes, 111 velostatīvi, kā arī tiks izstrādāti tehniskie projekti veloceliņiem (ar kopējo garumu 21,9 km Vidzemes pašvaldībās), 2 tiltiņiem, un Vidzemes pašvaldībās kopā tiks izveidotas 17 jaunas atpūtas vietas.
Velotūristu ērtībai plānots izdot arī ceļvežus un kartes 7 valodās, kā arī VTA mājaslapā nodrošināt informāciju par velotūrisma iespējām Vidzemē un Dienvidigaunijā un iespēju lejupielādēt kopējo velomaršrutu un atsevišķus tā posmus GPS formātā.
Savukārt tūrisma, un jo īpaši - velotūrisma, ekspertiem un plānotājiem tiks organizēts mācību brauciens uz Somiju, apmācību semināri un pieredzes apmaiņas braucieni Latvijā un Igaunijā. Minēto pieredzes apmaiņas braucienu galvenā mērķauditorija ir tūrisma uzņēmēji, kas, gūstot jaunas zināšanas, prasmes un pieredzi, tādējādi veicina konkurētspēju , ļauj dažādot pakalpojumus, uzlabot kvalitāti, kā arī veicina vēl ciešāku sadarbību starp uzņēmējiem ne tikai savstarpēji Vidzemes reģionā, bet arī starp Vidzemi un Dienvidigauniju.
Turklāt sekmīga un ilgstoša sadarbība tika minēta arī citu pārstāvju runās kā viens no veiksmīgas tūrisma nozares un tajā paredzēto projektu attīstības stūrakmeņiem.
Prezentācijā par velotūrisma attīstību Latvijā uzmanība tika vērsta uz šīs tūrisma jomas fragmentāro attīstību valstī - velotūrisma infrastruktūra un velotūrisma produkti tikuši attīstīti galvenokārt dažādu struktūrfondu finansēto projektu ietvaros, minot vairākus labus piemērus, tostarp arī reģionu un pārrobežu līmeņa projekti (piemēram, „Eiroreģions „Ezeru zeme"", „Baltic Sea Cycling" u.c.).
Turklāt arī tūrisma uzņēmēji, tūrisma informācijas centri un arī aizsargājamo dabas teritoriju administrācijas pēc savas iniciatīvas uzsāka īsāku un garāku velomaršrutu izveidi. Jāuzsver Eiropas mēroga velomaršrutu tīkla EuroVelo idejas nozīme velomaršrutu un infrastruktūras izveidē Latvijā - līdz ar ideju par vairākas valstis savienojoša maršruta izveidi Eiropā, arī Latvijā tika uzsākts attīstīt vietēja un reģionāla mēroga velomaršrutus, kas galvenokārt domāti vietējiem tūristiem.
Salīdzinoši zemo ārvalstu viesu aktivitāti var skaidrot gan ar neuzdrīkstēšanos izmantot esošo transporta infrastruktūru, gan informācijas un norāžu velobraucējiem un saistošu velotūrisma produktu trūkumu Latvijā. Jāņem vērā, ka ar šī projekta palīdzību tiks risināta daļa šo problēmu reģionā.
Sabiedriskās organizācijas „Vänta Aga" velobraucēju kluba vadītājs Rein Lepik, informējot par velotūrisma attīstību Igaunijā, uzsvēra privātās iniciatīvas nozīmi velomaršrutu izveidē un idejas attīstībā, jo sākotnēji Igaunijā maršruti tika izveidoti bez ārējā finansējuma un tikai šaurā entuziastu lokā. Iepazīstinot ar esošo situāciju šajā jomā Igaunijā, īpaši tika norādīts uz pastāvīgas un noturīgas sadarbības starp iesaistītajām institūcijām izveidi, lai veicinātu arī rezultātu, t.i., velomaršruta infrastruktūras, turpmāko pastāvēšanu.
Ņemot vērā identificētos šķēršļus velotūrisma attīstībai, Vidzemes Tūrisma asociācija kā projekta vadošais partneris un galvenais tūrisma ekspertu un plānotāju apvienotājs Vidzemē ar šī projekta palīdzību plāno veicināt tūrisma attīstību reģionā.
Tādējādi tiek plānots paplašināt tūrisma iespējas Vidzemes reģionā, uzlabot un sakārtot tūrisma infrastruktūru, kā arī izglītot tūrisma jomā strādājošos, nozares ekspertus un politikas plānotājus. Velotūrisma attīstība reģionā sniedz iespēju vietējiem uzņēmējiem paplašināt uzņēmējdarbību, piesaistīt papildu tūristus, kā arī nedaudz pagarināt tūrisma sezonu (riteņbraukšana iespējama jau no agra pavasara līdz vēlam rudenim, tādējādi izbaudot arī dažādo gadalaiku ainaviskās dažādības).
Projekta tiešā mērķauditorija ir reģiona iedzīvotāji un viesi, kam tiek radīts jauns, pārdomāts un interesants velomaršrutus ar izsmeļošu vizuālo informāciju dabā, drukātā un digitālā veidā; ir sakārtota vide velobraucējiem, un, līdz ar jauno tūrisma produktu, tiek radīti apstākļi vietējās uzņēmējdarbības aktivizēšanai.
Savukārt projekta netiešā mērķauditorija ir reģionu tūrisma speciālisti, kas palielina zināšanas, iegūst pieredzi velotūrisma produkta veidošanā un tā popularizēšanai; reģionu tūrisma uzņēmēji, kas iegūst zināšanas velotūristam draudzīga servisa, piedāvājuma veidošanā; abu valstu tūrisma speciālisti iegūst visaptverošu materiālu par velotūrisma produkta, piedāvājuma veidošanu (rokasgrāmata, konference); reģionu vietējie politiķi - iegūst informāciju par tūrisma piedāvājumu un jaunizveidoto maršrutu reģionā (pieredzes apmaiņa reģionos, konference), savukārt ar žurnālistu un tūrisma aģentūru darbinieku palīdzību tiek izplatīta informācija par jaunu velotūrisma maršrutu.
Lielākais un redzamākais pasākums projekta un tā rezultātu popularizēšanai ir velomaratons, ko plānots organizēt projekta noslēgumā (orientējoši - 2010. gada vasara). Tas būs pasākums, kurā 14 dienu garumā plānots veikt 1000 km distanci Vidzemes un Dienvidigaunijas reģionos, piedaloties veloentuziastiem, projekta pārstāvjiem, žurnālistiem un tūroperatoriem.
Visi sanāksmes dalībnieki uzsvēra, ka abām valstīm ir visi priekšnoteikumi, lai sekmīgi izveidotu jaunu velotūrisma produktu, t.i. skaista un neskarta daba, atbilstošs reljefs (nav ļoti kalnains apvidus, ainavu dažādība), bagātīgs kultūrvēsturiskais mantojums, ar katru gadu arī pieaug velobraucēju skaits, iedzīvotāju apziņa par veselīgu dzīvesveidu, dabai draudzīgu attieksmi un vēlme izzināt savu valstu tūrisma piedāvājumu.
Darba pakete (WP)
Aktivitātes/ rezultāti
Mērķauditorija
WP 1 – Projekta vadība un koordinēšana
Izveidota Vadības komiteja, Projekta ieviešanas grupa, Projekta vadības vienība
Projekta partneri un iesaistītās puses
WP 2 – Plānošana un sadarbība
Velomaršruta plānošana un izstrāde (Darba grupā 10 Latvijas un 10 Igaunijas tūrisma eksperti un plānotāji)
Tūristi, uzņēmēji
Rokasgrāmata par velotūrisma attīstību izstrāde (1500 eks., LV un EE valodā)
Velomaršruta lietotāji, uzņēmēji
6 tematiskās darba sanāksmes Latvijas un Igaunijas pārstāvjiem par velomaršrutu marķēšanu, mārketingu, velotūrisma attīstību, velomaršrutu infrastruktūras attīstība, velotūrisma produktu izveide u.c.
Uzņēmēji, tūrisma nozares eksperti
2 dienu pieredzes apmaiņas braucieni Latvijā un Igaunijā (30 dalībnieki no Latvijas, 30 dalībnieki no Igaunijas)
Pašvaldību pārstāvji, uzņēmēji, tūrisma eksperti
3 apmācību semināri Latvijā (150 dalībnieki)
Uzņēmēji
Mācību brauciens uz Somiju 8 – 10 personām) par liela mēroga velomaršrutu izstrādi un uzturēšanu
Tūrisma eksperti un plānotāji
Velomaršruta testēšana un ieteikumu izstrāde, GPS koordināšu uzmērīšana
Tūrisma eksperti un plānotāji, velotūristi
Noslēguma konference Valgā par velotūrisma attīstību (100 dalībnieki)
Pašvaldību pārstāvji, uzņēmēji, tūrisma eksperti, u.c.
WP 3 – Infrastruktūras attīstība
Veloceliņu tehnisko projektu izstrāde - 21,9 km (LV) un 24,5 km (EST);
Velomaršruta lietotāji
Tiltiņu tehnisko projektu izstrāde (2 – LV);
Velomaršruta lietotāji
Atpūtas vietu tehnisko projektu izstrāde (2 – EST);
Velomaršruta lietotāji
Atpūtas vietu izveide – 17 (LV) un 36 (EST);
Velomaršruta lietotāji
Norāžu uzstādīšana velomaršruta marķēšanai (459 – LV, 618 – EST);
Velomaršruta lietotāji
Informatīvo stendu un karšu uzstādīšana (36 – LV, 26 – EST);
Velomaršruta lietotāji
Velostatīvu uzstādīšana (111 – LV, 141 – EST)
Velomaršruta lietotāji
WP 4 – Mārketings un veicināšana
Velomaršruta logo izstrāde
Tūristi, vietējie iedzīvotāji
Informatīvs buklets par projektu latviešu un igauņu valodā (2000 eks.)
Projekta partneri, uzņēmēji, u.c. iesaistītās puses
Jaunas sadaļas (par projektu un par velotūrismu) izveide portālā www.vidzeme.com un http://southestonia.info
Vietējie iedzīvotāji, tūristi, uzņēmēji, tūrisma eksperti un plānotāji
Dalība 7 tūrisma gadatirgos (Rīga, Tallina, Tartu, Viļņa, Helsinki, Hamburga, Utrehta)
Uzņēmēji, VTA, TAVA, tūrisma eksperti un plānotāji, tūroperatoru pārstāvji
Stenda sagatavošana tūrisma izstādei „Balttour 2010”
Uzņēmēji, tūristi, tūrisma eksperti un plānotāji
Velomaršruta kartes izstrāde 7 valodās, 92000 eks. (LV, EE, LT, RUS, ENG, GER, FIN),
Tūristi
14 dienu velomaratons (1000 km) Vidzemē un Dienvidigaunijā
Žurnālisti, tūroperatoru pārstāvji, velobraucēji u.c.
Velomaršutu ceļvedis – 7 valodās, 44000 eks. (ENG, RUS, GER, LT, EE, LV,FIN)
Tūristi
Tabula Nr. 2 – Norāžu, informācijas stendu, velostatīvu skaits dalījumā pa vietējām pašvaldībām
Administratīvā vienība - partneris
Norādes
Informatīvie stendi un kartes
Velostatīvi
Valkas rajona pašvaldības
11
4
37
Cēsu rajona pašvaldības
68
6
5
Siguldas novads
50
3
10
Mālpils pagasts
25
2
0
Ogres rajona pašvaldības
50
5
28
Madonas rajona pašvaldības
125
1
6
Gulbenes rajona pašvaldības
50
14
16
Alūksnes rajona pašvaldības
80
1
9
Kopā (LV):
459
36
111
Jõgeva County
3
10
Põlva County
5
26
Tartu County
6
65
Valga County
6
26
Viljandimaa
3
0
Võrumaa
2
14
Kopā (EST):
618
26
141
Pavisam kopā:
1077
61
252
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19