Ziemellatvija.lv ARHĪVS

AKCIJA: Abonē laikrakstu "Ziemeļlatvija" un saņem 2 ielūgumus uz koncertu!

Ance Andrējeva-Empele

2018. gada 3. septembris 15:59

82
AKCIJA: Abonē laikrakstu "Ziemeļlatvija" un saņem 2 ielūgumus uz koncertu!

Abonē laikrakstu "Ziemeļlatvija" līdz gada beigām (3 mēnešiem) šīs nedēļas laikā, no 3. līdz 7. septembrim, un saņem divus ielūgumus uz Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra un kora sezonas atklāšanas koncertu Valkas pilsētas kultūras namā 27. septembrī plkst. 19. 

Akcija, abonējot "Ziemeļlatvijas" redakcijā Valkā, Rīgas ielā 25, un Smiltenē, Kalna ielā 8. Kontaktinformācija par abonēšanu Valkā – 64 781 276, Smiltenē – 64 720 250. 27.septembrī plkst.19.00 Valkas pilsētas kultūras namā notiks Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncerts.

20180903-1608-afisas-lv-2.jpg

Programmā Karla Marijas fon Vēbera Uvertīra operai Oberons, Pētera Plakida Vēl viena Vēbera opera klarnetei un orķestrim, Jura Karlsona Magna opera Domini solistiem, korim un orķestrim, Ludviga van Bēthovena Fantāzija do minorā klavierēm, korim un orķestrim, solists - viens no Latvijas redzamākajiem un atraktīvākajiem pianistiem - Andrejs Osokins.

JVLMA simfoniskā orķestra koncertu regulārie klausītāji ir pārliecinājušies par šī kolektīva repertuāra daudzveidību. Pēdējā laika koncertprogrammas aptver plašu ārzemju mūzikas panorāmu, bet tikpat kupli repertuārā tiek pārstāvēta arī latviešu skaņumāksla – no augstskolas dibinātāja un patrona Jāzepa Vītola hrestomātiski pazīstamajiem darbiem līdz pat studentu jaundarbiem.

Sezonas pirmajā vokāli simfoniskajā programmā izvēlēti vēl klasiski, bet tomēr vācu romantisma un novatorisma caurstrāvoti simfoniskās mūzikas paraugi, kā arī divu latviešu komponistu muzikāli krāsaini skaņdarbi. Koncerta turpinājumā skanēs latviešu komponista un bijušā Mūzikas akadēmijas profesora Pētera Plakida dzirkstoši asprātīgā parodija " Vēl viena Vēbera opera " klarnetei un orķestrim par vācu romantiskās operas aizsācēja Kārļa Marijas Vēbera operu tēmām. Tajā komponists apvienojis operas un koncerta žanru, uzticot klarnetei galveno lomu. 

Koncerta otrajā daļā orķestrim pievienosies jauktais koris, atskaņojot latviešu komponista, arī Mūzikas akadēmijas profesora Jura Karlsona 1989. gadā sacerēto kantāti Magna Opera Domini - gaiša mirdzuma, cildenas jūsmas un gara pacilājuma caurvīta kompozīciju. Tās pamatā likts 110. psalms, kura vārdi – Lieli ir Tā Kunga darbi. Komponista mūzika balstās uz emociju kā apgarota intelekta izpausmi, uz loģiku un sistēmu, kur nav emocijas bez argumenta. 

Īsteni iespaidīgā Ludviga van Bēthovena Fantāzija do minorā klavierēm, korim un orķestrim piešķirs visam pasākumam nepieciešamo dramaturģisko noapaļojumu un būs labs muzikālais ievadījums jaunajai sezonai. 

Taujāts par iespaidiem, pianists Andrejs Osokins atklāj, ka viņa repertuārā jau ir visi Bēthovena koncerti klavierēm ar orķestri un šī Fantāzija tiek apgūta īpaši šim sezonas atklāšanas koncertam. Tas ir interesants izziņas process, jo katrs Bēthovena skaņdarbs ir kā nākamais solis uz jauniem atklājumiem, katrs darbs ir ļoti oriģināls gan pēc savas uzbūves, gan izpildītāju sastāva, gan idejas, kā šajā Fantāzijā, kura ir kā priekšvēstnesis Devītās simfonijas finālam Oda priekam - šodienas Eiropas Savienības himnai.

Latviešu pianists Andrejs Osokins plūcis laurus pasaules nozīmīgākajos pianisma konkursos, tostarp Artura Rubinšteina Starptautiskajā pianistu konkursā Telavivā, Longas - Tibo starptautiskajā konkursā Parīzē, Līdsas Starptautiskajā pianistu konkursā un Karalienes Elizabetes Starptautiskajā pianistu konkursā Briselē. Saņēmis arī Latvijas Lielo mūzikas balvu 2008. Kritiķu vērtējumā pianistam piemīt “hipnotizējoša personības pievilcība, plaša un ekspresīva skaņu krāsu palete, kā arī neparasti pārliecinoša dažādu mūzikas stilu izjūta”.

Pianista pēdējo koncertdzīves spilgtāko notikumu vidū bijusi atgriešanās Berlīnes Filharmonijā ar Pētera Čaikovska 1. klavierkoncertu; uzstāšanās ar orķestri Kremerata Baltica Frankfurtes Alte Oper koncertzālē; Sergeja Rahmaņinova 2. klavierkoncerta atskaņojums ar diriģentu Vladimiru Fedosejevu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri; koncerts Trīs Osokini operā: jaunā programma Latvijas Nacionālajā operā; viesošanās leģendārajā Berlīnes Konzerthaus kopā ar Georgiju Osokinu, atskaņojot S. Rahmaņinova klavierkoncertus; solo koncerts Milānas La Verdi koncertzālē. Ierakstīti un izdoti divi solo albumi. Kopā ar pianisti, dziedātāju Katrīnu Gupalo radīta koncertizrāde “100 gadi ar Piafu”, kas jau izskanējusi 17 koncertzālēs visā Latvijā un Somijā, iegūstot lielu klausītāju mīlestību, kā arī džeza teātra izrāde Pēc pusnakts/After Midnight, kas kopš pirmizrādes 2017. gada 14. februārī Liepājas koncertzāles Lielais dzintars Lielajā zālē jau izrādīta lielākajās koncertzālēs un kultūras centros visā Latvijā, kā arī Londonā Lielbritānijā. 2018. gada pavasarī Andrejs Osokins kopā ar Katrīnu Gupalo ar koncerttūri No Baltijas uz Atlantiju viesojās lielākajās ASV pilsētās, kur izpildīja latviešu un amerikāņu komponistu kamermūziku un populāras melodijas, savukārt maijā Andrejam Osokinam tika pasniegts Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas goda apbalvojums, ieceļot pianistu par Akadēmijas Asociēto biedru.

Koncertu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un izdevniecība Musica Baltica.