Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Mērķtiecīgi virzās uz priekšu

Santa Sinka

2018. gada 7. septembris 09:16

321
Mērķtiecīgi virzās uz priekšu

Smiltenes vidusskolā uzsākts trešais mācību gads, tajā mācās 975 skolēni, no tiem 130 – pirmsskolā. Šī ir lielākā skola Vidzemē un Latvijas simts labāko skolu topā ierindojusies starp valsts ģimnāzijām, pilsētu ģimnāzijām un vidusskolām, ieņemot augsto 69. vietu. Izglītības iestādes vadība ir gandarīta, jo kopumā aiz Smiltenes vidusskolas ir palikušas vismaz 230 skolas.

Intervijā “Ziemeļlatvijai” Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina atklāj, ka, iesoļojot trešajā mācību gadā (pēc skolu apvienošanas – redakcijas piezīme), jūtas drošāk, domājot gan par katra skolotāja, gan skolēna izjūtām. Drošības sajūtu sniedz arī vecāku labās domas un  viņu klātbūtne skolā. Vienlaikus direktore atzīst, ka būt tik lielu pārmaiņu laikā ir arī sarežģīti.

- Kādas ir lielākās pārmaiņas un izaicinājumi šajā mācību gadā?
- Šobrīd Smiltenes vidusskolā ir uzsākts pārbūves projekts, līdz ar to redzam, ka viena daļa no skolas ir demontēta. Mēs dzīvojam divās atsevišķās Dakteru ielas ēkās, tas, protams, rada loģistikas problēmas. Skolēni šobrīd ir informēti, kā notiek mācību process. Problēma ir tā, ka šobrīd pietrūkst mācību kabinetu, jo skolēnu skaitliski ir daudz. Bet labā ziņa ir tā, ka, sapulcēs informējot par šo situāciju, vecākiem nebija iebildumu, viņi izturējās ar sapratni. Arī skolēni šobrīd to uztver kā pārmaiņu laiku un izaicinājumu labā nozīmē. Protams, jārēķinās ar to, ka varētu būt kaut kādas neērtības, plānojot darbu, jo mums efektīvi ir jāizmanto divas ēkas, kas šobrīd ir Dārza un Dakteru ielā, lai šiem bērniem nodrošinātu kvalitatīvu mācību procesu. Šobrīd tas mums izdodas veiksmīgi.
Līdz ar demontāžas darbiem sabiedrībā ir arī daudz emocionālu pārdzīvojumu, taču mēs mērķtiecīgi virzāmies uz priekšu. Jau šobrīd ir sakārtots sporta laukums, un ceram, ka nākamā gada septembrī būs jaunais internāts.

- Ik gadu septembrī kādam bērnam šī ir pirmā Zinību diena, kā ir ar skolotājiem?
- 2018./2019. mācību gadā Smiltenes vidusskolā darbu uzsāka jauna ekonomikas skolotāja Evita Eglīte, kura apņēmusies skolēnus arī iesaistīt projekta “Esi līderis” aktivitātēs. Evita iepriekš strādājusi vairākās augstskolās. Otra jaunā kolēģe ir matemātikas skolotāja Signe Vovere, viņa ir arī 10. klases audzinātāja. Signe savulaik mācījusies Smiltenē, vēlāk studējusi pedagoģiju un strādājusi Rīgā par matemātikas skolotāju. Priecājamies, ka skolā ienāk jaunie, tas ir labs papildinājums mūsu stabilajam kolektīvam.
Šo divu gadu laikā skolotājiem stabilizējušās slodzes, ir vēl kāds, kurš strādā ārpus skolas, bet tas tikai tādēļ, ka kolēģi no citām izglītības iestādēm to lūdz. Nav noslēpums, ka lauku skolās trūkst darbaspēka, un mums Smiltenes novadā ir jāatbalsta vienam otru.
Meklējot risinājumus kvalitatīvam mācību procesam, mēs dažādā veidā pārkārtojam savu darbu, liekot akcentu uz individuālu pieeju skolēniem, konsultācijām, kā arī strādājot ar skolotājiem mazākās grupās, lai lielāku uzmanību veltītu tiem bērniem, kuriem šobrīd mācībās klājas grūtāk.

- Tas nozīmē, ka šogad akcentētā izglītības virzība ir uz katra bērna individuālo sasniegumu?
- Tieši tā, tas ir īpašais šajā mācību gadā, pie kā pedagoģiskajā sēdē strādājām kopā ar kolēģiem un par ko sapulcē stāstīju vecākiem. Kopā ar atbalsta personālu meklēsim iespējas un risinājumus, kā bērniem palīdzēt sagatavoties mācību darbā, iejusties klases kolektīvā, apzināties vērtību sistēmu, kā arī piedāvāt iespējas, ko skolā var apgūt papildu ikdienas darbam. Svarīgi ir attīstīt katra bērna spējas. Mēs ļoti vēlamies iedot bērniem pēc iespējas vairāk, tāpēc šajā mācību gadā piedāvājam daudz dažādu, tostarp jaunu, pulciņu. Būs gan ģitāristu ansamblis, gan tautisko deju pulciņš, gan arī nodarbības, kurās skolēni mācīsies, kā apskaņot un gaismot pasākumus. Tāpat būs iespēja padziļināti apgūt matemātiku, ķīmiju, datoriku un daudz ko citu.

- Zināms, ka uz skolu savus bērnus visbiežāk pavada jaunāko klašu vecāki, cik kopumā svarīga ir sadarbība ar visu vecumu bērnu ģimenēm?
- Skolas darbam ir jābūt ļoti savītam kopā ar to, ko vecāki sagaida no izglītības. Tajā pašā laikā jāpieņem lēmumi, lai tie būtu jēgpilni un mērķtiecīgi, balstīti uz kompetenču pieejas pamatnostādnēm.
Viena no tradicionālajām sadarbības metodēm ir vecāku sapulces pie klašu audzinātājiem un priekšmetu skolotājiem. Darbojas arī skolas padome, kurā piedalās vecāku pārstāvji no katras klases. Padomes tikšanās reizēs vecāki izsaka priekšlikumus, uzmundrinājuma vai vēlējuma formā pasaka, ko skolai darīt nākotnē. Tāpat arī informējam vecāku padomi par to, kā tiek veidots un plānots budžets, kā tas tiek izlietots, kopā pārrunājam par infrastruktūras attīstību. Tā ir mūsu līdzšinējās sadarbības forma.
Šajā mācību gadā plānotas individuālas sarunas sākumskolas skolēnu vecākiem ar skolotājiem. Ļoti svarīgi ir atrast brīdi sarunai par bērnu, lai apzinātu, ko skola vēl papildus var dot bērnam un ko vecāki no mums sagaida. Visus vecākus arī aicināšu apmeklēt kādu no atklātajām sadarbības stundām, lai būtu mazāk jautājumu par kaut ko nesaprastu, lai vecāki zinātu to, kas notiek mācību procesā un ārpusstundu darbā.
Vēlos piebilst, ka notiks arī vecāku anketēšana. Pērn anketējām skolotājus par vadības darbu un skolēnus par skolotāju darbu.

Uzziņai
Fakultatīvās nodarbības un pulciņi 2018./2019. mācību gadā Smiltenes vidusskolā:
vizuālās mākslas un dabaszinību pulciņš 1. līdz 4. klašu skolēniem
teātra pulciņš 1. līdz 4. klašu skolēniem
sporto visa klase – 2.a klase
koris 1. līdz 4. klašu skolēniem
ansamblis 1. līdz 4. klašu skolēniem Dārza un Dakteru ielas ēkās
matemātika 1. līdz 4. klašu skolēniem
koris 1. līdz 4. klašu skolēniem Rīgas ielas ēkā
robotika 1. līdz 4. klašu skolēniem Rīgas ielā
datorika 1. līdz 4. klašu skolēniem Rīgas ielā
florbols 4. līdz 9. klašu skolēniem
vācu valoda klašu grupām, kurām ir interese
grupa “Okay”
ģitāristu ansamblis 1. līdz 12. klašu skolēniem
tautisko deju pulciņš
padziļināta matemātika 8. līdz 12. klašu skolēniem
jauniešu pašaudzināšanas programma “Award” 7. klašu skolēniem
teātra pulciņš 8. līdz 12. klašu skolēniem
ārpusstundu matemātika 7. līdz 8. klašu skolēniem
praktiskā ķīmija 8. līdz 9. un 10. līdz 12. klašu skolēniem
vokāli instrumentālais ansamblis
mājturība un tehnoloģijas 7. līdz 9. klašu zēniem
pasākumu apskaņošana un gaismošana 6. līdz 9. klašu skolēniem