Aptauja: metāllūžņus nodod biežāk, nekā dodas ceļojumā
Izrādās, ka ceļojumu somas kravājam retāk, nekā parūpējamies par metāla atkritumu šķirošanu un nodošanu, – to apliecina uzņēmuma „Tolmets” veiktā aptauja par cilvēku zināšanām un attieksmi pret metāllūžņu nodošanu.
Aptaujas rezultāti liecina, ka teju katrs otrais jeb 46% iedzīvotāju pēdējo divu gadu laikā ir nodevuši metāllūžņus un to nodošanas regularitāte variē no vienas reizes (26%) līdz pat vairāk nekā piecām reizēm (2%). Ņemot vērā, ka vidēji cilvēki tikai reizi gadā vai pat retāk dodas ceļojumos uz ārzemēm, var secināt, ka metāla atkritumus iedzīvotāji nodod pat divreiz biežāk.
Iedzīvotāji, kas pēdējo divu gadu laikā izmantojuši metāla pieņemšanas uzņēmumu pakalpojumus, minēja, ka galvenokārt nodod dažādus metālus (56%). Tika minēta arī veca sadzīves tehnika (31%) un automašīnas vai to daļas (12%). Lielā nodoto metāla izstrādājumu dažādība apstiprina - ikdienā Latvijas sabiedrībā veidojas liels metāla atkritumu apjoms, kuru nepieciešams šķirot un nodot tam paredzētajās vietās.
Aktīvākie metāla atkritumu šķirotāji - lauku teritorijās
Kopumā novērojams, ka, salīdzinot ar Rīgu un citām lielām pilsētām kā Ventspils, Jelgava, Rēzekne u.c., tieši lauku teritorijās vērojama lielāka aktivitāte metāllūžņu nodošanā. Tas varētu būt saistīts ar attīstīto lauksaimniecību un rūpniecību. Kamēr Rīgā biežāk tiek nodota nolietota vai bojāta sadzīves tehnika (40%) un automašīnas vai to daļas (15%), tikmēr dažādu metāla izstrādājumu, tehniku un citu lūžņu nodošana visbiežāk notiek laukos (68%).
Savukārt, salīdzinot aptaujas datus Latvijas reģionos, atklājas, ka aktīvākie metāla atkritumu šķirotāji atrodas Vidzemē - divas līdz piecas reizes pēdējo divu gadu laikā metāla izstrādājumus nodevuši 26% Vidzemē dzīvojošo, kas salīdzinājumā ar citiem reģioniem ir augstākais rādītājs.
Katram veidam sava vērtība
Būtiski minēt atšķirības ne tikai iedzīvotāju paradumos, bet arī nododamo metāllūžņu veidos. Lielākoties nozares vadošie uzņēmumi pieņem plašu metāllūžņu klāstu – no vieglā metāla līdz pat liela izmēra tēraudam, skārdam, čuguna metālam un tehnikai, ko iespējams pārstrādāt. Atkarībā no metāla izstrādājuma veida un apjoma tiek aprēķināta arī atlīdzība cilvēkam, kas metāllūžņus nodevis. Kamēr par 10 kilogramiem skārda iespējams saņemt vidēji nedaudz zem diviem eiro, tikmēr tikai par vienu kilogramu vara tie būtu jau aptuveni četri eiro un vairāk.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19