"Ziemeļlatvija" vaicā: Vai obligātā veselības apdrošināšana izglābtu medicīnas nozari un pacientus Latvijā?
Juris Ezeriņš: Ieviest vajadzēja jau agrāk
Gunta Pētersone: Protestētu veseli cilvēki
Pirms pāris gadiem valdības līmenī tika apspriesta ideja par obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā.
Toreizējais veselības ministrs Vinets Veldre plašsaziņas līdzekļiem izteicās, ka šādu jaunu maksājumu ieviešana veicinātu pacientu līdzatbildību par savu veselību un nodrošinātu papildus lielu naudu veselības aprūpē kopumā.
Toreiz tika lēsts, ka obligātā veselības apdrošināšana Latvijas iedzīvotājiem gadā varētu izmaksāt 120 līdz 160 latus, bet valsts garantētu apdrošināšanu varētu sniegt bērniem, pensionāriem un citām sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām.
Vai šobrīd, kad Latvijā līdzekļu trūkuma dēļ slimnīcas tiek slēgtas cita aiz citas, pacientiem rindā jāgaida uz plānveida operācijām un izmeklējumiem, tāds veselības nodoklis būtu glābiņš? Uzklausām ārsta un pacienta viedokli.
Juris Ezeriņš, ģimenes ārsts:
Par to jau sprieda krietni pirms Veldres, bet nevarēja vienoties. Ja Latvijā būtu ieviesta obligātā veselības apdrošināšana, tad tagadējās problēmas būtu vieglāk atrisināt. Igaunija to izdarīja.
Tur tagad ir tā, kā mēs gribētu, taču Latvijā tas vairs nav iespējams. Kam tad tagad ir nauda? Tur vajadzīgi diezgan lieli līdzekļi, nevis daži desmiti latu no cilvēka. Veselības apdrošināšanas pamatprincips ir tāds, ka veselais maksā par slimo. Ja šāda sistēma darbotos, tad veselības aprūpe būtu pieejamāka pacientiem.
Tagad valstī tiek atliktas plānveida operācijas, vai arī maksātspējīgiem pacientiem tās piedāvā veikt par maksu. Pacienti mazāk nāk pie ārsta, neārstē hroniskās slimības - neierodas pat pēc kompensējamu medikamentu receptēm. Cilvēki atliek veselības problēmas uz vēlāku laiku. Pieļauju, ka ar laiku būs vēl sliktāk.
Faktiski Latvijā jārunā par maksas medicīnu. Pacienti maksā par plānveida operācijām, izmeklējumiem, pat bērniem. Piemēram, ja rinda uz kādu izmeklējumu vai konsultāciju ir līdz decembrim, tad par naudiņu to piedāvā jau pēc dažām dienām vai nedēļas.
Gunta Pētersone, skolotāja, paciente
Iegūtu cilvēki, kuriem ir problēmas ar veselību, piemēram, hroniskas saslimšanas un kuriem bieži vajadzīga ārsta palīdzība. Tad obligātā veselības apdrošināšana ir drošības spilvens. Taču pretestība varētu būt no cilvēkiem spēka gados, kuriem nav veselības problēmu, jo sanāktu, ka viņi maksā par tiem, kuri slimo.
Otra problēma ir naudā, - vai cilvēkiem ir līdzekļi, lai varētu atļauties šādus maksājumus. Attīstītās valstīs ar augstāku algu līmeni tas noteikti nav slikti, taču mums Latvijā algas ir ļoti mazas, salīdzinot ar Eiropu un pasauli. Tāpēc šaubos, vai obligātā veselības apdrošināšana pašlaik būtu pareizākais variants. Viss atkarīgs no tā, cik liela varētu būt apdrošināšanas summa.
Taču, protams, man kā pacientei gribas drošību veselības aprūpē, jo šķiet, ka medicīnā ir haoss. Visvairāk satrauc speciālistu pieejamība un augstās maksas par speciālistu pakalpojumiem. Vai cilvēki spēs to samaksāt? Tā, manuprāt, ir galvenā problēma. Ģimenes ārsta pakalojumi maksas ziņā ir pieņemami.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19