Smiltenes novada pagastu pārvaldēs samazina darbinieku skaitu

Veidojot Smiltenes novada pagastu pārvalžu struktūru, agrākajās pagastu padomēs ir samazināti štati. Būs pašvaldību speciālisti, kuri zaudēs darbu. "Dažos pagastos līdz šim ir dzīvots par treknu," izskatot štatu sarakstu un līdzekļu izlietojumu, secina novada domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš.
"Dažos pagastos līdz šim ir dzīvots par treknu."
Kārlis Lapiņš
Smiltenes novada domes administrācijas ekonomiste Sintija Averāte informē, ka bijusī Smiltenes pilsētas dome savus štatus, tai skaitā arī domes pakļautības iestādēs pārskatīja jau 2008. gadā un veica nopietnu reorganizāciju. Līdzšinējās pilsētas domes speciālisti tagad strādā novada pārvaldē.
"Pienākumi nāk tikai klāt, bet jauni speciālisti - ļoti maz," informē S. Averāte.
Tagad štatu apcirpšana ir skārusi visas pagastu pārvaldes, un tai vēl nav pielikts punkts. Ņemot vērā situāciju novada budžetā, šis process turpināsies, ietaupot pašvaldības naudu.
Novada domes izpilddirektors secina, ka dažos pagastos, piemēram, Palsmanē, Launkalnē un Variņos, pārvaldes struktūra jau agrāk izveidota tuvu optimālajai, taču vienā otrā pagastā bija ļoti liels štats, neraugoties uz tā reālajām funkcijām.
Pirms novada pagastu pārvalžu veidošanas visvairāk štata vienību Smiltenes novada teritorijā bija līdzšinējā Smiltenes pagasta padomē (15,3) un Brantu pagasta padomē (12,3), vismazāk - Variņu pagasta padomē (7,25).
Pirmdien Smiltenes novada deputāti apstiprināja novada pagastu pārvalžu struktūru, ko veido uz bijušo pagastu pašvaldību bāzes.
Štati ir samazināti visās pagastu pārvaldēs. Šis process notiek diferencēti, līdzsvarojot darbinieku skaitu katrā pārvaldē ar tās veicamajām reālajām funkcijām.
K. Lapiņš uzsver, ka turpmāk būs jāstrādā optimāli, domājot par darba efektivitāti un līdzekļu taupīšanu, jo būs vēl sliktāk.
"Agrāk, ja pašvaldībai bija iespēja nopirkt piecas mašīnas, tad tā arī pirka piecas mašīnas, bet varbūt vajadzēja vienu vai divas. Neviens nedomāja ekonomiskās kategorijās. Vēlreiz iesim cauri visai pagastu saimniecībai.
Viennozīmīgi pagastos tiks samazinātas transporta vienības. Vecās automašīnas, kuru uzturēšana ir nelietderīga, norakstīs, bet atlikušās izmantos optimāli," paredz novada izpilddirektors.
S. Averāte atturas nosaukt konkrētus skaitļus, cik pagastu pārvalžu darbiniekiem tiks uzteikts darba līgums, jo katrā pagastā situācija atšķiras, piemēram, viens cilvēks veica vairākus pienākumus.
"Notiek funkciju pārdale, un ir pienākumi, kas no pagastu pārvaldēm tiek pārlikti uz novadu. Līdz ar to samazinās pagastu pārvalžu reālais ikdienas darbs, un štati ir pārskatīti atbilstoši paliekošajām funkcijām," informē ekonomiste.Arī turpmāk Smiltenes novada dome centīsies maksimāli saglabāt iespēju lauku ļaudīm saņemt pakalpojumus savu pagastu pārvaldēs. Tomēr līdzšinējā apjomā tie nepaliks.
No šā gada 1. septembra novadā strādās tikai viena dzimtsarakstu nodaļa, un tā atradīsies novada centrā Smiltenē. Izmaiņas plānotas bāriņtiesā. Pagastos tiek samazināti nekustamā īpašuma administrēšanas speciālisti un grāmatveži.
"Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka no jūlija sākuma finansējuma trūkuma dēļ pagastos vairs nav lauku attīstības speciālistu. Smiltenes novada pārvaldē plānots drīzumā algot divus lauksaimniecības konsultantus. Katra pārziņā būs puse no novada teritorijas.
Arī Smiltenes novada domes deputāts grundzālietis Gints Kukainis domā, ka pašreiz pagastu pārvaldē veiktais samazinājums vēl ir mazs, jo pagastu budžetā var nepietikt finansējuma, lai saglabātu tik daudz štata vietu.
"Noteikti darbiniekus nedrīkstētu apcirpt sociālajā jomā. Jāskatās, lai pagasta pārvalde varētu pildīt savas primārās funkcijas, piemēram, uzturēt skolas un komunālo saimniecību," domā G. Kukainis.
Kā piemēru labas pārvaldes izveidošanā jau iepriekšējos gados viņš uzskata Palsmanes un Launkalnes pagastu. Arī Palsmanes pagasta pārvalde tagad ir samazinājusi speciālistu skaitu.
Tie ir: lauku attīstības konsultants, darba aizsardzības speciālists, skolas psihologs un zemes ierīkotājs.
"Kopumā tās ir divas slodzes, kuras pildīja četri cilvēki," informē bijusī Palsmanes pagasta padomes priekšsēdētāja Tigna Podniece.
Novada dome viņai uzticējusi pildīt pagasta pārvaldes vadītājas pienākumus.
Lauksaimniecības uzņēmuma "Palsmane" agronome Mārīte Stāvause pagaidām nejūt izmaiņas pagastā pēc novadu reformas.
"Pašreiz vara ir tepat uz vietas, tāpat arī komunālās saimniecības darbinieki, grāmatveži un sekretārs. Ko pagastā vajadzētu saglabāt? Katrā ziņā bērnudārzu un skolu. Mūsu uzņēmumā ir daudz jaunu strādnieku, kuriem ir bērniņi.
Noteikti vajag sociālo darbinieku un lauksaimniecības speciālistu, kaut vai uz diviem pagastiem vienu. Ja platību maksājumi būs jāiesniedz elektroniski, tad cilvēki, kuri datoru nav pat redzējuši, netiks galā," saka M. Stāvause.
Kaimiņu pagasta iedzīvotāja variniete Taiga Jakimenko vēlas, lai Variņos tiktu saglabātas visas pašvaldības iestādes: skola, bērnudārzs, bibliotēka, tautas nams.
"Par novadu pat neesmu īpaši aizdomājusies, bet droši vien kaut kas būs citādāk. Galvenais, lai pilsēta neaizmirst par laukiem," saka T. Jakimenko. Viņa ikdienā strādā par pārdevēju un piebilst, ka vairāk par novada lietām cilvēki spriež par cenām veikalā.
Kas Smiltenes novada pagastu pārvalžu izpildvarā paliks mazāk?
Visu pagastu pārvaldēs finansējums pārtraukts lauku attīstības speciālistiem (funkcijas plāno pārņemt novads); no šā gada 1. septembra pagastu pārvaldēs likvidēs dzimtsarakstu nodaļas vadītāja štata vietu (funkciju pārņems novads).
Papildu tam sakarā ar darbu reorganizāciju un pienākumu pārdali plānots samazināt:
Brantu pagasta pārvaldē (iekavās norādītas slodzes)sekretāri (no vienas slodzes uz 0,5); grāmatveža palīgu (no vienas slodzes uz 0,5); juristu (vienu slodzi); kasieri (0,5); automobiļa vadītāju (0,5); sētnieku (0,35); plānotāju (0,5); sporta organizatoru (0,3).
Bilskas pagasta pārvaldēvieglās automašīnas vadītāju (no vienas slodzes uz 0,5)
Grundzāles pagasta pārvaldēdarba aizsardzības speciālistu (0,25); grāmatvedi (0,5); sporta metodiķi (0,5)
Launkalnes pagasta pārvaldē lietvedi (0,5); juristu (0,25); Privatizācijas komisijas priekšsēdētāju (0,25); Privatizācijas komisijas sekretāri (0,25); teritorijas attīstības plānotāju (no vienas slodzes uz 0,5).
Palsmanes pagasta pārvaldēdarba aizsardzības speciālistu (0,5); Administrācijas komisijas sekretāri (0,2); zemes ierīkotāju (0,5).
Smiltenes pagasta pārvaldējuristu (viena slodze); nekustamā īpašuma nodokļa administratoru - iepirkuma speciālistu (vienu slodzi; iepirkumu funkciju pārņem novads); uzņēmējdarbības konsultantu (0,5); vides pārvaldes speciālistu (no 0,5 slodzes uz 0,3); teritorijas plānotāju - sabiedrisko attiecību speciālistu (viena slodze); īpašuma apsaimniekošanas speciālistu (viena slodze); datorspeciālistu (no 0,5 slodzes uz 0,3); sporta darba organizatoru (0,5); palīgstrādnieku (viena slodze).
Pārskatot struktūru, Blomes un Variņu pagastu pārvaldēs štata vietas un slodzes nav plānots samazināt, izņemot jau minēto lauku attīstības speciālistu un dzimtsarakstu nodaļu.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19