Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Publiskais rotaļlaukums nav piecu zvaigžņu viesnīca

Santa Sinka

2019. gada 24. aprīlis 08:07

678
Publiskais rotaļlaukums  nav piecu zvaigžņu viesnīca

Aprīlī sezonu atsāka publiskais bērnu rotaļu laukums Smiltenē, Gaujas ielā, kas pārējā laikā apmeklētājiem ir slēgts. Kļūstot siltākam, tajā aizvien vairāk laika pavada vecāki kopā ar mazuļiem un pusaudži. Kamēr blakus esošajā skeitparkā viss ir šķietami kārtībā, vecāki sociālā tīkla Facebook grupā “Smiltenes novads – vieta, kur augt!” diskutē par to, ko pašvaldībai vēl vajadzētu nodrošināt rotaļlaukumā. Vēlmju saraksts sākas ar piederumiem smilšu kastei līdz pat skapīšiem somu glabāšanai. Reāla vajadzība vai ambīcijas, to laikraksts jautāja Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļas vadītājai Ilzei Sausajai.

“Aicinātu vecākus valdīties savās prasībās. Mēs laikam ļoti labi dzīvojam un varam atļauties vairāk kā citi. Publiskais bērnu rotaļu laukums nav piecu zvaigžņu viesnīca, uz kuru aizejot, mūs sagaida luksusa apartamenti. Uz pasaules ir saražotas tik daudz lietas, veikalu plaukti ar tām ir pilni, taču, domājot par savām mājām, mēs izvērtējam šo lietu nepieciešamību un lietderīgumu, kā arī izmaksas. Tāpat aicinu raudzīties uz šo vietu,” skarbi izsakās Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļas vadītāja.
Rotaļlaukumu Gaujas ielā Smiltenē atklāja 2002. gadā, un kopš tā laika pašvaldība ne reizi neesot saņēmusi ierosinājumus teritorijā esošo tualeti aprīkot ar podiņu aizsargu bērniem, paliktni vai plastmasas podiņiem, kā arī skapīšiem, kas kalpotu kā mantu un somu glabātava. I. Sausā stāsta, ka katru gadu pirms sezonas tiek apsekotas laukumiņa rotaļu iekārtas un elementi, lai pārbaudītu to tehnisko stāvokli. “Ja raugāmies pēdējo trīs četru gadu griezumā, tad 2015. gadā tika nomainīts lielais rotaļu komplekss jeb rotaļu pilsētiņa un uzstādīts batuts, 2016. gadā smilšu kastei līdzās nomainīts esošais vilcieniņš, kas piemērots pašiem mazākajiem apmeklētājiem, 2017. gadā nomainījām gaužām bēdīgā stāvoklī esošo trošu ceļu un segumu zem tā, 2018. gadā nomainīti esošie soli un uzstādītas atkritumu urnas, veikts karuseļa remonts un atvestas smiltis. Šogad plānots atjaunot vingrošanas elementus un uzstādīt jaunas šūpoles. Varbūt laukumiņš nav vizuāli pievilcīgākais un modernākais, jo uzlabojumi tiek veikti pakāpeniski, bet tajā pašā laikā tur ir vērtības, kas jau citur ir zudušas – zāle, smiltis, dažāda veida segumi, ko izbaudīt rotaļu laikā, lai nav tikai asfalts vai betons. Laukumam apkārt ir sēta, kas uzturēšanos tajā padara drošu vecākiem un viņu atvasēm,” paveikto uzskaita I. Sausā. Rotaļlaukumā atrodas slīdkalniņš, šūpoles, batuts, smilšu kaste, trošu ceļš un daudz citu šķēršļu, ko bērni vecumā līdz pat 13–14 gadiem var pievārēt.
Saimnieciskās darbības nodaļas vadītāja stāsta, ka pašvaldība budžetā katru gadu paredz līdzekļus uzlabošanas darbiem, taču tās uzdevums nav apgādāt smilšu kastes ar mantu komplektiem – spainīšiem, lāpstiņām un formiņām. Jāpiebilst, ka pēc diskusijas sociālajos tīklos I. Sausā rotaļlaukumam par saviem līdzekļiem iegādājusies smilšu kastes piederumu komplektu bērniem, piemēram, aicinot sekot arī vecākus. “Drīzāk varam aicināt iedzīvotājus ziedot šos spainīšus un formiņas, kas pašu bērniem vairs nav vajadzīgas. Kas attiecas uz labierīcībām un to aprīkojumu, saprotu, ka progress atpakaļ neiet un prasības palielinās. Vide mainās, top jaunas lietas un mēs varam skriet tam līdzi, ķerot un grābjot visu vai arī piezemēti izvērtējot, ko patiešām vajag un ko ne. Vai tiešām visās publiskajās tualetēs ir šāds papildu poda riņķis bērniem? Un pat, ja būs, mēs tāpat skatīsimies, vai tas ir tīrs, netīrs vai nav salauzts. Vai braucot ar mazajiem bērniem pie omes, draugiem vai radiem, kuriem mājās nav šāda riņķa, viņi ir sliktāki cilvēki? Jāapzinās, ka rotaļu laukums ir sabiedriska vieta. Sezonas laikā tajā kārtību uzrauga un tīrību nodrošina dežurants, tik jāatceras, ka viņš nepieskata jūsu bērnu. Tā ir vecāku atbildība,” saka  Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļas vadītāja I. Sausā.
Viņa aicina iedzīvotājus paraudzīties bērna acīm. Viņiem, tuvojoties rotaļu laukumiņam, pirmajiem gribas nokļūt līdz šūpolēm vai slīdkalniņam un vieta, kur nolikt somu, kļūst otršķirīga.

Vecāku komentārs un ierosinājumi
Indra: “Gribētu ieteikt Smiltenes novada domei bērnu rotaļlaukumā nopirkt pāris spainīšu, lāpstiņas un citas smilšu mantiņas, jo man vienmēr žēl, ka man jādodas prom, bet rotaļu draugi uz riņķi spēlējas ar mūsu mantiņām. Protams, kamēr esam uz vietas, dalāmies.”
Sanita: “Un mans ieteikums – bērnu laukuma tualetē parūpēties arī par mazo plastmasas podiņu mazākajiem apmeklētājiem, uzliekamo poda riņķi un kāpslīti pie izlietnes.”
Artūrs: “Kad būs gatavs jaunais novada zīmols, viens no bērniem draudzīgās pilsētas suvenīriem, lai ir īpašais smilteniešu smilšu kastes mantu komplekts. Tādu (ar iegravētu vārdu un datumu) varētu dāvināt katram novada jaundzimušajam. Un pašvaldība savu laukumiņu kastes vienmēr nodrošinātu ar šīm mantām, bet citā krāsā kā pārdošanā pieejamās vai dāvinātās. Tādējādi svarīgās mērķgrupās tiktu stiprināta par bērniem un nākotni domājošas pašvaldības identitāte, kā arī novērsta ieraksta autores minētās situācijas atkārtošanās Smiltenes laukumiņos.”
Madara: “Ieteiktu arī vairāk krēslu salikt, kur vecākiem piesēst, šobrīd to ir par maz, vai kādu risinājumu, kur skolēniem savas somas likt, lai tie krēsli būtu brīvi.”
Andis: “Vai kādu trenažieri, kur vecākiem padarboties.”
Ilma: “Gribētos arī jaunas smiltis smilšu kastē. Bet tiešām smiltis, nevis granti.”