Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Veselīgos un enerģijas pilnos “InGo” musli produktus ražo Blomē

Santa Sinka

2019. gada 26. aprīlis 08:07

2086
Veselīgos un enerģijas pilnos “InGo” musli produktus ražo Blomē

Zīmola “InGo” musli batoniņi un uzkodas komentārus vairs neprasa. Idejas autores, smiltenietes Ingas Ērgles ražotos produktus enerģijai iecienījuši aktīva un veselīga dzīvesstila piekritēji, sportisti, kas savas virsotnes iekaro skaistajās Latvijas ainavās, stadionos un plašajā pasaulē, viņu vidū arī olimpisko spēļu dalībnieki. Bagātīgos un uzturvielām vērtīgos produktus pamanījuši arī Latvijas uzņēmumi un ārvalstu kompānijas. Tieši eksports ir veids, kā I. Ērgle vēlas attīstīt savu uzņēmumu.
Pirms vairākiem gadiem pabeidzot studijas, enerģiskā kalnu riteņbraucēja un florboliste biznesu uzsāka Rīgā. Taču dzimtās pilsētas Smiltenes šarms, attīstība un labā sajūta, kas allaž pārņēma, šeit atgriežoties, pērn I. Ērgli lika domāt par ražošanas pārcelšanu uz Smiltenes novadu. Tas bija ne tikai emocionāls, bet arī stratēģiski pārdomāts lēmums. Šis ir pirmais pavasaris, kad “InGo” ir pašiem savas neatkarīgas ražošanas telpas un pievilcīgs birojs, kas atrodas īrētās telpās Blomes centrā. Tie nebūt nav visi jaunumi, par kuriem priecīga ir pastāstīt uzņēmēja, dzīvojot novadā, kas ir vieta, kur augt ne tikai bērniem un ģimenēm, bet arī uzņēmumiem.
Blomes centrā pie darbnīcām kādreiz atradās veikals, ko bija iecienījuši vietējie ļaudis. Ārēji ēka izskatās tāpat kā tolaik, taču iekštelpas piedzīvojušas lielas pārmaiņas. Aptuveni septiņdesmit kvadrātmetru platībā veikts remonts, vienā no gaišajām telpām notiek ražošanas process ar jau krietni jaudīgākām iekārtām, bet otrā iekārtots mājīgs ofiss, kurā ģenerēt jaunas idejas un vienlaikus gūt mieru. I. Ērgle, kā vienmēr, ciemiņus sagaida ar plašu smaidu sejā, viņas acīs joprojām jaušama degsme un vārdos spēks mijas ar neatlaidību.

- Pastāsti, cik ilgi “InGo” ir savās jaunajās mājās Blomē un kāpēc tieši tāda izvēle!
- Kad domāju par atgriešanos Smiltenes novadā, prātoju, kur būs tās telpas, kurās varētu iedzīvoties un radīt labvēlīgu darba vidi. Nejauši prātā ienāca šī vieta, jo gan pēc izvietojuma, gan platības ir laba, ar attīstības iespējām. Kādu laiku telpas stāvēja tukšas un ēkai joprojām ir neapdzīvots otrais stāvs. Tā kā te agrāk atradās veikals, arī pārtikas un veterinārajam dienestam nevajadzētu būt iebildumiem pret pārtikas ražošanu šeit.
Par uzņēmuma līdzekļiem veicām kapitālo remontu, bet, piesaistot līdzekļus no Lauku atbalsta dienesta programmas “LEADER”, projekta ietvaros iegādājāmies lielākas un ražīgākas iekārtas, kas paaugstina darba efektivitāti. Pirmās iekārtas nopirkām, pateicoties Rīgas domes grantu programmai “Atspēriens”. Tas bija mūsu sākumpunkts, būt vai nebūt, bet bija, un viss izdevās. Jāsaka godīgi, atgriezties Smiltenē man ļoti gribējās, taču tas lielā mērā bija atkarīgs no tā, vai piesaistīsim Lauku atbalsta dienesta finansējumu. Tas ir liels un labs atbalsts, lai atspertos un turpinātu attīstību. Šeit arī svarīgu lomu nospēlēja “Altum”, ar kura palīdzību bija iespēja sākotnēji projektu nofinansēt.
Šeit mums klājas citādāk, ja salīdzinām ar dzīvi Rīgā. Esam neatkarīgāki, varam paši organizēt ražošanas procesu, jo Rīgā mums nebija tik plašu savu telpu.  Šobrīd ir ērtāk, arī ikdienas izmaksas ir samazinājušās, kas ļauj vairāk variēt citos virzienos. Aizvien vairāk cenšamies strādāt uz eksportu, jo to esam nodefinējuši kā labu lauciņu, kur darboties ar personalizētajiem produktiem. Latvijā mūsu klienti ir aktīvi cilvēki, kuri rūpējas par savu uzturu, uzņēmumi, kas iegādājas produktus kā uzkodas saviem darbiniekiem, kā arī musli batoniņus izvēlas vecāki kā veselīgus našķus ikdienā.
- Nesen tirdzniecībā nonāca īpašais Smiltenes novada musli batoniņš. Vai personalizētu produkciju  eksportējat?
- Eksports ir uz dažādām Eiropas valstīm, kurās lielākoties mūsu klienti ir juridiskas personas, kas vēlas tieši personalizētus batoniņus ar uzņēmuma logo vai jebkādu citu konkrētu informāciju vai attēlu, lai pēc tam izmantotu reprezentatīviem mērķiem, izstāžu vajadzībām vai dāvanām. Lielajās Eiropas valstīs klientiem šķiet ļoti pievilcīgi tas, ka apjomu, kas mums šķiet ļoti labs pasūtījums, bet viņiem salīdzinoši neliels, varam padarīt personīgu un īpašu. Viņi par to ir patīkami pārsteigti. Tā ir mūsu spēcīgā priekšrocība, lai pacīnītos par tirgu lielajās valstīs.
Ideja par personalizētajiem Smiltenes novada batoniņiem nāca no veikala “Piena bode”, kur mūsu produkcija ir pieejama jau ilgāku laiku. Apmeklējot veikalu, vienmēr darbiniecēm apjautājos, kā klājas. Vienā dienā viņas sāka stāstīt, ka nākas saskarties ar to, ka tūristi, ārzemnieki un pilsētas viesi, vēlētos iegādāties kādu vietējo suvenīru, problēma tā, ka nav, ko piedāvāt. “Smiltenes pienam” ir brīnišķīgi produkti, taču tos siltā laikā somā ilgstoši nevar uzglabāt. Pārdevējas vaicāja, vai ir kāda iespēja. Devos uz Smiltenes novada domi, izstāstīju ideju, painteresējos par iespējām izmantot novada logo un vēlāk arī parādīju dizaina paraugus. Viss izdevās ļoti ātri un veiksmīgi. “Piena bode” ir vienīgā vieta, kur tirdzniecībā ir personalizētie batoniņi. Taču musli uzkodas un batoniņus var iegādāties arī Rimi “Klētī” un vairākos mazos Latvijas veikaliņos. Patlaban ir ievirze sadarbībai ar lielāku tīklu, kamēr viss vēl ir procesā, sīkāk neatklāšu, kuru.
Interesanti ir tas, ka sākotnēji no trim “InGo” garšām iecienītākā bija dzērveņu, iespējams, tādēļ, ka tā ir klasika. Šobrīd vadībā izvirzās rabarberu musli produkti. Cilvēku paradumi atšķiras arī pa vietām, ir tādas, kur ēd, piemēram, tikai plūmes.
Vēlamies strādāt pie jaunām garšām, ļoti gribas radīt arī sāļos batoniņus, kas ir sarežģītāk nekā ar saldajiem, jo neizmantojam mākslīgās saistvielas. Jāatrod dabisks risinājums sāļajai garšai, bet tāds, lai nepārsniegtu ieteicamo sāls daudzumu.

- “InGo” pazīst arī skolēni, pie kuriem tu dodies ciemos. Iespējams, daudzi nemaz nezina, ka ikvienam ir iespēja līdzdarboties gardo musli uzkodu tapšanā. Pastāsti par meistardarbnīcām, kuras vadi!
- Jā, pasniedzam arī veselīga uztura meistarklases ar praktisku ievirzi. Sākās pirms vairākiem gadiem ar pasākumu Smiltenes pilsētas Kultūras centrā. Šobrīd visvairāk mūs aicina ciemos skolas. Komandā esmu uzaicinājusi uztura speciālisti, lai meistarklases būtu aizraujošākas. Ciemos pie skolēniem dodamies ar iekārtām un formiņām, kurās visi kopā gatavojam musli trijstūrīšus, stāstot un ievērojot visas higiēnas prasības. Pēc tam bērniem ir iespēja to visu skaisti iesaiņot kā dāvaniņu un iepriecināt mājās mammu vai tēti. Tas ir atraktīvāks veids, kā pievērst jaunatnes uzmanību veselīgam uzturam un tā ietekmei uz mūsu veselību un dzīves kvalitāti. Dodamies arī uz uzņēmumiem, kā arī nelielas grupas uzņemam pie sevis. Izrādās, esam interesanti arī bērnu ballītēs, nopietnās jubilejās un vecmeitu ballītēs.

- Tu esi ieinteresēta pilnveidoties un attīstīties arī kā personība. Tavu mērķtiecīgumu un degsmi jauno uzņēmēju pasākumā Smiltenē uzslavēja Valmieras biznesa inkubatora vadītājs, sakot, ka esi viena no diviem novada uzņēmējiem, kas izmanto inkubatora vidi. Ko tā tev ir devusi?
- Valmieras biznesa inkubatorā jau sākumā mani uzņēma inkubācijā, jo uzņēmums bija nodibināts, notika aktīva ražošana un tirdzniecība. Inkubators man sākotnēji bija emocionāls atbalsts, jo tas bija brīdis, kad no Rīgas pārvācos uz šo pusi. Ieguvumu ir ļoti daudz, inkubators deva iespēju bez maksas iziet ļoti kvalitatīvas un noderīgas apmācības, šobrīd jaunajiem uzņēmumiem ir pieejami granti. Katrā ziņā tā ir laba lieta un vieta, kur vērsties pēc padoma par jebkuru tēmu, jo cilvēki, kas tur strādā, ir ļoti zinoši, atvērti, atsaucīgi un palīdz rast risinājumu. Iesaku visiem jaunajiem uzņēmējiem un pat tiem, kuri vēl tikai domā par biznesa uzsākšanu, nelaist garām šo iespēju. Tā ir lieliska vide, kurā darboties kopā ar citiem uzņēmējiem, diskutēt, saprast, ko un kā labāk darīt. Arī es ieguvu  noderīgu informāciju no citiem inkubatora klientiem.
Esmu arī Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedre, kas arī dod iespēju bez maksas apmeklēt dažādus kursus, būt lietas kursā par aktuālo uzņēmējdarbībā.

- Aptuveni septiņus gadus nodzīvoji Rīgā. Vai, esot mājās, Smiltenē, jūties laimīga?
- Jā! Tiešām esmu priecīga par šo lēmumu atgriezties. Mani pārņem ļoti labas sajūtas. Ikdiena sajūtu līmenī kļuvusi vieglāka, uzmundrinošāka. Varbūt nostrādā mazpilsētas efekts, jo apkārt ir daudz pazīstamu cilvēku, mani tas iedvesmo, patīk un palīdz. Arī ražojošam uzņēmumam te klājas labāk kā Rīgā, jo viss ir vieglāk sasniedzams, tas attiecas arī uz loģistiku un izejvielu piegādi. Smiltene atrodas ģeogrāfiski labā vietā, kā arī šeit strauji attīstās infrastruktūra. Manuprāt, dzīve kļuvusi vieglāka. Liels pluss ir arī iespēja saņemt valsts iestāžu pakalpojumus (VID, Valsts zemes dienesta, “Altum”), nav jābrauc uz lielajām  pilsētām.  Praktiski visu šobrīd varu paveikt tepat Smiltenē.
Pirms atgriešanās Smiltenē man bija sajūta, ka te viss ir kā senāk. Kopš sāku te dzīvot un iedziļināties procesos, apjautu, cik ļoti pilsēta ir mainījies un attīstījusies. Manuprāt, Smiltene ir moderna mazpilsēta un iedzīvotāji joprojām šeit ir ļoti atvērti un gatavi jaunām idejām.