Ziemellatvija.lv ARHĪVS

“Kadiķīšu” laukos graudus sēj pa tiešo, rugainē

Sandra Pētersone

2019. gada 24. maijs 07:45

1777
“Kadiķīšu” laukos  graudus sēj pa tiešo, rugainē

Kaut kas tāds nav redzēts – ar šādu piebildi “Ziemeļlatvija” saņēma ierosinājumu aizbraukt uz Launkalnes pagastu un uzrakstīt, vai tiešām tagad graudus sēj pa tiešo rugainē, proti, nopļautā un novāktā labības laukā, kurā palikuši rugāji.

Izrādās, tā patiesi ir. Launkalnes pagasta zemnieku saimniecības “Kadiķīši” saimnieks Ainārs Melderis šosezon savus laukus pirmo reizi apsēj ar jaunu tehniku un pēc jaunas tehnoloģijas. Tiešās sējas laikā sēkla tiek ievietota augsnē tieši iepriekšējās kultūras atliekās, minimāli traucējot augsni un neveicot iepriekšējās kultūras rugaines kultivēšanu.

Ietaupa laiku un naudu
Neveicot augsnes apstrādi, tiek ietaupīts laiks un izmaksas uz hektāru. Tiešā sēja galvenokārt tiek izmantota sausos reģionos, piemēram, Kanādā, ASV, Krievijā, Ukrainā, Austrālijā un citviet. Ideju par tiešo sēju “Kadiķīšu” saimnieks sākotnēji noskatīja video koplietošanas tīmekļa vietnē  YouTube, bet sīkāku informāciju par citu lauksaimnieku pieredzi šoziem ieguva konferencē Ukrainā.
Tas  beidzās ar to, ka “Kadiķīšos” ir jauna, Itālijā ražota “Gaspardo” sējmašīna tiešajai sējai. Šobrīd zemnieku saimniecībā šādi, pa tiešo sējot neuzartā laukā, ar kviešiem, miežiem, auzām un pupām ir apsēti vairāk nekā 150 hektāru. Nākamnedēļ vēl atlikusi griķu sēja.
 Papildu kultūraugiem šajā zemnieku saimniecībā audzē arī rudzupuķes (nevis parastās, kādas lauku malās redzamas citviet, bet pildītās), saulespuķes un bišu prieku facēliju – nektāraugu ar zili violetiem vai gaiši ziliem ziediem. “Tas – skaistumam, jo kaut ko vajag arī dvēselei,” teic “Kadiķīšu” saimnieks.
Nevar teikt, ka “Kadiķīšos” tiešā sēja ir kaut kas pavisam jauns. Arī iepriekšējās sezonās šās zemnieku saimniecības laukos sēkla tikai kaisīta neuzartā laukā, tikai ar citas tehnoloģijas sējmašīnu, kad diski pirms sējas uzirdināja augsnes virsējo kārtu. Tad sējumi uzdīga nevienmērīgi, proti, vieni graudi iesējās dziļāk, citi – seklāk, un tas ietekmēja ražību.
“Tagad uz sējumiem ir prieks skatīties,” par to, kā strādā jaunā “Gaspardo” sējmašīna, ir gandarīts Ainārs Melderis. 22. aprīlī iesētie vasaras kvieši sadīguši vienmērīgi, līdzenās rindās. Ar jauno sējmašīnu var noregulēt sējas dziļumu no nulles līdz astoņiem centimetriem pēc vajadzības, piemērojot to katrai kultūrai. 
Doma par tiešo sēju “Kadiķīšu” saimniekam savulaik radās nejauši, kad, uzarot lauku, laukā nāca akmeņi cits pēc cita. Protams, tiešā sēja prasījusi domāšanas kardinālu mainīšanu.
“Ukrainas konferencē tas ļoti tika uzsvērts, jo daudzi, it īpaši vecā kaluma agronomi, nevar pieņemt to, ka graudi tiek sēti neuzartā laukā, pat tad, ja saprot tiešās sējas priekšrocības. Tai vajag mazāk minerālmēslu, mazāk ķīmijas un visa pārējā.  Domāju, sabiedē vizuālais. Taču, manuprāt, tas ir laika jautājums. Ja saproti, ka tā var darīt, tad kāpēc nedarīt? Divus gadus man arkla vispār nav. Pārdevu, lai nemaisa galvu,” teic Ainārs Melderis.

Zinātkāros uzņems Lauku dienās
“Kadiķīšu” saimnieks pēc savas pieredzes secinājis, ka svarīgs pasākums, sējot rugainē, ir laba augseka. “Tiešajā sējā darba ir mazāk, bet vairāk jādomā ar galvu, kad un ko sēt starpā, lai ielabotu zemi, tā mazāk stāvētu tukša un nebūtu slimību. Starpkultūra uzlabo augsnes struktūru. Laba, piemēram, ir sinepe, kas strādā arkla vietā, uzirdina augsni ar savu mietsakni,” viņš dalās pieredzē.
Tiešajā sējā  “Kadiķīšos” šopavasar rugainē starp salmiem iesētas arī pupas, kas jau sadīgušas. Kamēr citi lauksaimnieki sūkstās par zosu nodarītajiem postījumiem sējumos, “Kadiķīšu”  laukiem zosis lido pāri, bet zemē nenolaižas. “Kurš lopiņš var iedomāties, ka rugājos pupas aug? To zosis vēl nav “atkodušas,” komentē zemnieks.
Vairāk par zemnieku saimniecībā “Kadiķīši”  lietoto tiešās sējas tehnoloģiju, izsējas normām, izmantoto mēslojumu un citiem aspektiem interesenti varēs uzzināt un arī apskatīt sējumus jūlijā, kad saimniecībā notiks uzņēmuma “Agrimatco Latvia” rīkotās Lauku dienas.
A. Melderis pieļauj, ka lauksaimniekiem tas varētu būt interesanti, jo vismaz Smiltenes novadā šī ir jauna lieta. Pagaidām “Kadiķīšu” saimniekam ir zināms tikai viens domubiedrs Palsmanes pusē, kurš arī savus laukus apsēj pēc tiešās sējas tehnoloģijas.