Septiņi triki, kā darba intervijā vai randiņā radīt labu pirmo iespaidu

Edžus Kravalis ir pārdošanas treneris un organizācijas vadītājs, kas savu karjeru sāka kā “Southwestern Advantage” programmas grāmatu pārdevējs, kuram šīs programmas ietvaros vienas vasaras laikā izdevās pārdot grāmatas par vairāk nekā 70 tūkstošiem ASV dolāru, vienlaicīgi esot RTU studentam. Pateicoties šai pieredzei, viņš ir nodibinājis savus uzņēmumus Latvijā nekustamā īpašuma un e-tirdzniecības jomā. Gūstot plašu pieredzi tirdzniecībā un apmācībā, viņš ir sapratis, ka pirmais iespaids ir svarīgs ne vien tirdzniecībā, bet visās dzīves jomās.
Tirgojot grāmatas ASV četras vasaras un klauvējot pie vairāk nekā 10 tūkstošiem durvju, esmu atklājis: tā kā pirmais iespaids ir pirmais solis pārdošanas ciklā, tas arī ir vissvarīgākais. Ja es netieku tālāk pār ārdurvīm, tad iepazīstināt ar pārdodamo produktu vairs nebūtu jēgas. Taču tas attiecas ne tikai uz pārdošanas jomu. Spēja radīt labu pirmo iespaidu palīdzēs tev ikdienas dzīvē – vienalga, vai tā būtu darba intervija, lietišķa tikšanās vai randiņš. Pirmā iespaida radīšanas pamati palīdzes tev visdažādākajās dzīves situācijās.
Pirmais iespaids veidojas jau pirmo septiņu sekunžu laikā, un, lai to pēc tam mainītu, būs nepieciešamas vairākas tikšanās. Tas, ko tieši mēs pasakām pirmajā tikšanās reizē, veido tikai 7% no pirmā iespaida, bet vissvarīgākie faktori ir ķermeņa valoda un tonis – attiecīgi 55% un 38%. Lūk, vairāki triki, kā atstāt labu pirmo iespaidu.
1. Esi pārliecināts par sevi
Pārliecības par sevi radīšana sākas vēl pirms tikšanās. Tas, kā tu jūties, ir cieši saistīts ar to, kā tu sevi pasniedz. Ja vēlies būt pārliecināts par sevi, rīkojies pārliecinoši! Nesēdi un nesērfo savā Facebook lapā, gaidot rindā uz darba interviju, bet labāk stāvi, iespiedis rokas sānos, vai vismaz tādā pozīcijā, kad tu aizņem pēc iespējas vairāk vietas. Tavai klātbūtnei jābūt redzamai.
2. Smaidi
Tas izklausās ļoti amerikāniski un banāli, taču emocijas, ar kurām tu ienāc istabā, citiem sniegs par tevi ļoti daudz informācijas, vēl pirms tu spēsi kaut ko pateikt. Tīri psiholoģiski – smaidoši cilvēki vienmēr atstāj pozitīvu un draudzīgu iespaidu. Ja tavs smaids tev pašam liekas viltots, tu vari pamācīties smaidīt mājās spoguļa priekšā. Trenējoties tu vari domāt par sevi kā draudzīgu un patīkamu cilvēku, tādēļ nav iemeslu, kādēļ citi domātu par tevi citādāk.
3. Uzrunā jauniepazīto vārdā
Tā kā konkrēti vārdi nav tik svarīgi pirmā iespaida radīšanai, der iegaumēt jauniepazītā cilvēka vārdu un uzrunāt viņu tajā, jo vārds ikvienam ir svarīgs. Tu vari atrasties telpā kaut kur starp citiem cilvēkiem, bet dzirdēsi un ieklausīsies, ja kāds pieminēs tavu vārdu. Stādoties priekšā, centies uzreiz iegaumēt otra cilvēka vārdu. Vieglākais veids, kā to izdarīt, ir nekavējoties viņa vārdu atkārtot: “Sveiks, esmu Toms.” “Sveiks, Tom, patīkami iepazīties!” Tu izcelsies, ja paturēsi prātā un vēlāk sarunā lietosi šo vārdu, īpaši, ja otram cilvēkam ir vārds, ko grūti iegaumēt.
4. Uzturi acu kontaktu
Nekas tā nenorāda uz nedrošību un nervozitāti, kā neskatīšanās sarunas biedra acīs. Labs acu kontakts nenozīmē, ka jums vajag blenzt vienam uz otru – pietiek paskatīties vismaz trīs sekundes.
5. Runā mierīgi un zemākā balsī
Kad esam satraukti, mēs parasti steidzamies. Pārdodot grāmatas, es centos sevi apzināti palēnināt, un bieži man šķita, ka es runāju lēnāk un ieturēju pauzes starp teikumiem. Taču joprojām ne visi saprata, ko es mēģināju izskaidrot. Pauzes atstāj vietu dialogam. Turklāt, kā liecina pētījumi, jo zemāks ir tavas balss tonis, jo pārliecinātāks tu izklausies.
6. Ģērbies par vienu līmeni augstāk
Nav nekā nepatīkamāka par neatbilstošu apģērbu. Es atceros studentu, kurš nāca atlasē uz vasaras programmu, vārdā Kārlis. Viņš uz visām intervijām ieradās uzvalkā. Kad es viņam pajautāju, vai viņš gadījumā neiet uz kāzām, viņš atbildēja, ka uzvilka uzvalku tikai uz mūsu interviju. Protams, viņš atstāja ļoti labu iespaidu ar to, ka uztvēra šo procesu ļoti nopietni.
7. Rokasspiedienā roku turi stingri
Stiprs rokasspiediens vienmēr norāda, ka esi pārliecināts par sevi un esi proaktīvs. Dažreiz grāmatu tirdzniecība šķita nedaudz neērta, ja iepriekš ģimenes tēvs bija paspiedis man roku tā, ka šķita, it kā es turētu rokās beigtu zivi. Tomēr ar rokasspiedienu nebūtu jāpārspīlē. Ja darba intervijas laikā telpā ir vairāki cilvēki, paspied roku katram no tiem.
Lai gan šie padomi šķiet vienkārši un elementāri, to pielietošana dzīvē patiešām palīdz atstāt labu un patīkamu pirmo iespaidu par sevi.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19