Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Populārākās vērtības dzīvē – ģimene, mīlestība un godīgums

Inga Karpova

2019. gada 31. maijs 07:45

1681
Populārākās vērtības dzīvē – ģimene, mīlestība un godīgums

Biedrības “Līdere” rīkotās pasākumu sērijas “Līderes kods” otrās sezonas noslēgumā šopavasar vietējās uzņēmējas pulcējās Valkas kultūras namā, lai dzīves vērtību atziņas pievienotu Latvijas sieviešu uzņēmēju kopīgajai atziņu krātuvei. “Līderes kods” mērķis bija noskaidrot Valkas novada sieviešu uzņēmēju spēka formulu, vērtību, dzīves un darba pamatvērtību kodu un aktualizēt pamatvērtību nozīmi valsts un uzņēmējdarbības izaugsmē. 
Uzrunājot pasākuma dalībnieces, biedrības “Līdere” valdes priekšsēdētāja, Latvijā pazīstamā uzņēmēja Aiva Vīksna sniedza apkopojumu par līdz šim projekta ietvaros paveikto. Proti, 11 domnīcu pasākumos ir apkopotas 329 anketas, kurās minēta 281 atšķirīga vērtība. Pati populārākā vērtība, kas minēta visbiežāk, ir ģimene, kurai seko mīlestība un godīgums.
“Vīrieši uzņēmumus biežāk vada ar prātu un autokrātiskāk, bet sievietes – ar sirdi un demokrātiskākā garā,” secinājusi A. Vīksna.
Savukārt Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krau­klis savā uzrunā atklāja: “Izvirzīt piecas novada uzņēmējas, kas šajā pasākumā uzstāsies kā runātājas, bija ļoti grūts uzdevums. Divu minūšu laikā es uz lapiņas uzrakstīju vairāk nekā desmit sievietes, no kurām ikviena būtu pelnījusi šeit uzstāties. Izvēli izdarījām tā, lai būtu pārstāvētas dažādas nozares, dažādas vecuma grupas, lai stāsti būtu pēc iespējas atšķirīgāki.” Pašvaldības vadītājs atzina: “Sieviete ir gudra, stipra, uzņēmīga, izdomas bagāta, uz viņu var paļauties – un bieži vien vairāk nekā uz vīriešiem.”
Šajā pasākumā savu pieredzi atklāja novada sievietes uzņēmējas: Laura Krastiņa, Ināra Pakalna, Monta Skotele, Albīna Kārkliņa un Agneta Kīta. Viņas būtiski ietekmējušas novada ekonomisko attīstību, un ar viņām lepojas novada iedzīvotāji.

UZZIŅAI
Divpadsmitajā “Latvijas Līderes kodā” 28 Valkas novada uzņēmējas un vadītājas noguldīja 50 sev svarīgas vērtības. Starp tām visbiežāk minētas: 
ģimene
cilvēks
laiks
mīlestība
daba
attīstība
darba mīlestība
domubiedri
godīgums
labsirdība
pienākuma apziņa
pozitīvas emocijas
prieks

Katrā “Līderes koda” domnīcā tiek noguldītas arvien jaunas, iepriekš vēl neminētas vērtības. Valkas novada pienesums ir gana bagātīgs, tostarp:
atsaucība
būt formā
dabiskums
domubiedri
labsirdība
loģika
māksla
paaudzes
pienākuma apziņa
valoda 

Biedrība “Līdere”
DARA:
• Veicina sieviešu uzņēmēju sadarbību Latvijā un ārvalstīs
• Veicina topošo un esošo uzņēmēju sadarbību un pieredzes apmaiņu, organizējot mentoringa programmas uzņēmējiem
• Veicina sieviešu uzņēmumu sadarbību ar institūcijām, kas nodarbojas ar mazo un vidējo uzņēmumu atbalstu Latvijā un ārvalstīs
• Veicina Latvijas un citu valstu kultūras un pieredzes apmaiņu

VAR:
• Aktualizēt sabiedrības sociālekonomiskās problēmas un veicināt to risināšanu
• Aktualizēt sabiedrības un imigrantu integrācijas problēmas un veicināt to risināšanu
• Radīt izpratni par pilsonisko sabiedrību un integrācijas procesiem
• Iesaistīt sabiedrisko sektoru valstiski svarīgu lēmumu pieņemšanas procesos
• Popularizēt inovatīvo tehnoloģiju ieviešanu un izmantošanu

VEIC:
• Nodrošina pieredzes apmaiņu ar citām valstīm, tajā skaitā pārejas ekonomikas un jaunattīstības valstīm
• Veicina inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību un uzņēmējdarbības garu
• Nodrošina jauniešu un pieaugušo apmācību par biedrības darbības jomām
• Veic pētījumus par biedrības darbības jomām

Tikai ar darbu cilvēks var kaut ko sasniegt

Latvijā pazīstamā sabiedriskās ēdināšanas speciāliste Albīna Kārkliņa ir dibinājusi uzņēmumu SIA “Pedelīte”. Tas sniedz ēdināšanas un viesnīcas pakalpojumus. 2013. gadā A. Kārkliņa saņēma Valkas novada domes Atzinības rakstu par ieguldījumu novada attīstībā. Savulaik bizness ticis iesākts vien ar 300 latiem kabatā, ko A. Kārkliņa saņēmusi pēc savulaik populārās Valkas kafejnīcas “Rota” likvidācijas. Viegli nav bijis nekad, jo “Valkā ir tik cilvēku, cik ir”, un līdz ar to uzņēmumā apgrozījums neesot pārāk liels. Par galvenajām vērtībām A. Kārkliņa uzskata cilvēkus – ģimeni, darbiniekus un visus apkārtējos. Viņai dzīvē esot paveicies, jo iznācis sadarboties tikai ar labiem cilvēkiem – neviens neesot pievīlis. Toties no personiskajām īpašībām svarīga ir uzņēmība un pienākuma sajūta. “No bērnības esmu audzināta, ka tikai ar darbu cilvēks var kaut ko sasniegt,” uzskata A. Kārkliņa.

Spēj pielāgoties dažādām dzīves situācijām un darbiem

Ērģemes pagasta zemnieku saimniecība “Kurģi” atrodas pašā Latvijas–Igaunijas pierobežā – Omuļu pusē. Saimniecībā saimnieko Lauras Krastiņas ģimene. Laura audzē ardeņa šķirnes zirgus un nodarbojas ar lauku tūrismu. Krastiņu sniegtos pakalpojumus – izjādes ar zirgiem,  apmācības jāšanas sportā, braucienus zirgu pajūgā un citas aktivitātes ar zirgiem, kazām un trušiem –, kā stāsta Laura, izmanto viesi no Igaunijas, Lietuvas un pat Beļģijas un, protams, arī pašmāju ciemiņi. Pēc neveiksmīgas pieredzes graudkopības nozarē, Laura ģimenes saimniecībā uzņēmusies iniciatīvu un sākusi attīstīt zirgkopības nozari. Pirmā un galvenā īpašība, kas gados jaunajai uzņēmējai palīdzējusi to paveikt, pašas Lauras skatījumā, ir daudzpusība – tā ļaujot ikdienā tikt galā ar dažādajiem – mammas, sievas, mājkalpotājas, lopkopes, treneres un zirglietu šuvējas – pienākumiem.
“Es spēju pielāgoties ļoti dažādiem darbiem, piemēram, zirgu nagu griešanai. Tas prasa lielas zināšanas un fizisku spēku,” atzīst Laura.
Otra viņas raksturīgākā īpašība esot labsirdība, kas ļāvusi pārdzīvot nepamatoti aso kritiku. To gadījies dzirdēt no apkārtējiem un pat draugiem,  uzsākot zirgkopības biznesu. Savukārt trešā īpašība esot kaut kas starp spītību un ietiepību, kas tomēr neesot gluži tas pats, kas mērķtiecība.
“Ja esmu kaut ko ieņēmusi galvā, tad to noteikti izdarīšu!” brīdina Laura.

Darbs ir jāmīl, tad viss izdosies

Pirms dažiem gadiem Valmieras puses iedzīvotāja Agneta Kīta ar vīru iegādājās vēsturisku jūgendstila medību pili mežos 15 kilometrus no Valkas un iekārtoja mājīgu viesu namu “Bergervilla”. Viesmīlības pieredzi un prasmi A. Kīta ieguva Amerikā, kur strādāja izcilā viesnīcā par bārmeni un viesmīli. A. Kīta ir studējusi uzņēmējdarbības vadību un mārketingu. Guvusi pieredzi, arī strādājot Dikļu pilī. A. Kītai interese par senām ēkām piemitusi jau kopš bērnības. “Mēs ar draugiem apmeklējām pamestas mājas, un man patika iztēloties, kā tur kādreiz dzīvojuši cilvēki,” atklāj A. Kīta. Tā pamazām dzimusi doma atrast kādu vēsturisku ēku, kurai dot jaunu dzīvi. Vijciema medību pils pārdošana sludinājumu portālā pamanīta zīmīgā laikā – tieši Ziemassvētku rītā. Ēkas stāvoklis bijis pietiekami labs, lai kopā ar vīru novērtētu, ka to ir iespējams savest kārtībā. Lai gan paziņas skeptiski brīdinājuši, ka viesu nama bizness tik nomaļā vietā nebūs perspektīvs, tomēr šobrīd situācija izskatās cerīga – uz vasaru tiek rezervēts viens datums pēc otra.
Starp dzīves vērtībām A. Kīta izceļ ģimeni un draugus. “Ir svarīgi, lai tuvāko lokā būtu atbalsts, jo jārēķinās, ka apkārtējiem allaž patīk vairāk kritizēt, nekā slavēt,” atzīst  A. Kīta. Otra vērtība ir mīlestība pret darbu. “Ja tu dari to, ko mīli, tad tev katru rītu būs motivācija celties un arī izdosies tas, ko dari. Vismaz septiņdesmit procentu veiksmes tad ir garantēts,” uzskata A. Kīta. Savukārt trešā A. Kītas dzīves vērtība ir mīlestība pret cilvēkiem – tieši tas mudina veidot viesu namu iespējami pievilcīgāku, lai radītu prieku apkārtējiem.
“Vēlos, lai klienti jūtas tā, kā atbraucot ciemos pie kāda drauga, nevis vienkārši uz viesu namu,” tā A. Kīta.

Nevar strādāt un strādāt nepārtraukti, ir arī skaisti jāatpūšas

Vijciema pagasta zemnieku saimniecībā “Piekalnes” saimnieko īpašniece Ināra Pakalna. Viņas lauksaimniecības uzņēmējdarbība specializējusies uz šķirnes kartupeļu audzēšanu. I. Pakalna ir viena no nedaudzajām sertificētu kartupeļu šķirņu audzētājām Latvijā. 2014. gadā saņēmusi Valkas novada domes Atzinības rakstu par ieguldījumu novada attīstībā. Savā uzrunā kā pirmo vērtību I. Pakalna nosauca pienākuma izjūtu. Tas rodoties jau uzņēmuma izveidošanas brīdī – tas ir gan pienākums pret valsti, gan uzņēmuma darbiniekiem, gan arī pret sevi. Otrā lauku uzņēmējas vērtība – godīgums – ļaujot būvēt cieņpilnas attiecības gan ar sadarbības partneriem, gan uzņēmuma darbiniekiem.
“Darbinieki manā saimniecībā nav mainījušies kopš pašiem pirmsākumiem – savstarpējā uzticība ir izveidojusies ilgā laika periodā,” uzsver I. Pakalna. Savukārt trešā uzņēmējas vērtība ir attīstība – taču ne tik daudz biznesa izrāviena kontekstā, vairāk personīgās izaugsmes nozīmē. Tas ietver gan profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanu, gan arī sevis mīlestību un palutināšanu ar pienācīgu atpūtu un kultūras pasākumu apmeklēšanu.
“Es vienmēr meklēju iespējas papildināt zināšanas. Tāpat saprotu, ka nevar strādāt nepārtraukti. Jā, es strādāju smagi, taču arī skaisti atpūšos,” teic I. Pakalna.

Gūt var ņemot, gūt var dodot

Ērģemes pagasta zemnieku saimniecībā “Sprīdīši” ar bioloģisko lauksaimniecību nodarbojas īpašniece Monta Skotele. Lauksaimniece zemes apsaimniekošanu un lopkopību apvieno ar grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu, palīdzot citiem lauksaimniekiem formalitāšu kārtošanā, kas nepieciešama Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguvei. M. Skotele brīvo laiku velta, dziedot Valkas pilsētas kultūras nama dziesmu draugu kopā “Nāburgi”.
“Man ir valstiska mēroga vērtības. Pirmkārt, tā ir daba,” atklāj M. Skotele, piebilstot, ka esot sāpīgi vērot, kā izciršanas dēļ Latvijā strauji samazinās mežu platības. Otra vērtība, kuras nākotne satrauc M. Skoteli, esot latviešu valoda.
“Kā zināms, katru gadu no Latvijas aizbrauc tūkstošiem cilvēku. Mūsu latviešu meitenes apprec ārzemniekus, un viņu bērni vairs nerunā latviski,” secina M. Skotele. Trešā viņas vērtība ir Latvijas cilvēki – ne tie, kuri sēž, dzer alu un saņem sociālos pabalstus, bet tie, kuri ir gudri, izglītoti, labsirdīgi, un tādi, kas spēj dalīties ar citiem, jo arī pašiem ir pietiekami daudz.
“Kā jau Rainis sacīja – gūt var ņemot, gūt var dodot. Man gribētos, lai mēs biežāk būtu devēji, nevis ņēmēji,” pauž M. Skotele.