Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valkas aptieka ar vārdu un simts gadu senu vēsturi piedzīvojusi patīkamas vizuālas pārmaiņas

Inga Karpova

2019. gada 7. jūnijs 07:45

86
Valkas aptieka ar vārdu un simts gadu senu vēsturi piedzīvojusi patīkamas vizuālas pārmaiņas

Nākamajā gadā “Aptieka Valka” svinēs 100 gadu pastāvēšanas jubileju. Valcēnieši var lepoties, ka aptieka ar tik senu vēsturi joprojām strādā un apkalpo klientus Rīgas ielā 13. Aptieka šajā ēkā, mainot tikai telpas, strādā kopš 1920. gada.

Kopš maija beigām aptiekas telpas ir piedzīvojušas patīkamas izmaiņas. Ienākot skatam paveras plaša, gaiša, mūsdienīgi iekārtota telpa ar pašapkalpošanās daļu. Savukārt kase ir aprīkota ar elektronisko kārtas numuru sistēmu. Tas nozīmē, ka pircējs pirms preces izvēles aicināts nospiest pogu un saņemt kārtas numuru, tas parādās pie kases. Šī sistēma domāta klientu ērtībām, lai neveidotos rinda. Aptiekas darbinieki aicina cilvēkus drošāk izmantot šo sistēmu, jo patlaban vēl apmeklētāji it kā kautrējas un nezina, kā rīkoties.  
Kopš 2011. gada pavasara SIA “Aptieka Valka” vadītājas pienākumus uzņēmusies Irēna Dudzinska. Viņa atzīst, ka aptiekas telpas vizuālās pārmaiņas piedzīvojušas lielākoties tāpēc, ka to prasa mūsdienu tirgus un, nav ko slēpt, arī konkurence. Vadītāja skaidro, ka SIA “Aptieka Valka” ir privāta, neatkarīga aptieka, kurai ir seši līdzīpašnieki – esošie un bijušie darbinieki. Aptieka ir viena no simts Latvijas privātajām aptiekām, kas iestājusies Neatkarīgo aptieku apvienībā “aptieka 1”. Tas aptiekai ir drošais jumts, lai varētu pastāvēt un attīstīties.
Salīdzinot ar citām pilsētā atvērtajām aptiekām, Valkas aptieka ir novada uzņēmums, kas maksā nodokļus pašvaldības budžetā, kā arī tā ir vienīgā vieta tuvākā apkārtnē, kur joprojām pēc ārsta izrakstītas receptes gatavo zāles bērniem un pieaugušajiem, piemēram, deguna pilienus, kā arī dažādas ziedes.
Vēsturiskie fakti liecina, ka Valkā Latvijas brīvvalsts laikā dzīvojuši uzņēmīgi un darbīgi ļaudis. I. Dudzinska ir izpētījusi aptiekas vēsturi. Tā stāsta, ka 1920. gadā Bernhards Zutis Rīgas ielā 13 uzbūvēja ēkas daļu, kur tagad atrodas valsts iestādes. Padomju gados – aptuveni 60. gados – šai ēkai piebūvēja piebūves. Vienā no tām ir iekārtojusies Valkas aptieka. Padomju laikos aptieka bija ar plašām telpām, bet pēc tam, kad ēkas vēsturiskajai daļai uzradās īpašnieki, aptiekas kolektīvam nācās izlemt, kā tālāk dzīvot un strādāt. Valkas aptieka iekārtojās ēkas piebūvē, kuru savulaik cēla Galvenā aptiekas pārvalde. Deviņdesmitajos gados, privatizējot aptieku, tika noprivatizētas arī esošās telpas.
“Nākamgad varēsim rīkot simts gadu pastāvēšanas svētkus ar torti,” plāno aptiekas vadītāja. Viņa stāsta, ka padomju laikos aptiekā strādājuši 30 darbinieki, pašlaik – deviņi. No tiem seši ir speciālisti – farmaceiti un farmaceita asistenti.
Jaunās pārmaiņas un “aptieka1” koncepta ieviešana darbiniekiem ļauj uzlabot pircēju apkalpošanas kvalitāti, kā arī pašus apmeklētājus   rosina  pašapkalpošanās stendos izskatīt nepieciešamās preces. Līdz ar telpu pārvērtībām ir pieaudzis kosmētikas piedāvājums. Šobrīd pircēji pieprasa pretiedeguma un sauļošanās krēmus, arī pretodu  līdzekļus. To izvēle ir daudzveidīga. Valkas aptieku apmeklē arī igauņu pircēji, kuri iegādājas Krievijā ražotus uztura bagātinātājus, medikamentus un ziedes, pērk arī recepšu medikamentus ar savām receptēm, arī Latvijas farmācijas kompāniju “Grindex” un “Olainfarm” ražojumus. Ja uz vietas nav pieejams kāds medikaments, tas dažu dienu laikā tiek piegādāts un pircējs to var saņemt aptiekā.
Gadījumā, ja kādam apmeklētājam ir nepieciešams izmērīt asinsspiedienu, to var izdarīt. Ja pēc medikamenta iegādes uzreiz vajag iedzert zāļu devu, pēc lūguma darbinieks pasniegs ūdeni. Aptiekā ir iekārtota atpūtas zona ar ērtiem ādas sēžamajiem. I. Dudzinska aicina apmeklētājus izmantot ērtības un šajā karstajā laikā nedaudz atpūsties, jo telpās ir patīkami vēss.
Vairāk foto – www.ziemellatvija.lv