Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Lai sniegtu pakalpojumus, jāiegūst kvalifikācijas apliecība

Lai sniegtu pakalpojumus, jāiegūst kvalifikācijas apliecība

“Pirms diviem gadiem akreditētā privātā uzņēmumā, kas ieguvis atļauju izglītošanas pakalpojumu sniegšanai, ieguvu sertifikātu pieaugušo neformālās izglītības programmā vienā no skaistumkopšanas jomām. Mācību kursi bija 80 stundu apjomā. Toreiz mācījāmies un kārtojām gan teorētisko, gan praktisko eksāmenu. Bija jākārto medicīniskā grāmatiņa, kur ģimenes ārstam bija jāveic ieraksts par to, ka man ir atļauja mācīties un pēc tam strādāt šajā jomā. Taču neesmu vairs pārliecināta, vai ar sertifikātu vien maz varu strādāt, jo atradu, ka tajā pašā jomā ir profesionālā tālākizglītības programma un profesionālās pilnveides programma, kurā jāmācās vairāki mēneši un beigās kursanti pēc veiksmīgas teorijas un praktiskā eksāmena nokārtošana iegūst kvalifikācijas apliecību,” raksta lasītāja. “Tātad – vai es drīkstu ar parakstītu sertifikātu, kas ir apliecinājums neformālās izglītības pro­grammas pabeigšanai, sniegt pakalpojumus citiem? Un tas neattiecas tikai uz skaistumkopšanas jomu vien.”

Valsts izglītības satura centrā skaidroja, ka jebkura sabiedrība ar ierobežotu atbildību, firma, individuālais komersants vai speciālists var piedāvāt apmeklēt neformālās izglītības kursus, ko mēs, vienkāršā valodā runājot, dēvējam par hobiju. Te nu ir secināma tā atšķirība: profesionālajā tālākizglītībā programma ir licencēta un akreditēta Izglītības kvalitātes valsts dienestā un beigās izsniedz kvalifikācijas apliecību; turpretī neformālā izglītība ļauj papildus apgūt zināšanas, bet nesniedz tiesības sniegt pakalpojumu, jo cilvēks pēc šādiem kursiem neiegūst kvalifikāciju.
Sertifikātu var izsniegt jebkuram par jebkādu tēmu. Darba devējam, pieņemot darbā speciālistu, būtu jāizšķir, vai viņš grib cilvēku, kurš hobija līmenī kaut ko ir ieguvis, vai potenciālais darbinieks ir ieguvis kvalifikāciju. Svarīgi ir atšķirt hobiju no profesijas.
Savukārt, ja kāda cilvēka rīcība un darbība ir vēl vērsta uz citu apmācību, tad tas ir pietiekami nopietns arguments, lai šim speciālistam būtu iegūta profesionālā kvalifikācija. Kvalifikācijas apliecība ir apliecinājums, ka cilvēks ir profesionālis, viņš var sniegt pakalpojumus un pats, izpildot nepieciešamos nosacījumus, nākotnē kļūt par pedagogu citiem.
Ja cilvēks, kurš kaut ko ir apguvis hobija līmenī, sniedz pakalpojumus, tas nozīmē, ka viņš pats sevi ir pasludinājis par praktizējošu speciālistu, bet vienlaikus pastāv risks klientiem. Vēloties apmeklēt kursus, interesentam ir jāpārbauda, kas tā ir par iestādi un speciālistu, kurš tos organizē un vada, kā arī jāpieprasa informācija par izglītības programmu veidiem.

Ko ir aizliegts sūtīt pa pastu?

Atbild AS “Latvijas Pasts” ārējo komunikāciju vadītāja Gundega Vārpa.
Par aizliegumiem pasta sūtījumos iespējams ērti pārliecināties Latvijas Pasta interneta mājaslapā un par tiem informēs arī pasta nodaļas operators, kad sūtītājs nodos sūtījumu pasta nodaļā.
Priekšmeti, ko nedrīkst pārsūtīt, ir narkotiskās vai psihotropās vielas, pornogrāfiska vai erotiska rakstura materiāli, priekšmeti vai vielas, kuru ievešana vai apgrozība saņemšanas valstīs ir aizliegta, kā arī priekšmeti vai vielas, kuru izvešana no Latvijas Republikas vai apgrozība mūsu valstī ir aizliegta. Tāpat jāņem vērā, ka pasta sūtījumā nedrīkst būt priekšmeti vai vielas, kas savas būtības vai iesaiņojuma dēļ var nosmērēt vai sabojāt citus pasta sūtījumus vai pasta iekārtas. Pasta sūtījumos nedrīkst likt sprāgstošas, viegli uzliesmojošas, radioaktīvas, ātrbojīgas bioloģiskas vielas un infekciozas vielas. Starp aizliegtajiem sūtījumiem ir arī nauda un jebkura veida vērtspapīri.
Aizliegts pa pastu sūtīt arī vēstuļu korespondenci, kurā pārsūta rakstveida paziņojumus vai dokumentus ar kārtējās un privātās sarakstes pazīmēm, kas liecina, ka ar šiem vēstuļu korespondences sūtījumiem apmainās personas, kuras uz sūtījuma nav norādītas kā sūtītājs un adresāts.
Sūtītājam arī jāpārliecinās, vai viņa nosūtāmajā paciņā nav priekšmeti un vielas, kuru pārsūtīšanas (pārvadāšanas) aizliegums noteikts normatīvajos aktos medicīnas vai transporta (aviācijas) jomā. Pasta sūtījumos aizliegts pārsūtīt dzīvniekus!
Tā kā Latvijas Pasts sūtījumus uz ārvalstīm (izņēmums atsevišķos gadījumos ir kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva) piegādā ar aviopārvadājumiem, nosūtītājam jāņem vērā arī aizliegumi pasta sūtījumos ar aviotransportu. Aizliegumi aviopārvadājumos ir sprāgstvielas un tās saturoši izstrādājumi (brīnumsvecītes, pirotehnika, munīcija); gāzes (visu veidu aerosoli, gaisa spilveni automašīnām); viegli uzliesmojošie šķidrumi (alkohols, krāsas, lakas, degviela, arī tukšas degvielas tvertnes); viegli uzliesmojošas cietvielas (sērkociņi, dzeltenais fosfors, sausais spirts, magnēzijs); koroziju izraisošas vielas (dzīvsudrabs un to saturošie priekšmeti, skābes, etiķi); oksidējošas vielas (balinātāji, minerālmēsli, auto korpusa kosmētika); bioloģiski bīstami materiāli (dažādu veidu indes, kukaiņu apkarošanas līdzekļi); radioaktīvi materiāli (medicīniski vai rūpnieciski izotopi), kā arī citi bīstami izstrādājumi un videi kaitīgas vielas (azbests, sausais ledus, magnēti, litija baterijas, akumulatori u.tml.)