Kāpēc neatstāt bērnu automašīnā vienu?
Lasītāja dalās, ar kādu situāciju nesen saskārusies. “Lielveikala stāvlaukumā blakus mašīnā pamanīju, ka spēkratā viens pats sēdeklītī nezināmu laiku atstāts ap gadu vecs bērns. Izskatījās, ka mazulis mašīnā atstāts aizmidzis, bet tobrīd viņš bija pamodies. Raudāt neraudāja, mašīnā bija nedaudz atvērti logi. Biju neziņā – nesapratu, kā jārīkojas. Es tobrīd stāvēju un gaidīju, līdz atnāk vecāki – saņēmu no viņiem pārmetumus, ka bāžu degunu, kur nevajag. Stāsts šajā reizē nav tikai par karstāko gadalaiku vien. Cik lielu bērnu mašīnā vispār drīkst atstāt vienu un uz cik ilgu laiku?” jautā sieviete.
Komentē Valsts policijas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) sabiedrisko attiecību speciālisti.
Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24. pantu “Vecāku pienākumi pret bērnu” vecākiem vai personai, kuras aprūpē bērns nodots, ir pienākums neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Šādās situācijās, kāda aprakstīta, būtu jāzvana uz tālruņa numuru 112.
Tas ir attiecināms uz jebkuru situāciju, kurā cilvēks saskata draudus otra veselībai un dzīvībai, – vai tas ir bērns vai pieaudzis cilvēks, vai arī uz ceļa gulošs, šķietami piedzēries cilvēks, jo citam no malas ir grūti noteikt, kas ar viņu ir noticis.
Ja karstā laikā vai arī ziemas salā bērns ir viens pats automašīnā, apkārtējiem ir grūti noteikt, cik ilgi viņš tajā jau atrodas. Ir situācijas, kurās katra minūte ir svarīga. NMPD mediķi uzsver aicinājumu pieaugušajiem nekad neatstāt mašīnā zīdaini vai mazu bērnu vienu pašu. Tas var būt mazulim bīstami, piemēram, karstajā laikā stāvoša mašīna uzkarst ātri, bet maziem bērniem termoregulācija vēl nav nostabilizējusies un viņiem ļoti strauji var sākties ķermeņa pārkaršana, kā dēļ bērns var iet bojā. Taču bez pārkaršanas var būt arī citi riski, piemēram, mazs bērns, kurš bija iemidzis, var pamosties un nobīties, jo ir viens pats, – šādos brīžos nevar paredzēt, kā mazulis reaģēs un kādas sekas tas var radīt.
Sociālajos tīklos karstajās dienās kā brīdinājums tiek izplatīta vācu laikrakstā “Bild” publicētā shēma, kas tapusi pēc Džordzījas Universitātes pētījuma. Shēmā redzams, cik karsti ir automašīnas salonā pēc 5, 10, 30 un 60 minūtēm, ja ārā temperatūra ir virs 20 grādiem. Tādēļ glābšanas dienests atgādina, ka mašīnā karstā laikā atstāt bērnus un mājdzīvniekus ir bīstami, kā arī pašiem cepināties nav ieteicams. Jālieto ir kondicionieris, bet tā uzregulētai temperatūrai ir jābūt, maksimums, par diviem grādiem zemākai nekā gaisa temperatūrai laukā.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19