Valkā atjaunos pazemes bunkurus
Valkas centrā esošie pazemes bunkuri nākotnē varētu kļūt par vienu no savdabīgākajiem tūrisma objektiem pilsētā. Jau iepriekšējās tikšanās reizēs domes darba grupa ir vienojusies, ka bunkuri, kaut daļēji, bet ir jāsaglabā.
Ir daudz ideju par to, kas šajos bunkuros varētu būt - mūzikas klubs ar skatuvi, kafejnīca, vēsturiska ekspozīcija, pat maksas autostāvvieta vai dārzeņu glabātava. "Ir bijušas pavisam trakas idejas par šī objekta izmantošanas iespējām, taču jārod racionālākais piedāvājums," uzskata domes izpilddirektors Valdis Rogainis.
Tā kā variantu bunkuru izmantošanai ir daudz un dažādi, tika nolemts izsludināt skiču konkursu ar mērķi veidot sabiedrisko centru. Vēl jāizpēta izmaksas komunikāciju izveidošanai un izveidotā objekta turpmākās uzturēšanas izmaksas.
Nepieciešami uzņēmīgi cilvēki"Nojaukt šīs celtnes būtu visvienkāršāk, taču tādas būves apkārt nemētājas, tāpēc vēlamies gūt arī kādu skatījumu no malas. Ir jāredz viss piedāvājumu spektrs," skaidro V. Rogainis. Tāds skatījums ir arī Rīgas Tehniskās universitātes studentiem, kuri izstrādā savus priekšlikumus. Protams, liela nozīme būs arī ieguldāmo līdzekļu daudzumam.
Savulaik bunkuri bija padomju laika stratēģiski nozīmīgs objekts. Tāpēc arī, izsludinot skiču konkursu un prognozējot bunkuru izmantošanu, tos paredzēts veidot kā atraktīvu un savdabīgu objektu, šādā veidā uzsverot tikai mūsu pilsētā esošo piedāvājumu un piesaistot ārvalstu tūristu īpašu interesi.
Nozīmīgi ir arī tas, ka apkārtnes teritorija pamazām sakārtojas. Arī galvenā ēka (Tēraudskola) ir saglābta, to iekonservējot. Bunkuri ir slēgti, taču nepieciešamības gadījumā interesentiem tos var atvērt. "Ir nepieciešami uzņēmīgi cilvēki, kas īstenotu idejas par bunkuru izmantošanu," pārliecināts V. Rogainis.
Muzejam ir jābūtArī domes projektu vadītājs Ernests Lībietis uzskata, ka pašlaik galvenais ir šo būvju saglabāšana, taču paredzēts izveidot arī skici, kā šī vieta izskatītos, ja angārus nojauktu. "Varbūt šobrīd vēl nav gana lielas konkrētības, nav izkristalizējusies vienīgā īstā ideja, tomēr sava veida muzejam ar Padomju savienības un armijas atribūtiku tur vajadzētu būt," uzskata E. Lībietis. Viņam šķiet, ka jādomā arī par būvju vizuālo izskatu no ārpuses. Tam jābūt pievilcīgam.
Raķetes notēmētas uz ASVII Pasaules kara laikā Tēraudskolā tika izvietots padomju armijas garnizona štābs. Tolaik tā teritoriju apjoza augsta sēta. Valcēnieši to dēvēja par pilsētu pilsētā, jo šajā teritorijā armijnieku vajadzībām bija gan savs veikals, gan slimnīca, gan katlumāja, pat kafejnīca, kuras sienas bija izliktas ar keramikas mozaīkām. Šeit esot atradies komandpunkts, kas kontrolējis aiz Zāģezera izvietotās raķetes.
Stāsta, ka ēkā bijuši tiešie sakari ar Kremli Maskavā. Armija šo vietu atstāja 80. gadu beigās, līdzi paņemdama visu, ko varēja aizvest. To, ko nepaņēma armija, pēc tam bez žēlastības izlauza un savāca vietējie iedzīvotāji. Blakus atrodas pazemes bunkuri, kur tika regulētas šahtas ar raķetēm.
Ap Valkas pilsētu tādu pavisam bija 20. Šīs bija rezerves raķetes, kas paredzētas palaišanai, ja sabumbo galveno štābu Sibīrijā, un tās bija notēmētas uz ASV. Tāpēc Valka bija nozīmīgs kodolmērķis.Vēl 80. gados varēja vērot kā atveras karaspēka daļas vārti un izbrauc pa mašīnai.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19