Mīlestība pret ziediem ielikta šūpulī

Jūlija sākumā sociālajos tīklos parādījās ieraksts ar aicinājumu doties ciemos pie liliju selekcijas vecmeistara, blomēnieša Andra Krūmiņa uz viņa piemājas saimniecību “Sirmiņi”. Sludinājumā bija teikts: “Iepriekš lūgums pieteikties pa telefonu 26539071 un saņemt precīzas atrašanās norādes. Būs iespējams saņemt padomus liliju audzēšanā, kā arī pasūtīt liliju sīpolus, ko varēs saņemt septembrī. Piedāvājumā Andra Krūmiņa izveidotās trompetlilijas, OT lilijas un Āzijas lilijas. Cenas, sākot no 0,70 EUR (Āzijas lilijas). Arī lietainā laikā būs, ko redzēt, jo daļa liliju aug siltumnīcās. Gaidīsim!”
Pie liliju selekcionāra Andra un viņa sievas Ilonas Krūmiņiem “Ziemeļlatvija” allaž viesojusies jūlija vidū, kad “Sirmiņos” gan siltumnīcās, gan dobēs krāšņi zied lilijas un to smarža reibina. Līdz šim vienmēr, iebraucot lauku sētā meža ielokā, smaidīgs sagaidīja Andris, acumirklī sākot stāstīt par savu lielāko kaislību – lilijām. Viņam ikreiz bija kāds jaunums, ko pastāstīt, kāda nianse, ko parādīt. Un vienmēr uz vaiga vai apģērba kāds ziedputeksnis. Reiz vecmeistars kādā intervijā žurnālistiem izteicās, ka mīlestība pret ziediem viņam ielikta jau šūpulī, jo pirmais vārds bijis nevis mamma vai tētis, bet “puķī”. Šoreiz viss bija citādāk. Uz telefona zvanu atbildēja Ilona, kura piekrita intervijai, laipni sagaidot “Sirmiņos” – skaistā lauku viensētā, kur bez lilijām smaržo arī citi ziedi. Līdz šim bija radies iespaids, ka liliju selekcionāra kundzei labprātāk intervijas patīk klausīties no malas, nevis tajās piedalīties. Mūsu saruna jūlija vidū bija sirsnīga un patiesa, nedaudz smeldzīga, jo abi ar vīru ir sirmā vecumā un liliju selekcijas vecmeistaram pasliktinājusies veselība. Parasti Andris rosās pa siltumnīcām, taču piemājas saimniecība lielākoties ir uz Ilonas pleciem.
Nejauši no sarunas uzzināju, ka nu jau bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Ordeņa kapituls šopavasar par sevišķiem nopelniem nolēmuši piešķirt Atzinības krusta IV šķiru un iecelt par ordeņa virsnieku “Sirmiņu” saimnieku Andri. Ilona gan uzreiz piebilda, lai avīzē daudz nesalielot un nesaslavējot, jo abiem lielība nepiemīt un nepatīk. Andris tikai allaž ir darījis to, kas priecē sirdi un dara bagātu prātu un garu. Aprīlī, saņemot uzaicinājumu no Latvijas Valsts prezidenta kancelejas ierasties uz valsts augstākā apbalvojuma pasniegšanas ceremoniju Rīgas pilī, kundze nespējusi valdīt asaras viena teikuma dēļ. Tajā Krūmiņa kungs bija uzrunāts par augsti godājamo. Tas selekcionāra sievu aizkustinājis. “Nekad neviens tā Andri nebija uzrunājis. Protams, ir gandarījums! Kaimiņi lepojas un saka – ne katrā ģimenē un pat dzimtā kas tāds notiek,” kautrīgi nosaka blomēniete. Diemžēl veselības dēļ “Sirmiņu” saimnieki uz Rīgu nedevās, toties jūnijā savā lauku sētā patiesā cieņā uzņēma Ordeņa kapitula pārstāvi, Smiltenes novada domes vadību un Blomes pagasta pārvaldes vadītāju.
Jaunas šķirnes netiek radītas
Liliju selekcionāra Andra Krūmiņa vārds Latvijā ir labi zināms, tāpat arī ārpus tēvu zemes. Izrādās, ka liliju audzētāju reģistrā ir iekļautas vairāk nekā trīssimt viņa selekcionētās šķirnes. Šobrīd lielu daļu no tām ekskursanti var aplūkot arī Krūmiņu ģimenes piemājas saimniecībā. Šovasar ciemiņu esot daudz, braucot pat no Rēzeknes un Madonas puses. “Negaidīju, ka meitas ievietotais sludinājums internetā radīs tik lielu interesi. Tas ir negaidīti, bet patīkami. Esam nolēmuši, ka jaunas šķirnes vairs netiks radītas. Mums abiem jau ir 81 gads. Selekcija ir Andra sirdslieta, viņam bija saprašana, ko un kā vislabāk izdarīt, es tikai palīdzēju. Šovasar ļaujam apmeklētājiem izraudzīties skaistākās lilijas un rudenī saņemt sīpolus. Saraksts ir garš, tāpēc jādomā, vai visiem pietiks. Visvairāk cilvēki grib smaržīgās lilijas, trompetlilijas, kas Latvijā šobrīd ir populārākās. Visi kā viens vēlas arī veco, karalisko liliju, kas kādreiz Latvijā bija plaši izplatīta, bet tagad ir pazudusi. Patiesos iemeslus neviens nezina – kāds domā, ka kāds vīruss ievests, cits uzskata, ka Āzijas lilijas tās izspiedušas. Karaliskās lilijas apbur ar karaliskiem, baltiem ziediem un intensīvu smaržu. Savulaik tās bija ļoti iecienītas iesvētībās, kapusvētkos un bērēs. Dobēs mums vēl dažas tādas ir, bet tās negrib “klausīt” un augt,” stāsta selekcionāra sieva, izrādot siltumnīcas un dobes, kur skaisti zied lilijas.
Seniore neslēpj, ka pamazām tādā veidā no gadu desmitiem lolotā un koptā atvadās. “Tagad vienkāršojam to lietu. Lilijas ir sastādītas kastēs, lai vieglāk pārskatīt, kas ir kas. Jau otro gadu kastes uz pagrabu nevelkam, liliju sīpoli pārziemo tepat siltumnīcās. Tāpēc pavasarī lilijas sāka agrāk augt un tagad jau daļa ir noziedējusi. Ja ziemā gaidāms bargāks sals, tad uz kastēm jāuzmet kāda veca sega vai agrotīkls. To, ka sīpoli labi var pārziemot siltumnīcā, man pamācīja viena floriste. Šogad pirmā lilija uzziedēja drīz pēc Jāņiem, kas ir ļoti agri, jo nekad jūnijā lilijas nezied. Parasti tas notiek ap jūlija vidu,” stāsta Ilona. Pagājušajā nedēļā selekcionāra Andra audzētās lilijas priecēja arī rīdzinieku acis, jo Latvijas Dabas muzejā notika izstāde “Cēlās lilijas 2019”, uz kuru aizvesti arī krāšņākie ziedi no “Sirmiņiem”. Starp citu, liliju audzētāji aicina apmeklētājus nebraukt ciemos baltās drēbēs, jo tās nejauši var nosmērēt ar liliju ziedputekšņiem. Labā ziņa – traipus var iztīrīt. “Ar roku putekšņus nedrīkst tīrīt, jo tie izšķīdīs taukos. Vai no jānopūš ar elpu, var jāpaņem kaprona zeķīte vai sausa birstīte un jānotīra no apģērba. Traipi pazūd arī no baltām drēbēm – pēc mazgāšanas veļasmašīnā tās jāžāvē saulē, traipi izbalēs,” padomu dod seniore.
Daudzi pēc ieraksta Feisbukā Ilonai zvanot un rakstot, jautājot, vai lilijas tiek pārdotas arī grieztā veidā. Ar to Krūmiņu ģimene nenodarbojas, tā esot pavisam cita niša. “Ja liliju nogriež, tad tā apstājas savā attīstības stadijā. Mājās lilijas reti stāv vāzē, to īstā vieta ir dārzā. Tikai dažkārt, ja nokrīt kāds pumpuriņš, ienesu iekšā un ielieku glāzē smaržai,” atklāj Ilona.
“Sirmiņu” saimniece stāsta, ka šovasar ir arī pa kādam kreņķim. Uz lauka augošajām lilijām taisās lakstu puve, ko saista ar šai vasarai raksturīgo lietu un vēso laiku. Var gadīties, ka pēc divām nedēļām visas būs brūnas.
Novērtē labu cilvēku
klātesamību un rūpes
“Prātoju, vai es speciāli brauktu uz Rēzekni, lai apskatītu lilijas? Bet cilvēki brauc pie mums! Nupat zvanīja meitenes sirmām galviņām, ka grib atbraukt. Siltumnīcā vēl kādu nedēļu lilijas būs savā krāšņumā, uz lauka ilgāk. Agrāk biežāk pie mums ciemojās liliju audzētāji un selekcionāri no Holandes un Vācijas, bet tāpat kā mēs arī viņi kļuvuši vecāki un nevarīgāki. Šī ir Andra vectēva māja, kurā dzīvojam no Atmodas laika sākuma. Pārcēlāmies uz Blomi no Salaspils. Šeit mums ļoti patīk, klusa un skaista vieta, viensēta atrodas strupceļā, tālāk aizbraukt nevar. Par mājas darbiem allaž atbildēju es, Andra pārziņā bija lilijas,” “Sirmiņu” pagalmā stāsta pensionāre.
Darba ir daudz, mājas solī pa vasaru palīdz meitas ģimene. Kopš Andris nebrauc ar automašīnu, nokļūt līdz pilsētai palīdz vairāki kaimiņi. Pateicīga Ilona ir arī Blomes pagasta pārvaldei, kura ir atsaucīga un pretimnākoša. “Ziemā ceļš vienmēr ir iztīrīts. Jūnijā, pirms mums veda Atzinības krustu, Gaidis (domāts Blomes pagasta pārvaldes vadītājs Gaidis Bogdanovs – redakcijas piezīme) atsūtīja no centra nopļaut zāli, jo tādus ciemiņus nevar uzņemt tā vienkārši. Tāpat kaimiņi Mangaļi, Svikas un Palmi vienmēr apvaicājas, vai kaut ko nevajag, braucot uz Smilteni, paķer līdzi. Būtu daudz grūtāk, ja apkārt nebūtu tik labu kaimiņu. Līdz autobusu pieturai, kājām ejot, kādi divi ar pusi kilometru, un cik tad daudz no pilsētas pati varētu atvest,” līdzcilvēku klātbūtni novērtē Ilona.
Labāk čakli strādāt,
nekā skaļi lielīties
Dots devējam atdodas! Novērtēts ir arī Krūmiņu ģimenes nesavtīgais darbs un ieguldījums, īpaši tas attiecas uz Andra selekcionētajām lilijām. Selekcionārs ir izveidojis hibrīdus Āzijas, trompetliliju un OT grupās, par to savulaik saņemot dažādus apbalvojumus, arī starptautiskā līmenī. Andra radītās šķirnes ir kvalitatīvas, neparastas un brīnumskaistas. Vairāk nekā trīsdesmit gados paveiktais atzinīgi novērtēts arī ar jau pieminēto valsts augstāko apbalvojumu – IV šķiras Atzinības krustu.
“Pārāk daudz nerakstiet, jo mēs neesam lielīgi! Nepatīk stulba lielīšanās,” vēlreiz piekodina Ilona. Viņa labprātāk rosās pa māju vai dārzu, bet brīvajos brīžos skatās televizoru. Iemīļotākās pārraides ir latviešu koncerti, īpaši skaisti esot bijuši dziesmu un deju svētku pasākumi, kas rādīti televizorā. Vakaros noskatās arī “Panorāmu”, ja vien nenokavē sākumu, bet rītus iesāk ar “Latvijas Radio 1”. Jaunībā Ilona absolvējusi ģeogrāfus, tāpēc īpaši mīļa viņai ir ceļošana. Kad spēka un enerģijas bija vairāk, abiem patika aizbraukt uz ārzemēm. Pēdējais ceļojums, par kuru joprojām Ilona ir sajūsmā, bija pirms aptuveni trijiem gadiem uz Portugāli: “Tas bija kolosāli!
PAR LILIJĀM
Āzijas lilijas
Visizplatītākās un dārzos visbiežāk audzētās ir košās krāsās ziedošās Āzijas lilijas. Tās nesmaržo un ir pieticīgas. Lielisko izturību un spēju pielāgoties dažādiem klimata apstākļiem šīs lilijas ir mantojušas no saviem savvaļas senčiem, ko gadu tūkstošos rūdījis Āzijas, arī Sibīrijas klimats. Visā pasaulē selekcionāri visvairāk ir pievērsušies tieši šai grupai, tostarp Andris Krūmiņš, un modernās šķirnes ir visās iedomājamās krāsās un to kombinācijās, izņemot zilo. Āzijas liliju ziedi var būt gan plati atvērti, gan kausveida, gan turbānveida. Tie var būt vērsti augšup, uz sāniem, uz leju. Āzijas lilijas zied jau no jūnija vidus līdz pat augusta sākumam.
Āzijas lilijas bez grūtībām aug kā viegli skābās, tā viegli sārmainās augsnēs.
Trompetlilijas
Šīs grupas liliju radīšanā izmantota arī populārā karaliskā lilija ar trompetes formas ziediem. Smaržīgās trompetlilijas krustojot ar Henrija liliju, iegūtas Orleānas lilijas ar vēl lielāku augumu un zvaigžņveida ziedu formu.
Šīs grupas lilijas prasa irdenu, viegli sārmainu augsni. Bezsniega ziemās straujas temperatūras svārstības var kaitēt trompetliliju sīpoliem, tāpēc ziemā dobes vēlams nosegt ar sausu mulču. Ja trompetlilijas pasargāsiet no pavasara salnām, tad jūlijā jūsu acis un nāsis jūsmos un apbrīnos to brīnišķīgos ziedus.
OT grupas lilijas
Šīs grupas lilijas nosaukumu veido pirmie burti no vecākaugu grupu nosaukumiem: O no Oriental jeb Austrumu lilijas un T no trompetlilijas. Šīs lilijas no vecākaugiem ir pārmantojušas to labākās īpašības: no austrumlilijām – milzīgus, plaši atvērtus ziedus košās krāsās, no trompetlilijām – labu augšanas sparu. Daudzām šīs grupas lilijām piemīt viegla, patīkama smarža. Neskatoties uz savu eksotisko izskatu, tās ir samērā labi piemērotas augšanai arī dārzos. Tām nepieciešama saulaina vai viegli noēnota vieta. Augsnei jābūt ielabotai, neitrālai līdz viegli skābai. Kad sīpoli vienā vietā augot savairojušies, tie jāizstāda. OT lilijas lielākoties ir salcietīgas, tomēr sirdsmieram uz ziemu var nedaudz piesegt. Uz ziemu tās nav jārok ārā. Uz vasaru vēlams nomulčēt zemi, lai saule nekarsē sīpolus.
Informācijas avoti: lilijas.lv un daugmaleslilijas.lv
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19