Ikviens sevi cienošs vīrietis savu recepti un gatavošanas veidu uzskata par labāko

Tā vai citādi, taču Jāņos neapšaubāmi populārākais ēdiens ir šašliks. Nav jau nozīmes, kur tas radies, jo šī marinētas un ceptas gaļas maltīti par savu uzskata daudzas tautas. Latvijā kopš padomju laikiem pieņemts, ka šašliks ir kaukāza tautu ēdiens.
Nu jau arī latvieši to uzskata par savējo. Var jau aicināt Jāņos ēst sieru un uzdzert alu, kas nenoliedzami būtu tautiskāk, tomēr diezin vai svinētāju kompānijas iedomāsies iztikt bez uz oglēm ceptas gaļas. Tā ir vairāk nekā svētku ēdiens, jo nozīmīgs ir pats gatavošanas rituāls. Recepšu ir tik daudz, ka ikviens sevi cienošs vīrietis savu recepti un gatavošanas veidu uzskatīs par labāko un nicinoši paskatīsies uz tiem, kuri apšaubīs šīs receptes pareizību.
Klasika joprojām ir cūkaJa dienvidu tautas šašlikam tradicionāli izmanto jēra gaļu, tad Latvijā populārākā ir cūkas vai vistas miesa. Beidzamajā laikā aizvien lielāku popularitāti iegūst lašveidīgo zivju šašliks, taču klasika ir un paliek - cūka.
Parasti izvēlas jaunu, ne pārāk treknu cūkas gaļu. Tradicionālajam šašlikam labāk noder šķiņķis. Ja ir vēlme pēc kā neparastāka, izvēlas krūts daļas gabalu. Īpašai baudai var izvēlēties arī ribiņas. Tās sagriež pa pāriem. Samaļ sīpolus un sajauc ar gaļu. Sīpols, sagriezts gredzenos, vairāk noder kā dekorācija, nevis garšas iegūšanai. Ja tiešām vēlas, lai gaļai būtu sīpolu aromāts un garša, to lieto tikai samaltā veidā.
Pēc garšas pievieno sāli un piparus. Jāņem vērā, ka cūkgaļa maz uzsūc sāli. Nav jābaidās no pārsālīšanas. Ņem adžiku, sajauc ar gaļu un novieto uz 24 stundām marinēties. Lai pagatavotu labu šašliku, etiķi nelieto, jo tas nomāc gaļas īsto garšu. Adžika ir tradicionāla gruzīnu tomātu mērce ar speciālām garšvielām, sarkano piparu, sāli un nedaudz zaļumiem.
Speķis dod papildu garšasGaļas marinēšanai nereti izmanto citrona vai granātābolu sulu. Skābās vielas pievieno atkarīgi no katra gaumes. Kāda Valkā populāra veikala pārdevēja, kura nevēlējās minam viņas vārdu, šašliku marinēšanai izmanto sāli piparus, citrona un sīpola šķēles, nežēlojot dilles. Viņasprāt, gaļai īpašu svaigumu piedod gurķa šķēlītes, kuras, tāpat kā citronu un sīpolu, liek kārtās.
Latvijā gan joprojām populārākās marinādes galvenā sastāvdaļa ir etiķis. Spečuki iesaka ābolu vai vīnogu etiķi. Daudzi ir izmēģinājuši gaļu marinēt kefīrā vai jogurtā, jo īpaši liellopa gaļu, un apgalvo, ka tādā veidā gatavota gaļa ir mīkstāka un sulīgāka. Jāatceras vien, ka, cepot kefīrā izmērcētu gaļu, jāuzmanās, lai tā nepiedeg, jo šādas gaļas grilēšanas laiks ir mazāks.
Pretrunīgi viedokļi ir par gaļas marinēšanu skābvīnā. Vieni to pilnīgi noliedz, jo uzskata, ka tā ir vīna izniekošana, kurš faktiski sadeg, nedodot gaļai nekādu īpašu garšu. Savukārt citi stūrgalvīgi marinē vīnā un, cepot gaļu, izmanto arī tās aplaistīšanai. Vistas gaļai izmanto majonēzi, sojas mērci, citronu. Marinādēm vēl pievieno tomātu pastu, sāli, piparus. Lai gaļa noteikti nepiedegtu un saglabātu sulīgumu, iesaka to sajaukt ar olīveļļu. Tā gaļā neiesūcas un nedod nekādu specifisku piegaršu.
Zinātāji iesaka šašlikam izmantot gaļu ar speķa piedevu, kas dod ēdienam papildu garšas buķeti. Ja vēlas ēst tīru liesumu, tad gaļai pievieno sagrieztus speķa gabaliņus un uz iesma uzsprauž pamīšus ar liesajiem gabaliem. Speķi pēc tam atdod kaimiņam, kuram tas garšo, vai sunim.
Šašliku pasniedz ar svaigiem vai grilētiem dārzeņiem. Populārākā piedeva gaļai ir gabalos sagriezti gurķi un tomāti, kas pārkaisīti ar smalki sakapātām dillēm. Gurķus un tomātus var skābināt ar kādu no garšvielu etiķiem un apslacināt ar olīveļļu.
Izvēlēties sev tīkamu recepti
Iecienītais šašliksNepieciešams: pusotra kilograma cūkgaļas šķiņķa, 200 gramu cūkas speķa, 200 gramu sīpolu, divas vai trīs daiviņas ķiploka, citrons, 600 gramu svaigu tomātu, sāls un pipari.Pagatavošana: cūkgaļas šķiņķa gabalu sagriež 30 - 40 gramu lielos gabalos, sajauc ar speķa gabaliņiem, sagrieztiem sīpoliem un ķiplokiem. Visu pārkaisa ar sāli un pipariem un pārlej ar citrona sulu. Tādā veidā sagatavotu gaļu atstāj vēsā vietā iestāvēties apmēram trīs stundas. Pēc tam gaļu pārmaiņus ar speķa gabaliņiem uzdur uz iesma un cep uz oglēm vai restēm. Uz cita iesma uzdur svaigus tomātus un arī apcep uz oglēm. Pasniedz abus iesmus reizē.
Cūkgaļa kefīrāNepieciešams: kilograms cūkgaļas, trīs sīpoli, puslitrs kefīra, rūgušpiena vai tīrkultūras, sāls un svaigi maltie melnie pipari.Pagatavošana: gaļu sagriež gabaliņos. Sīpolus nomizo un sagriež plānos gredzenos. Liek kārtām gaļu un sīpolus stikla vai emaljētā traukā. Pirmā un pēdējā kārta ir sīpoli. Katrai kārtai pārkaisa piparus. Pārlej ar kefīru, lai tas nosedz visu gaļu, uzliek vāku un liek marinēties 10 - 24 stundas vēsā vietā. Pusstundu pirms cepšanas pievienot sāli un rūpīgi sajauc. Gaļu sprauž uz iesmiem un cept līdz gatava.
Šašliks ukraiņu gaumēIzmanto svaigu cūkas karbonādi. Gaļu sagriež apmēram 80 gramu smagos gabalos, lai uz iesma uzspraustu piecus vai sešus gabalus. Sīpolus sagriež gredzenos vai smalkos kubiciņos. Sagatavoto gaļu dāsni apkaisa ar melniem tikko maltiem pipariem. Nav jābaidās pārpiparot, jo liekais piparu daudzums cepot sadegs. Pēc tam gaļu sāla, maisot ar rokām un maksimāli saberžot ar sīpoliem. Piparus var sajaukt ar maltu koriandru. Pievieno parasto majonēzi, skābo krējumu, kefīru, tomātu sulu vai pastu un sinepes. Visu rūpīgi sajauc. Sagriež atlikušos sīpolus gredzenos un traukā liek kārtam, starp tām ieliekot pa kādai lauru lapai. Marinē apmēram četras - sešas stundas. Cepot gaļu, aplaista ar tīru ūdeni. Cep virs sarkanām oglēm vidēji 15 - 25 minūtes.
Kakla karbonādes šašliksNepieciešams: trīs kilogrami gaļas un kilograms sīpolu. Marinādei: 65 grami sešprocentīga ābolu vai vīna etiķa, ēdamkarote sinepju, tikpat daudz majonēzes, medus un sojas mērces, pustējkarotes maltu melno piparu, sarkanās paprikas pulvera, kaltēta malta ingvera, sāls, pāris zariņu timiāna un pāris sasmalcinātu ķiploka daiviņu.Pagatavošana: sagriež gaļu, sīpolus sašķērē ripiņās, kārtās saliek traukā un pamatīgi sajauc ar marinādi. Stiprumu pārbauda, piešaujot pie mēles. Ja par vāju, pielej etiķi, ja par stipru - ūdeni. Iemarinēto šašliku noslogo tā, lai visa gaļa ir zem marinādes. To iztura ledusskapī vienu diennakti. Dažas stundas pirms cepšanas trauku izņem, lai gaļa sasiltu.
Gaļa alus marinādēGaļu sajauc ar majonēzi, tumšo alu, nedaudz brendija, daudz zaļumu ar visiem kātiem, sāli, pipariem, cukuru, lai veidotos brūna garoziņa un citām tīkamām garšvielām.No rīta gaļu iemarinē, vakarā to droši var cept un noteikti būs mīksta.
Derīgi padomi* Iesmus un grila restes pirms gaļas cepšanas ieziež ar augu eļļu un sakarsē ne mazāk kā piecas minūtes pirms gaļas uzlikšanas. Iesma karstums saraus gaļu, un tajā saglabāsies sulīgums.
* Ja uz iesma cep veselu cāli, tas laiku pa laikam jāaplej ar taukiem.
* Cept gaļu nav vēlams ilgāk nekā nepieciešams, jo tā paliks sausa.
* Ja gaļas gabaliņi ir lieli, tos no sākuma cep pie lielāka karstuma, lai saglabātos sulīgums. Pēc tam turpina pie daudz zemākas temperatūras. Gatavojot gaļu uz pannas vai režģa, tā jāapgriež ar lāpstiņu. Nedrīkst apgriezt, iedurot ar dakšu. Pasniedz ar sinepēm, kečupu un citām gaļām atbilstošām mērcēm. Šāda gaļa ir jāapēd uzreiz pēc cepšanas, jo otrreiz sildīta tā zaudē savas specifiskās garšas īpašības.
* Pēc katras gaļas porcijas cepšanas iesmi ir rūpīgi jānotīra, jo palikušie mazie gaļas gabaliņi, cepot nākamos, ātri piedeg un piedos nepatīkamu garšu un aromātu.
* Cepot gaļa zaudē nedaudz vairāk par trešdaļu sava svara (šķidruma). No kilograma svaigas gaļas izdosies pagatavot 620 - 650 gramu cepta šašlika.
* Kā piedeva gaļas šašlikam ideāli noder sausais vīns. Stiprie alkoholiskie dzērieni nomāc šašlika garšu. Vīnu pasniedz neatdzesētu, istabas temperatūrā. Par alus piemērotību šim ēdienam domas dalās.
* Lietojot speciālo aizdedzināšanas šķidrumu, vēlams to uzliet un nedaudz pagaidīt, lai labāk iesūcas, un tikai tad aizdedzināt.
* Iesmus nenovieto pārāk cieši vienu pie otra, jo oglēm ir apgrūtināta skābekļa pieplūde un tās vairāk dūmo.
* Vienlaicīgi uz viena iesma salikt dažādas gaļas nav ieteicams, bet marinēt vienā traukā var dažādas gaļas. Liellopa gaļa ir ievērojami sīkstāka par cūkas, vistas vai aitas gaļu. Sākumā liellopa gaļu iemērc gāzētā ūdenī. Etiķi nelieto, jo gāzētais ūdens veiks to pašu efektu - padarīs mīkstāku gaļu. Pēc tam var gatavot tāpat kā cūkas gaļu. Jāņem vērā, ka teļa gaļa sāli uzsūc intensīvāk, tāpēc tā jāpievieno mazāk.
* Uz viena iesma neliek gaļu un dārzeņus, jo gaļa cepas ievērojami ilgāk. Dārzeņi pa to laiku apdeg un nav baudāmi.
* Gaļu uz iesmiem uzsprauž tad, kad ogles ir sarkanas, bet liesmu vairs nav. Gaļu saliek blīvi vienu gabaliņu pie otra, lai to maliņas nepārogļotos.
* Nevajadzētu izvēlēties jau gatavu un nezināmas izcelsmes šašliku, jo īpaši no sasaldētas gaļas. Tas būs sīksts un bez šim ēdienam īpatnās garšas. Saldētai gaļai var parādīties piegarša, ko nevar nomākt ne ar ko, turklāt no šīs gaļas iztek vairāk šķidruma.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19