Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ar darba strīdu risinājumiem aizsākta jaunā grāmatu sērija

2009. gada 19. jūnijs 08:50

940
Ar darba strīdu risinājumiem aizsākta jaunā grāmatu sērija

Praktiskie padomi

Praktiskie padomi ir jauna grāmatu sērija, ko aizsāk izdevniecība Lietišķās informācijas dienests.

 

Praktiskajos padomos konkrētās jomas speciālisti - pieredzējuši profesionāļi, aplūko uzņēmējiem un dažādu jomu speciālistiem aktuālas un svarīgas tēmas un piedāvā visdažādāko situāciju risinājumus. Līdzās konkrētās jomas speciālistu komentāriem ir publicēti arī svarīgākie normatīvie dokumenti.Pirmā grāmata jaunajā sērijā ir Darba strīdi un to risināšana.

 

 

Neviens nav pasargāts no strīdiem biznesā - ne darba devējs, ne darba ņēmējs. Kādus risinājumus konflikta situācijās paredz darba likumdošana? Kā strīdus gadījumā rīkoties darba devējam un ko darīt darbiniekam?

 

Jaunās grāmatu sērijas Praktiskie padomi izdevumā Kristaps Ceplis sadarbībā ar juridisko pakalpojumu firmu DaJo analizē likumu normas, kuras regulē darba strīdu risināšanas kārtību, un abām konfliktā iesaistītajām pusēm - gan vadītājiem, gan padotajiem - dod arī praktiskus ieteikumus.

 

Grāmatas pielikumā ir publicēts arī amata apraksts, darba līguma paraugs, paraugs prasības pieteikumam tiesā, kā arī Darba likums, Darba strīdus likums un Streiku likums.

 

Atziņas no jaunās grāmatas

Viens no pēdējā laika izplatītākajiem pārkāpumiem ir darbinieku sūtīšana bezalgas atvaļinājumā. Likumdošana noteic, ka bezalgas atvaļinājumu darbinieks var ņemt pēc savas iniciatīvas, un darba devējam nav tiesību izlemt, sūtīt vienu vai vairākus darbiniekus bezalgas atvaļinājumā.

 

 

Izmantojot darba likumdošanas normas, kas pieļauj dažādus rīcības modeļus, ir svarīgi atcerēties, ka interpretācija pieļaujama tikai darbiniekiem par labu. Darba nosacījumi, pienākumi un atlaides var atšķirties no likumdošanā ietvertajiem nosacījumiem tikai tad, ja ieguvējs ir darbinieks, nevis darba devējs.

 

 

 Piemēram, saskaņā ar normatīvajiem aktiem katram darbiniekam ik gadu pienākas apmaksāts atvaļinājums četru kalendāro nedēļu apmērā. Darba devējam nav tiesību patvaļīgi šo atvaļinājuma apjomu samazināt, bet vienlaikus tas var izrādīt pretimnākšanu darbiniekam un piešķirt atvaļinājumu uz lielāku laiku.

 

 

Viens no izplatītākajiem darba strīdus gadījumiem nelielos uzņēmumos ir komandējuma uztura naudas neizmaksāšana. Lai arī valstī spēkā ir īpaši noteikumi par komandējuma naudu izmaksu, sīki un precīzi atrunājot, kādas summas darbiniekam jāizmaksā par darba pienākumu pildīšanu katrā valstī, ir uzņēmumi, kuri līdzekļu taupīšanas nolūkos šos nosacījumus pilnībā vai daļēji ignorē.