Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Variņu iedzīvotāja: “Vai man jāguļ sētmalē, lai nosargātu kapu kopiņas?”

Santa Sinka

2009. gada 4. jūnijs 14:50

2169
Variņu iedzīvotāja: “Vai man jāguļ sētmalē, lai nosargātu kapu kopiņas?”

Pēdējā mēneša laikā "Ziemeļlatvija" vairākkārt saņēmusi cilvēku sūdzības. Viņi ir nepatīkami pārsteigti par redzēto Smiltenes pilsētas kapos. Tur putni izvanda kapu kopiņas. Speciālists atzīst, ka nav receptes, kā cīnīties pret šo nejēdzību.

 

"Redzētais ir prātam neaptverami. Puķu vāzes izrautas no smiltīm, ziedi izmētāti pa kapiem. Vienkārši trūkst vārdu. Izvandītas četras manu piederīgo kapu kopiņas un vēl daudzas citas," saka Maiga no Variņu pagasta.

 

Sieviete stāsta, ka pagājušās sestdienas vakarā devusies uz pilsētas kapiem, lai sakoptu piederīgo atdusas vietas. Nesen arī radinieki satīrīja. Variniete vāzē ielikusi ceriņus un apgrābusi ap kopiņām. Pēc tam ar mierīgu sirdi devusies mājās uz netālo pagastu.

 

 

"Otrās dienas rītā piezvanīja draudzene no Smiltenes. Teica, kāpēc es neko nedarot, jo kapi ir nekopti. Viņa piekodināja, lai noteikti aizbraucu. Kad to visu ieraudzīju, biju šokā," noraizējusies ir Maiga. Tagad viņa vairs nevarot mierīgi mājās aizbraukt.

 

Viņasprāt, to izdarījuši putni, nevis cilvēki. Arī citi "Ziemeļlatvijai" bija sūdzējušies, kā kapsētā uzdarbojas vārnas. Kā vienu no variantiem, kā nejēdzības izbeigt, variniete minēja vārnu perēkļu izjaukšanu.

 

Rīgas Zooloģiskā dārza informācijas un izglītības nodaļas darbiniekam Andrejam Spriņģim šī situācija nav sveša. "Arī Rīgas kapos vārnu ir daudz. Cīnīties pret viņām ir ļoti grūti. Praktiski tādas receptes nemaz nav. Situācija ir problemātiska," saka A. Spriņģis.

 

Novērots, ka šādi visbiežāk vārnas rīkojas sausuma periodā. Viņas meklē dzeramo. Zooloģiskā dārza pārstāvis nedomā, ka putniem interesētu puķes vai zaļumi. Tas ir ūdens. "Grūti pateikt, vai ir vēl kāds iemesls.

 

 

Acīmredzot viņas kapus uzskata par savu teritoriju un tur jūtas puslīdz droši. Dzirdinātavu jau tādiem putniem netaisīs, vārnas ir daudz un nav aizsargājamā suga," saka A. Spriņģis.